2018

doluje jednou za měsíc

"Se tu bavíš vo korunách," děla máspořiváHanička.
"No jo, vo korunách, ale ta marže!"
"A kolik prodáš denně těch zářivek?"
"No asi tak za měsíc jednu, to jo, ale stejně: ta marže…"
Disputaci jsem vyvolal já, neboť mě, mírně řečeno, překvapil rozdíl v cenách zářivky. Tedy trubice do vodního filtru jezírka. Ono je to potřeba vyměnit asi tak jednou za rok. Letos jsem to nechal vypnutý, ale teplé léto rybám ohřálo vodu tak, že už bakterie nestíhají požírat řasy a chca nechca je třeba zažehnout uv lampu - a právě ta má v sobě uv-c trubici/zářivku. Ta se kupuje obvykle jako náhradní díl pro filtry.
A už je to tady.
Žárovku do světla doma si koupíte v kdejakým konzumu. Prostě řeknete, že potřebujete žárovku stovku, pan vedoucí vám řekne, že na příkaz ouředníků z Bruselu už se tyhlety neekologický edisonovky dávno nesměj prodávat, ale že máte dvě možnosti a to buď si koupit tu samou, co jí roky kupujete, ale už to není ta vaše žárovka, ale světelná baňka pro průmyslové použití (!) anebo si koupíte támhletu dvánactiwatovku, co je úsporná, svítí jako stovka, ale stojí desetkrát víc … no však to znáte. A znáte to proto, že kupovat náhradní žárovku do světla je běžné a každej ví.
Jenomže u uv trubic už to tak běžné není a málokdo ví. A tak jsem musel volat do toho obchodu, kde jsem filtr koupil. Paní se mnou jednala jako s tříletým negramotem, ale nakonec mě navedla na jejich stránky, kde jsem si měl objednat tu nejlacinější. Za třistapadesátdevět. Měli i dražší za vosum i devět stovek. Na dotaz, jaká že to je trubice, jsem byl odkázán na popis na stránce. Nechtěla říct. Baba.
A tak jsem četl a četl až jsem vyčetl, že to musí být uv-c s paticí 2g11. Ano, to už je vyšší dívčí, neboť existují ještě i uv-a a uv-b a patic nepočítaně. No ale měl jsem vodítko a cena i chování paní na telefonu mi připadaly málo přijatelné. A vida - tuhle ta samá za 330. A hele, přímo kousek od nás, v Břežanech ta samá za 250! Zkusil jsem to ještě v jednom obchodě, kde ji sice nemají, ale máme tam registraci a zboží prý na dotaz. Dotaz zodpovězen během deseti minut, trubice bude do týdne za 170!
No pánové. To je mi tvorba cen!
Všichni jsou to obchodníci, všichni na tom mají marži. Když si vezmu, že i ten nejlacinější krám nějakou mít musí, pak ta dáma s těma jezírkama musí mít z těch trubic vysloveně zlatej důl.
Ovšem na druhou stranu: doluje tak jednou za měsíc - s těma cenama.