WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

bestie v bludišti

Ještě mi zbývají dva zápisy ze soboty před týdnem, tož tuhle je ten první z nich:
V Nových Hradech je zámek. Je to zámek rokokový a tudíž velmi načinčaný a to včetně velice rozlehlé zahrady. Nevím proč, ale nikdy jsem o tom zámku neslyšel, ba ani o jeho jmenovci v Jižních Čechách, což není zámek, nábrž opravdu hrad.
A protože jsem byl na Vysočině, tudíž u zámku, řekl jsem si, že to tam mají moc hezké a šel jsem se tam podívat. Procházel jsem zahradu a říkal jsem si, že takhle upravenou zahradu jsem vlastně u nás ještě neviděl. Jezírka, fontány, zákoutí, záhonky, ba dokonce v záhoncích i salát a rajčata, támhle výběh jelenů či daňků … no prostě taková romantická zámecká zahrádka, akorát že má rozlohu pěkných pár hektarů.
A jak se tak procházím, už jsem u muzea klobouků, kam jenom nahlédnu, ale moje kroky směřují ke vchodu do bludiště. Mám rád bludiště a tohle mi připomíná to na hradě Leeds Castle, kde jsem kdysi dávno v bludišti bloudil. Je mnohem menší, pochopitelně, ale prý uvnitř skrývá jednu z největších bestií na světě.
Kdo by nebyl na takovou bestii zvědavej, že?
Vzhůru tedy do bludiště!
Vstupuji do zeleného labyrintu a hledám cestu k Mínotaurovi. Nebylo to těžké. Ono je to bludiště opravdu výrazně menší, ale zato je pěkně husté a nedá se švindlovat. A tak postupuji a už jsem skoro ve středu. Jen ještě pár zatáček … tude ne, tady je to slepý … a už tam skoro budu. Tuhle doleva a jsem tam. Oválný střed má vstupy dva. Ke vstupu zády je postavena nějaká socha či objekt. Musíte to obejít, abyste viděli obludě do tváře.
Obcházím to a … no to snad ne!
Ale ano.
Po pozdějším prozkoumání informací o současném majiteli zámku mám jasno. Pojal to po svém a do středu bludiště umístil skutečně jednu z největších bestií, co naše matička Země pamatuje. Ovšem tak nějak mi tím pan majitel sebral tu romantickou náladu.
Uprostřed labyrintu stojí totiž do pasu zahrabaný Stalin!

Stalin_Nove_Hrady

Zeleninová zámecká zahrádka:

Zahrada_Nove_Hrady