WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

deset dní mrazů

Počkal jsem si, až tomu bude konec a ten nastal včera. Jde tu o opravdovou zimu. Konkrétně o nízké teploty, o kterých jsem si tu psal minulý týden. Čili dnešní statistika je pouhým záznamem pro budoucnost.
Včera během dne rozmrzly rybníky a bruslaři, kteří se na poslední chvíli chtěli ještě projet, už jezdili na vodě. Mrazy skončily. Tentokrát trvaly deset dní. Ten půldruhý týden se teploty u nás nepřehouply přes nulu a v noci se dvakrát dostaly až téměř k mínus 15°C.
Musím k tomu poznamenat, že i vté zimě jsme dvakrát cvičili venku, což byl zážitek nad jiné. Jakživo by mě nenapadlo, že budu někdy dobrovolně cvičit v mraze venku na sněhu. A stálo to za to.
Nu a ten desetidenní mráz měl význam i pro přírodu. Je na to zvyklá a v zimě jí to prospívá. Vymrznou škůdci a probuzení nepřijde tak rychle, jako když je místo zimy jen období chladných dešťů.
Jak to bude dál, odhadují meteorologové: nastane výrazné oteplení. Uvidíme. V každém případě si alespoň na chvíli přišly na své brusle a běžky a sáně, které byly už pár zim u ledu. Totiž v komoře.
Tuhle jsou grafy teplot za těch deset dní. V sobotu mrznout začalo a další týden v úterý už to tálo.

meteo_210213

meteo_210216