WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

stojím blbě

Včera vznikl vážný spor při cvičení. Šlo o svaly na nohou.
Totiž: to naše cvičení vychází z čínských sestav Tai-ti. Tomáš nám jednu ze sestav vybral a my tu základní třináctku cvičíme. Před tím se cvičí ještě protahovací cviky, které jsou vlastně vybranými cviky z té sestavy. Na tom pořád není nic sporného.
Všechna ta cvičení se provádějí v takovém uvolněném mírném podřepu. A o ten jsme se včera přeli.
Dámy, tedy Ljuba s Míšou si pochvalovaly, jak se jim to pěkně cvičí a jak člověk musí stát tak, aby měl záda pěkně svisle a nohy mírně uvolněně pokrčené a to tak, aby ho nic nikde netáhlo, nic se nikde nenapínalo. A na to já, že s tím uvolněním je to relativní, protože když nohy pokrčím, musí být svaly přeci napjaté, poněvadž kdybych je povolil, tak upadnu.
"A to právě ne, to stojíš špatně, to tě nesmí táhnout, nesmí to při cvičení bolet."
"Tak to vážně dělám celý ty roky blbě. Já po cvičení necejtím tuhle ty vrchní svaly na stehnech, děsně to dycky bolí."
"No vidiš, stojíš špatně. To tě vůbec bolet nemá. Jenom v případě, když se to dělá na sílu v tom velkým podřepu, jak nám to před časem Tomáš předváděl a jak jsme to pak jednou cvičili všichni."
"Ale já jsem jen v mírným podřepu a stejně mě to bolí."
"Stojíš špatně. Musíš mít ty svaly povolený."
"To nejde, to bych upad …"
Ondřej už na začátku debaty poodstoupil z kruhu debatníků a šel si cvičit sám. Do tohohle zasahovat nechtěl. Věděl své.
"Neupad, musíš stát správně."
"Ale dyť to nejde. Fyzika je jenom jedna a mechanika kloubů taky. Mluvíme tu ve zjednodušení vo třech kloubech. Mezi nima jsou natažený svaly. A jedině, když je ta noha rovně, tedy když jsou ty klouby svisle pod sebou, tak se ty svaly nenapínaj. Všechny vostatní postoje způsoběj nějaký napětí v nějakejch svalech. Jinak to nejde."
"Jde, stojíš blbě. To musíš tak, aby tě to netáhlo …"
"Hele, takhle tomu nevěřím. Na to bych potřeboval nějakýho doktora, aby mi vysvětlil, že dyž pokrčim nohy, tak se mi uvolněj svaly. Já to vidim tak, že někerý se mi pořádně napnou. Zvlášť ty, co mě bolej."
"No právě, musíš stát správně, aby …"
"Tak konec debat, jde se cvičit! Přece všichni víte, že maminka a Knébl maj dycky pravdu," ukončil medicínskou rozpravu Ondřej.
Cvičili jsme. Dlouho a poctivě.
A mě poctivě bolely ty svaly, co mě bolet nemaj.
Asi stojim blbě.