2018

bžunda v Paříži

Procházím si po ránu denní tisk. Ono tedy slovo tisk jaksi není namístě, poněvadž to, co čtu, nikdo nevytiskl. Ale je zvykem tomu tak říkat a koneckonců papírové noviny se stále tisknou a prodávají, ale už to není, co to za starých dobrých časů bývalo.
To je stejné, jako s těmi záchodky.
S jakými záchodky? Ptáte se. Inu s veřejnými. Ve Francii, v Paříži. Dneska jsem se dočetl, totiž doposlouchal, že
v Paříži mají takové ekologické pisoiry, bez vody, ze kterých mají růst kytky. A Pařížanům se to nelíbí. Jedna Pařížanka je toho názoru, že určitě není nic příjemného koukat se na lidi, kteří močí přímo před vašimi dveřmi. S tím se nedá, než souhlasit. Pařížan zase zvažuje petici proti záchodkům. Tomu taky rozumím.
A chehtám se, až se za břicho popadám.
Mnozí laskaví čtenáři se už jistě od druhého odstavce chechtají se mnou. A to nikoliv proto, že byli v Paříži a jako já tam potkali na mnoha místech nepochopitelně umístěné veřejné záchodky. Ale proto, že čtou. A to mě na autora článku, tedy spíš překladatele videa v dnešních novinách, mrzí. Kdyby četl i on, chechtal by se s námi. A možná, že by jeho videopřeklad vyzněl s mírnou nadsázkou. Kdyby četl.
Nepochybuji o tom, že pan redaktor čte. Ba jsem toho názoru, že čte snad i víc, než já. Ale zřejmě se zatím nepročetl k tomu, co hýbe celou Francií odpradávna. K tomu čtení o záchodku.
Vy, kteří se chechtáte, dobře víte, že pan starosta Bartoloměj Pěšinka měl plnou palici starostí právě se záchodky, které se chystal prosadit a brzy slavnostně odhalit ve slavných Zvonokosech, což byl nápad vpravdě světového významu a zanedlouho začal hýbat nejen městečkem Zvonokosy, ale i Paříží a celou Francií. Dostal se dokonce do parlamentu! Tedy nejen ten záchodek, ale i pan starosta Pěšinka.
A teď je to tu zpátky a Pařížanka, alespoň svou řečí nikoliv nepodobná Eulálii Čubíkové, se nebojí svůj názor na záchodek přednést veřejně. To je nádhera! Takové krásné letní téma. Jen škoda, že to pan redaktor nepojal poněkud veseleji. Mohla s těmi záchodky v Paříži být větší bžunda.
Nu, jak pravil Bartoloměj Pěšinka, který se díky té mele se záchodky stal senátorem: lidem se musí popřát dosti času, aby mohli pokrok strávit.