WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

enough is enough

Spravedlivé rozhořčení je většinou na prd, což člověku nebrání se spravedlivě rozhořčit. Nic to ovšem neřeší. Tak já bych si teda dovolil nic nevyřešit a spravedlivě hartusit.
Ještě před tou litanií považuju za důležitý připomenout, že co já pamatuju, tak u nás doma dědečkem počínaje jakživo nikdo neblábolil vo klimatu. Ano, kecy se nevedly a hospodařilo se se vším tak, že každá koruna se před vydáním v ruce dvakrát votočila a každá věc se před vyřazením pětkrát vopravila, odpady z kuchyně šly rovnou na kompost a pro mlíko jsme chodili s bandaskou a z hliníkový konve mi ho paní vedoucí v konzumu nabírala obrovskou naběračkou … a spoustu dalších vzpomínek mám pro dnešní zpovykaný environmentalisty.
Je tudíž, myslím, docela jasné, že se u nás doma chováme i nadále k matičce Zemi tak, aby nám tu dlouho vydržela. Bez keců.
Nu a včera večer mi přišel mail. Nic divnýho. Je to mail od firmy, která píše často a kterou jsem podpořil při výrobě stativu (
tady si o tom píšu). Je potřeba podotknout, že chlapíci si nechají za ten svůj patent dost dobře zaplatit a cenovka je i se slevou pro podporovatele na úrovni nejdražších karbonových značkových stativů. Nic proti tomu. Mělo by to být nejlepší po všech směrech.
Ale to, že v zájmu svýho byznysu a kvůli reklamě mi píšou, že se přidávaj k podělanýmu klimatickýmu fanatismu a dohlížej na svou činnost, aby nezanechávala uhlíkovou stopu, tak s tím ať dou do prdele! Krucinál, dyť eště před měsícem se mi jinym mailem chlubili, jak votvíraj novou fabriku v Číně. Já tam byl dvakrát. Tam si s ničim takovym jako je klima nikdo nedělá hlavu. Stačí se projít po Šanghaji nebo Pekingu. Pokud se neudusíte, určitě si všimnete, jak tam vypadá ovzduší. Na severovýchodě potkáváte cestou po silnici fabriky jak vystřižený z budovatelskejch plakátů v dobách, kdy čoudící komín byl znakem úspěšné pětiletky.
A voni mi píšou, že "Enough is enough. We're not waiting any longer." A že "…It costs money to measure our greenhouse gas emissions (aka carbon footprint). It costs money to reduce those emissions. And it costs money to offset the emissions we cannot immediately reduce. …" A eště si dovolej za mý prachy mi napsat, že za pár tejdnů budou chtít podpořit a zatím se mám přidat k dalším blbcům, aby bylo vidět, že jsem dost uhlíkově neutrální!
Tohle už není naivní papouškování frází. To je aktivní podpora novodobýho komunismu, kterej nám tu roste pod rukama. Kdybych ten stativ tak nepotřeboval a moh' si stejnej koupit jinde, chtěl bych po nich vrátit prachy. Ale i to je složitý, protože peníze jsou zašitý někde v žoku Kickstarteru a vypárat je ven není lehký.
Tak si stěžuju alespoň tady, jelikož nevím, kde je nejbližší lampárna.
Jediný, co bych na tomhle místě chtěl vzkázat všem pošahanejm Grétám, je věta z toho mailu:
"Enough is enough!"