WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

podle pravidel

Jo, zdá se, že uhlí v pytlíku funguje. Onen zápach čili smrad sice nezmizel úplně, ale je ho zásadně míň i když kočkeni právě použili tu svou hromádku písku v krabici. Ovšem v krabici vybavené vysoce účinnými pytlíky s aktivním uhlím, což bylo předmětem včerejšího zápisu.
Nu a jsme u těch pytlíků.
Tedy kde sehnat vhodné a nedrahé pytlíky? Heslo je: netkaná textilie. Pátral jsem a po nějaké době jsem vypátral, že se dají koupit malé pytlíky z netkané textilie pro zahradnické účely. Tedy jsem našel obchod, kde je mají a objednal je v dobré víře, že tím je vše vyřešeno.
Bylo by, kdyby …
Objednal jsem velikost 9 x
15 cm, tu největší ze tří.
Přišel jsem si pro zásilku, zaplatil velikost 9 x 15 cm.
Na potvrzené objednávce byla velikost 9 x 15 cm.
Na faktuře byla velikost 9 x 15 cm.
Otevřel jsem velký poštovní pytlík a vytáhl menší igelitový pytlík, v němž bylo padesát pytlíků z netkané textilie. Vyndám to a přijde mi, že je něco jinak. Kouknu na štítky nalepené na každém jednom pytlíku. Popis, dovozce, katalogové číslo a rozměr: 9 x 15cm. To sedí. Na štítku to sedí i všude jinde to sedí. Ale mně se to furt nějak nezdá.
A tak vezmu tablet, rozsvítím měřítko, přiložím pytlík … a vida!
Rozměr je 3 x 4 cm! Není to divný. Je to blbě!
A tak píšu do obchodu, že se teda zmejlili a jak to při tak malé ceně chtějí řešit.
A že prý mám sepsat reklamaci. Že je to podle pravidel.
Maličko jsem zaskřípal zubama. Těch pár stovek se dá řešit mávnutím ruky a vrácením "přeplatku" za rozdíl mezi cenou ve velikostech pytlíků nebo, a to dělají opravdu jen velmi solidní obchodníci, omluvou a posláním správných pytlíků zdarma. Ono by je to v nákladech stálo asi tak padesát korun - tedy právě ten rozdíl v ceně - a já bych je vychvaloval, jak jsou skvělí.
Nu ale nestalo se.
První odpověď byla, že moje měřítko neodpovídá skutečnosti a že doopravdy je pytlík rozměrů 9 x 5,5cm (ano, tablet nefungoval správně, tak jsem to přeměřil a oni se spletli podruhé: ten rozměr podle pravítka byl 9 x 7cm!) a za to že se omlouvají a že mi vrátí peníze, když jim to na jejich náklady pošlu zpátky, jelikož nabízený rozměr 9 x 15cm stejně nemají a správně mají jen 9 x 12cm a že při načítání produktů došlo k chybě a
… a jestli souhlasím.
Ježkovy voči! Takovejch keců kvůli stopadesáti korunám a dopravě s dobírkou. Samozřejmě jsem nesouhlasil. Preferoval jsem poslání peněz nebo větších pytlíků zdarma.
Odpověděli, že takhle se ta hra nehraje, že mi pošlou štítek a že to mám vrátit.
Tak jsme jim napsal, že za dopravu a za čas strávený tou reklamací a focením malých pytlíků s měřítkem už jsem utratil víc, než pytlíky stojej a kdybych tam měl jet jednou s vrácením a pak ještě jednou pro ty správné …
No, co bych tu dál psal. Už tak je to dlouhý.
Prostě obchod
Semena levně se chová podle pravidel. Podle blbejch pravidel. Každej dobrej obchodník by se zachoval jinak. Třeba jako ta paní tuhle v krámě u pokladny: sama vyměnila zboží s blížící se lhůtou spotřeby. Já si toho ani nevšiml. Nebo i ten Ali expres, ze kterého ty pytlíky made in China beztak jsou. Ten už mi nejmíň třikrát s omluvou poslal zdarma nové zboží jako náhradu za vadné nebo nesprávné. Příště objednám pytlíky tam za desetinu ceny. Budou stát tedy asi třicet halířů za kus.
Inu, malost se neprojevuje jen ve velikosti pytlíků.