WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

mokřejší už je jenom voda

No jo suchej měsíc, v úterý jsem si tu o něm psal. Ve středu Ondřej při sklence vína prohlásil, že je všechno, jak má být, neboť on má víno suché, což deklaroval kromě jiného i tím, že v lahvi bylo sucho.
Ovšem suchej rok, to je docela něco jiného. Ten byl o rok zpět. Sucho bylo téma dne. Jenomže vloni tohle téma tak nějak vyschlo a klimatologové prohlásili, že zeměkoule prochází klimatickou změnou, která ovšem přináší vyjímky jako je například ta z loňského roku, kdy se nám všem začaly znovu plnit studny. Pomalu, pochopitelně. Kdyby to bylo rychle, voda by s povodněmi odtekla.
Studny jsou teď naplněny a mokřady jsou opět mokré, ikdyž právě teď v těch mrazech spíš zamrzlé. Ten mokřad na Olešku těsně na okraji vsi už opět přetéká a dokud to nemrzlo, voda samovolně z prameniště tekla cestou. Stejný stav hlásil Ondřej z okolí jeho domu.
Nu a já jsem včera cestou z Vraného pozoroval, jak poprvé za její existenci je vodou zcela zalitá cyklostezka mezi Vraným a Jarovem. To tu od doby, kdy ji otevřeli, ještě nebylo. Zatím se nejedná o velkou vodu. To jen přehrady na Vltaské kaskádě snižují hladiny a připravují se na jarní tání. Ale i tak, vody je ve Vltavě teď tolik, kolik se v ní už dlouho neukázalo.
I při sledování portálu Intersucho lze zjistit, že relativní nasycení půdy je v měřených a zobrazovaných profilech na většině území naší republiky na maximu polní kapacity, čili víc to nejde. Mokřejší už je jenom samotná voda.
Nuže celoroční vyjímka z klimatické změny nám pro začátek tohohle roku zajistila místo sucha mokro. Jestli to bude pro klimatology podnět k další úpravě jinak docela suchých zpráv o klimatu je jasné. Budou to definovat například jako dlouhodobou vyjímku a budou se ohánět tím, že rok není v globálním měřítku žádná míra.
I nešť.
Ať už je nebo není rok krátká doba, výsledkem je, že to v polích a lukách začne po těch současných mrazech zase pěkně čvachtat.