WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

pragmatik - optimista

To aby byl člověk věštec a měl po ruce imrvére křišťálovou kouli, kůstky z černý slepice a kávovou sedlinu. A stejně to nemá jistý. Estli vono by nebylo lepší se řídit Murphyho zákonama nebo rovnou eště líp takovým tím pořekadlem užnevímkdesevzalo, tedy slovy: jestli se může něco pokazit, zcela jistě se to pokazí. Slovo posrat tu záměrně neuvádím, neboť tohle je slušnej deník a vulgarizmy tu nemají co dělat.
Mám tu dva příklady spojené s třičtvrtě roku probíhající rekonstrukcí starého domu, o které tu snad něco málo problesklo. Až to všechno skončí, mělo by to tam být fajn. Ale než to skončí …
Nejdřív jsem si maloval, že to bude mít konec vloni v září. Pak mě pan stavitel vyvedl z iluzí, že nejdřív v říjnu. Poté mi pánové topenář a montážník kuchyňské linky shodně naznačili, že možná do vánoc, snad i do těch loňských. No a dneska bagrista asi nepřijede, páč je moc mokro. Ale jaksi v obecném měřítku se vlastně zatím nic zásadního nepokazilo, všechno buď jde anebo to jde napravit, rekonstrukce pokračuje s pauzami a s vypadáváním subdodávek, vleče se to, ale v jádru, když nebudeme počítat ten čas, to funguje a už je to lepší, než to bylo před půl rokem. Pan stavitel je povahou pragmatik - optimista, který to všechno zatím vyřešil a řídí se svým moudrem a to tím, že stejně nikdy nic v životě není přesně tak, jak si člověk naplánuje a podle toho je potřeba se zařídit. Báječnej člověk.
Ten druhej příklad je taky o jednom člověku, kterýho jsem se před rokem a půl ptal, jestli to, co nám radí, je neprůstřelný a jestli to jako bude fungovat tak, jak to maluje a nezaplatím balík na daních a když zaplatím, tak co si na něm vezmu a jestli je ochoten se na tom průšvihu podílet. Chlapec byl sebevědomej, tvrdil, že má letitý zkušenosti a že mám bejt v klidu. A kdyby něco, že je pojištěnej a že ho klidně můžu žalovat. A na to jsem si měl dát pozor. Von v klidu je. Ale já už ne. Jedna z jeho rad se ukazuje jako špatná a už teď mám pocit, že mě to jeho finanční poradenství bude stát hromadu peněz. A co si na něm vezmu? Nic! Von je v pohodě, von mi jenom radil a říkal mi, že to bude v klidu. Ale prachy jsou to mý.
Ach jo.
Když holt člověk něco potřebuje udělat vopravdu pořádně, musí si to udělat sám.
Takže teď študuju zákony, abych dal státu, co jeho jest.

ps

Bagr přijel v sobotu, neboť bylo slunečno a částečně to vyschlo. Výkopy vykopány, vyfotografovány, zakopány.