WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

výchova začíná

Psal jsem tu někdy o výchově? Jestli ano, už si na to nepamatuju. Teď je to ovšem aktuální. Prudce aktuální.
Indy i Nemo výchovu potřebují jako sůl. Ne snad, že by nebyli, jak říká paní chovatelka, socializovaní, či snad, že by nevěděli, co je to miska s granulemi nebo s vodou, jak se chodí na záchod, případně jak škrábat škrábadlo a vylézt na něj. To všechno vědí. Potud vychovaní jsou. Ale tím to končí.
Už včera jsem tu psal o nutnosti zrušit skákání. A to jsem nevěděl, jak důležité to je.
Je to tak důležité, že málem nevyšel dnešní zápis.
Proč?
Kvůli čaji.
Píšu totiž na jednom stole na dvou počítačích. Pracovní a domácí počítač se nijak nehádají, klávesnice domácího je na výsuvné desce pod stolem a pracovní na něm leží. Všechno funguje, počítače počítají … pokud se jim nepřihodí nějaké protivenství.
Taková protivenství vznikají například skákáním.
Takže Nemo mi skočí na stůl.
"Ne!", povídám, "sem nesmíš," klepnu Nema do čumáku a jemně ho sešoupnu se stolu dolů.
Nemo se nad tím zamyslí, usoudí, že tuhle hru ještě nezná a že je potřeba se ji naučit. Skočí proto na stůl znovu. Rovnou do papírů a hrnku s čajem.
"Ne!!!", křiknu, klepnu do čumáku, Nemo zešílí, popadne ho amok, rozhází papíry, zvrhne hrnek s čajem, drápne mě do ruky a po dobře provedeném druhém kole hry peláší pryč.
Čaj je na papírech, v počítači, v klávesnici, na stole, na podlaze. Zachraňuju klávesnice, počítače, papíry
… utírám stůl, vytírám podlahu … pouštím fén a vysouším elektroniku. Čaj už jsem měl napůl vypitý, takže ho nebylo moc a Nemovi se nepodařilo zatopit počítač ani klávesnici fatálně. Omočení bylo vratné a vysušitelné. Tentokrát to dobře dopadlo, snad už to bude vědět, že na stůl nesmí, říkám si.
Nemo si asi říká něco jiného, jelikož v noci byl na stole zas a shodil plnicí pero a obálky, což způsobilo rámus v půl třetí ráno.
Indy pochopitelně sekundovala a přinesla si mávátko, o které se oba vzápětí začali rvát … v půl třetí ráno.
Inu, výchova teprve začíná. Bude to běh na dlouhou trať.