2018

vyhodit, vyměnit

Když se u nás mělo něco vyhodit, nastaly všeobecné rozpravy o budoucí možné využitelnosti vyhazovaného a buď vyhrála babička a předmět byl vyhozen nebo vyhrál dědeček a předmět byl archivován. Ovšem nezřídka to dědeček nějak zařídil, že i když prohrál, vyhozený předmět jednoho dne vyplul na povrch jakoby se nechumelilo. Přiznávám, že v tomhle punktu se dědečkovi velmi podobám a mášetrnáHanička zase babičce, ovšem militantní babičce. Nicméně disputace o vyhazování se u nás vedou.
Tím chci říct, že se zuby nechty bráním morálce spotřební společnosti. Nerad vyhazuju, nerad věci měním. Co má sloužit, ať slouží, není to třeba ani vyměňovat, ani vyhazovat. Stačí to opravit. To jde pochopitelně proti duchu dneška, jenž praví: použij, vyhoď, kup další.
Nu a s touhle filosofií jsem se setkal včera.
U televize.
Potřeboval jsem vyřešit rozlišení ve vysoké kvalitě 4K HDR. Kdo neví, nic se neděje. Je to prostě hodně dat a obrázek je jako vyleštěnej a s detaily, které ani v kině nevidíte. Cosi se mi nezdálo a tak volám na podporu, že bych chtěl radu. A že prý mám situaci vyfotit, popsat a zaslat mailem. No jo, ale to nevyfotím, to nepůjde. To je hrozně delikátní nedostatek. Foťák to neveme. Potřebuju spíš telefon na odborníka, kterej ví a poradí.
Dostal jsem telefon na servis.
Paní v servisu řekla, že se zeptá a na pozadí jsem slyšel: "…von tam něco mačká a neví, jak to naladit…"
Sdělil jsem jí podstatu věci i to, že vím, jak to naladit, ale potřebuju velice speciální radu pro řešení velice speciální situace.
Dostal jsem telefon na největšího odborníka a technika.
"Jo, milej pane, s tim vám neporadim," pravil do telefonu technik. "Já teď sedim v pokoji u klienta a řešíme něco podobnýho. A já to prostě nevim. Výrobce školení nedělá, hotlajn je v Maďarsku, já k tomu nemám ani pořádnej servisní manuál, už jsem tu skoro poslední a jediný, co eště děláme, je, že vyměňujem základní desky nebo celý televize. My už nevopravujem. Už se to nedělá …"
Tak. A je to. Opravy skončily, záruka, nezáruka. Vyhodit, vyměnit.
Laskavě jsem k technikovi promlouval a podařilo se mi z něj vydojit alespoň jednu radu:
"Ti kluci, co vám to prodali, vědí kolikrát daleko víc, než my tady. Voni se v tom vyznají a mají všelijaký fígle. Zkuste to tam."
Tož jsem poděkoval a zavolal těm klukům, co mi to prodali.
Shodli jsme se na tom, že je to opravdu delikátní věc, že se s tímhle ještě přímo nesetkali, ale že podle mého popisu by se mohlo jednat a nevhodný propojovací kabel. To jsem si myslel i já už od začátku, jen jsem to potřeboval s někým probrat. A tak jsem to probral a kabel mám objednanej. Tlustej, měděnej, hi-fi sci-fi kabel. Má přenést 18GBps. To je … no to je prostě hodně.
No uvidíme. Ale ať to dopadne, jak chce, nečekejte, že tu televizi vyhodím. Dědeček taky žádnou nevyhodil.