WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

hádanka říjnová, druhá

Zkusím zase jednu hádanku. Kdo uhádne, co je na obrázku?

a) replika čepičky středověkého šaška zvaného Bratr Paleček z konce patnáctého století
b) kalich masožravé rostliny Nepenthes truncata - Láčkovky z Filipín
c) ještě plně nerozvinutý květ Paphiopedilum curtisii - orchideje ze Sumatry

hadanka_211027

hádanka říjnová

Na obrázku můžeme vidět:
a) předložku před postel do dětského pokoje z nové série Ikea
b) 3D záložku do knihy rozdávanou na knižním veletrhu na stánku Albatrosmedia
c) housenku tropického motýla rozvalující se na listu ve skleníku Fata Morgana

hadanka_211004

hádanka bez cukru

Sahám v autě do přihrádky mezi sedadly pro klíče a … sáhnu do čehosi mokrého …
Fuj! Co to sakra …
A rázem se mi přihodila hádanka:
Jak dlouho vydrží voskový kelímek z KFC udržet PepsiColu bez cukru aniž by se rozmočil a protekl?
a) jen do večera
b) tři dny
c) týden
Já si totiž minulou sobotu strčil do tej odkládací přihrádky právě ten kelímek s tím, že to mám do zásoby a hned to vypiju. Jenomže jsem na to nějak pozapomněl a když jsem hledal ty klíče, našel jsem pepsi mezi klíči.
Zajímavé je, že cola bez cukru nelepí. Čekal bych, že budu ulepenej a nebyl jsem. Ani předměty v přihrádce nebyly ulepený. Přesto jsem to vymyl, vyčistil usušil a pak teprv vše vrátil na místo. Jde to snadno a jednou za čas takový úklid neškodí. Tedy pokud se uklízí bez větších škod a bez cukru.

hádanka dubnová z března 2008

… tedy jsou-li to Cimrmanovy boty.
Ano, tato nesmrtelná věta obsažená v jedné z vědeckých přednášek cimrmanologů mě dnes vší svou silou dostihla. V jistém smyslu jsem stanul po boku věhlasných mystifikátorů v čele právě s nesmrtelným Járou Cimrmanem.
Přihodilo se totiž, že kdosi při vážném historickém pátrání objevil můj letitý zápis do deníku starý třináct let a poslal mi naň dotaz, což mě vedlo k prozkoumávání vrstev v archivu. Nemusel jsem naštěstí používat ani hloubkový izotopový detektor, ani škrabky či smeták a lopatku. Stačilo jen prohledat elektronický archiv a tu to bylo. Došel jsem až ke zmíněné vrstvě, která je předmětem mailu s dotazem, který mi dnes nad ránem v jednu hodinu třicet devět minut přišel.
V mém případě však šlo naprosto přesně určit i bez měření rozpadu radioaktivního uhlíku v organické nečistotě na podrážkách Cimrmanových bot den zápisu. Šlo o dvacátého sedmého března 2008. Ten den jsem zveřejnil toho roku třetí - březnovou hádanku. A v ní jsem dal velectěnému čtenářskému publiku na vybranou ze třech možných odpovědí. Ano, dvě z nabídnutých odpovědí byly jako obvykle jen přibližné, ale přesto možné. A jen jedna ze tří byla správná.
Laskavý čtenář, který při svém pátrání v oboru jeho zájmu nalezl v mém deníku tuto hádanku, ale neuhodl. Proto se mohl domnívat, že vlastním "fotografii nerealizované scény z posledního dílu Trnkovy Zahrady - Velryba Abyrlev, zachráněnou ze studia Čiklovka". Budiž mu však polehčující okolností, že fotografie z hádanky už před lety zmizela, čehož je příčinou několikanásobný upgrade aplikace, ve které píšu svůj deník. Jednotlivé upgrady během let používání jsem si tu vždy na stránkách popisoval velice rozladěn, protože díky vývoji aplikace se mi z deníku poztrácela většina starších fotografií včetně té hádanky.
Nu a mystifikace je na světě.
Ani po letech však neprozradím správnou odpověď, neboť to by pak nebyla ta správná hádanka. Nápovědou budiž to, že fotka z Trnkovy Zahrady to opravdu není, čímž zbývají už jen dvě možnosti.
Hádanku zvídaví čtenáři naleznou v archivu hádanek z roku 2008 zde.
Nu a na mně je, abych poděkoval laskavému čtenáři mého deníku za jeho dopis a jako takovou pěknou tečku za tím naším případem mu nabídl originál fotografie hádanky z
března roku 2008 zde:


abyrlev

hádanka březnová

Kupodivu se mi letos přihodila již třetí hádanka. Tenrokrát je březnová a první jarní hádanka velice jednoduchá. Na obrázku je:

a) písečný transportér Jawů z pouštní planety Tatooin
b) experimentální trojúhelníkový dům postavený technologií 3D tisku
c) dům s trojúhelníkovým půdorysem známý pod názvem Danube House

hadanka_210323

hádanka únorová

Meteorologové varují před vysokými mrazy, o víkendu támhlec naměřili -32°C, nu a u nás se říká, že už týden mrzne, až praští.
A proto tu mám jednu mrazivou hádanku.
Uhodnete, co je na obrázku?

A) pohled z výšky z dronu na zamrzlý les
B) pohled skrz led do rybníka
C) pohled skrz zamrzlé sklo

hadanka_210215

hádanka lednová

Možná bych tu mohl dnes po delším čase zveřejnit zase jednu hádanku. Podařilo se mi vyfotografovat neobvyklé zařízení. Uhádnete, co to je?

a) pojízdný bar s temperací nápojových skleniček
b) zařízení pro odpařování směsi éterických olejů
c) ozvučná deska s instalovanými vyladěnými skleničkami připravená pro hudební produkci


hadanka_210106