2018

vidí jenom fleky

Máme na to s mouvzdělanouHaničkou každej jinej pohled. MáveseláHanička má filmy hlavně pro odpočinek, jen aby si u nich nemusela připomínat skutečnost. Prostě na vypnutí přemýšlení. To já rád sdílím, ale mám to i tak, že mě zajímají, řekněme, i vážná filmová díla, děsně rád se hrabu v archivu a i v technické kvalitě filmu a jeho přepisu. Zvlášť to poslední je pouze moje záliba. MánetechnickáHanička technickou kvalitu vůbec neřeší. Je pravda, že s roustoucí velikostí obrazovky občas utrousí poznámku, že je to nějak flekatý, ale to je asi tak všechno, co k tomu dodává.
Včera jsem si donesl zas jeden film pro zábavu. Přemýšlet se u toho nemusí a když divák vystačí s faktem, že Arnie zase zvítězí, je to zábava na pořád ještě letní večer jako dělaná. Ovšem tentokrát šlo o u nás stále ještě vyjímečnou kvalitu přepisu. 4K UHD filmů máme doslova pár. A tak jsem si liboval, jak je vidět filmové zrno originálního třicet let starého negativu, kresba je skvělá i ve tmě a ve starších přepisech zastřených scénách, světla že nejsou vypálená a dynamika obrazu je skvělá ikdyž se s nějakým UHD tenkrát nepracovalo. Ani nemohlo, protože se o ničem takovém nevědělo. No prostě film je v novém kabátě možná v lepší technické kvalitě, než býval v kinech. Ne že bych ho někdy v Americe v kině viděl, ale tak nějak mám ten dojem.
Nu tak jsem si to užíval až do chvíle, kdy skončilo promítání.
"A proč to balíš?" tázala se mázvědaváHanička při pohledu na odnášený přehrávač.
"No, tenhle přehrávač přeci normálně nepotřebujeme. To je ten UHD jen na tyhle filmy."
"Aha."
Měl jsem tomu "aha" rozumět. Ale nerozuměl:
"Těch filmů máme přece jen pár a tak ty ostatní nemá smysl na tomhle pouštět."
"A to jako že tenhle byl nějakej lepší?"
"No přeci ta kresba ve stínech a dynamika a …"
"Ty myslíš ty fleky?"
"No to je přeci přirozená vlastnost třicet let starýho negativu a to zrno …"
"Tak flekatej film přeci nestojí za tu práci. Dyť jsou to vyhozený peníze. Nic na tom není."
"Ale ty předchozí přepisy byly daleko horší, tohle je špičková technická kvalita, kterou je vůbec možný z toho negativu dostat…"
"Já viděla jen ty fleky. Za ty fleky sou to vyhozený peníze."
"….!!!"
A hotovo. Je rozhodnuto. Vážení technicky smýšlející filmoví obdivovatelé, neberte to tak vážně, to 4K UHD. Běžný nepoučený divák nám ty naše řeči nezbaští. Zvlášť, když v tom obraze vidí furt jenom ty fleky …