WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

PF 2019

PF2019

šťastné a veselé!

Vesele_Vanoce_2018

kometa Wirtanen

Být hvězdářem není žádná legrace. Pochopitelně se mezi hvězdáře počítat nemůžu, jelikož jsem na tom tak, že když všechno jde, jak má, tak považuju za úspěch, že poznám na noční obloze Měsíc v úplňku. Někdy se ovšem zadívám na noční scénu dýl a hledám, co už všichni ostatní znají. Například včera jsem si umanul, že najdu tu letošní vánoční hvězdu, co měla být zelaná a měla být vidět pouhým okem.
No jo, ale až do včerejšího večera bylo u nás pod mrakem a na pozorování hvězd nemohlo být ani pomyšlení. Včera se to změnilo, mraky ustoupily, kapku se ochladilo a hvězdy vykoukly. A tak jsem začal hledat.
Jelikož nejsem tím hvězdářem, musel jsem si něco přečíst. Je to kometa Wirtanen a měla být vidět mezi Orionem a Plejádami. A pak dál by měla utíkat do nadhlavníku, řekněme z našeho pohledu mírně doleva nahoru.
Orion si najdu hned, Kuřátka čili Subaru alias Plejády mám taky hned, ale tu zelenou kometu ne a ne najít. Všechny hvězdičky, co jsem je měl vidět, jsem viděl, by dokonce přes dlouhý sklo aparátu hodně dobře viděl, ale tu zelenou komentu ne a ne najít. Možná proto, že mi do toho svítil ten Měsíc, co ho poznám na první pokus.
Už jsem se těšil, že to všechno pěkně vyfotím a dám si sem do zápisu vánoční hvězdu a vono se to nepovedlo.
Inu, jak říkám: mezi hvězdáře se počítat nemůžu, jelikož každej takovej by mi určitě tu kometu ukázal na obloze prstem se slovy: no támhle přece, hned mírně vedle vpravo nad Betelgeuze …
No a já tam včera večer koukal, voči jsem si moh' vykoukat - a nic.
Tož tuhle je alespoň odkaz od těch, co vědí, kde je.

technicky je to bez chyby

Jednou za dlouhý čas se mi stane, že zvítězí nostalgie a já se dám do pečení. Ano, dědečkovu bábovku a maminčin perník už mám nacvičený, ty se mi povedou vždycky a dopadne to tak, že na mě málem nezbyde. To ovšem neplatí pro vánoční cukroví. Tady je led příliš tenký a já se na něj nepouštím nijak často. Nejvýš jednou .. za … no řekněme jednou za pět let. Třeba.
Letos se to nějak schumelilo a já se dostrkal k troubě. Tedy nejdřív to těsto, pak krém a marmeládu, na to polevu - jsou to takové řezy, co mi vždycky od maminky děsně chutnaly. Čekal jsem, že se mi to nepovede, poněvadž něco takovýho jsem dělal možná jednou, možná vůbec. Ale pracoval jsem pečlivě, těsto se spojilo i bez vajec, na obou plechách skutečně ztvrdlo na kámen, jak popisovala maminka v receptu, ale to jsem dokázal zvládnout dlouhým nástrojem na dorty. Kaši, vmíchat do máslového krému se mi taky podařilo bez újmy na kvalitě a i finální cukrovou polevu jsem bez problému umíchal a rozetřel tam, kam patřila. Nečekaně povedené dílo.
No jo, povedené. Jenomže já to vochutnal a povedenost byla ta tam.
Buď to je tím, že ta marmeláda není domácí, maminčina, rybízová, nebo co já vím čím, ale nějak mi to nejelo. Kačka se ušklíbla, že kdyby tam nebyl ten rum (v polevě je rumová příchuť) a Matěj se neostýchal, když jsem ho pobídl a pravil rovnou, že je to hnusný.
Objektivně je to hrozně přeslazený, marmeláda chutí převládá, ale spíš to kazí a to těsto sice přesně podle receptu změklo a je z toho všeho nejlepší, jenomže to přerazí ta cukrová chuť marmelády s polevou dohromady a tudíž ani ten krém uvnitř nijak nevynikne.
Inu cukrář ze mě takhle nebude. Tedy technicky je to téměř bez chyby, ale ta chuť, ta stojí za pendrek.

nemám páru

Nevyjímejte baterii, praví výstražný nápis na nálepce překrývající poslední šroubek.
A jak bych asi měl tu baterku vyměnit jinak, než tím, že ji vyndám, vy kašpaři, říkám si já.
No jo, ale jinou baterku nemám. Co se stane, když to bude zapojený bez baterky?
Nevim.
Inu kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tož jdu něco udělat a doufám, že to nezkazím.
Vyjmul jsem tedy akumulátor z počítače meteostanice. Mělo to závažnou příčinu. Ta baterka uvnitř počítače se totiž nafoukla a byla původem jakéhosi vyboulení počítače a nefukčnosti dotykové plošky - trackpadu. Byla to operace nenáročná, ale celkem chápu varování na nálepce. Zdá se, že jde o operaci nevratnou, jelikož baterku už nelze použít ani repasovat.
Bude to tedy fungovat bez?
A vono jo.
Jak lze vidět na meteo stránce meteowoleschko už zase vysílá. Ovšem jedna změna (tedy kromě provozu bez baterky) tu ještě je:
Ukazatel zatížení procesoru zobrazuje aktivitu na plný výkon, ba ještě víc.
Co to znamená? Že by procesor marně hledal baterku?
No nevím. V každém případě ciferník ukazuje, že Ústřední Procesorová Jednotka běží jako zběsilá. Ovšem je tu jedna taková věc: když jí v minulosti zatěžovala chyba kamery a taky běžela na plný pecky, počítač byl horkej a spustilo se chlazení. Teď se nic nechladí, větrák je v klidu a počítač je studenej.
Zřejmě se tu děje ještě něco, co nevím.
Možná by na té nálepce mělo stát: Nevyjímejte baterku, jinak se začnou dít věci, vo kerejch nemáte ani páru.
Tož tak. Stalo se. Nemám páru.

ps
Na konferencích se píše, že si počítač vyhodnotí nepřítomnost baterky a zpomalí procesor na polovinu = ukazatel rychlosti pak je zmatenej
Nuže, mám tedy pomalej počítač, ale to neva, hlavně že není nafouklej

nikoliv náhodou

Tuhle jsem se tu pozastavil nad existencí náhod. Tedy neexistencí náhod. A protože události se šíří ve shlucích, nezůstalo jen u náhody jedné.
Matěj se připravuje na zkoušky. Přípravku má dvakrát v týdnu v Praze. Spojení zpět není úplně ideální, ale dá se říct, že to tak nějak stíhá nebo ho sveze málaskaváHanička či já.
V úterý to nevycházelo a tak musel stíhat dopravu sám.
Věčer se dívám na telefon, kde je a vida: přijel devítkou k nádraží a pospíchá na vlak. A safra, je ..dvacet a v ..dvacet pět mu jede vlak. To má tedy honičku. Jen jsem vypnul aplikaci jízdní řády, volá Matěj. Náhoda?
Bez přípravy jsem rovnou přešel k návodu:
"Honem, utíkej na vlak! Ve dvacet pět ti to jede. Máš už jen tři minuty!"
"Sakryš … utíkám!"
Za dvě minutky volá Matěj znovu:
"Sedím ve vlaku!"
Byl děsně zadejchanej.
"To je skvělý, žes' to stihnul."
"Jo, protože jsem ti náhodou zavolal a tys' mi řek' že to jede. Já myslel, že už to nejede, protože ono to nebylo na tabuli napsaný."
"No tak vidíš, eště, že máme ty telefony."
"Jo. Ale byla to náhoda, takhle to na vteřinu stihnout."
"Náhoda? No nevím. Jestli jo, určitě šťastná. Tak já pro tebe přijedu do Vraného. Autobus už takhle pozdě nejede."
"Díky, tatínku. Za dvacet minut jsem tam."
A byl. Ale já málem ne.
Protože jsem se náhodou podíval ještě jednou na ten jízdní řád a tam stálo, že ten jeho vlak má 52 minut zpoždění … Eště, že jsem tomu moc nevěřil.
Pochopitelně: neměl zpoždění. Přijel na čas.
Ale to už nikoliv náhodou. To podle jízdního řádu.
Pro tentokrát už bylo těch náhod až až.

dvě kalamity

Včera jsem vynechal zápis, jelikož jsem o půl čtvrté ráno docela pospíchal a vyplatilo se mi to. Ujel jsem nehodě na dálnici, která se odehrála asi dvacet minut za mnou, jak jsem se dozvěděl u Olomouce z rádia. Ovšem návrat byl poněkud složitější, protože ranní sněžení na Vysočině nebylo nic proti odpolednímu. To odpolední zastavilo kamiony oběma směry. Dálnice byla mezi Brnem a Prahou neprůjezdná oběma směry skoro celé odpoledně a já to musel brát domů oklikou přes Svitavy a hradeckou dálnici. Zato v suchu a bez sněžení. Z Brna čtyři a čtvrt hodiny.
Ale než jsem se na cestu vypravil, vytekla nám ráno voda.
Totiž zbytky listí na zahradě nafoukal vítr do potůčku, udělal z nich přehradu a voda si našla cestu jinudy. Nu a rybníček byl takhle před čtvrtou hodinou ranní skoro prázdný. Stihnul jsem jen odstranit listí, uvolnit hráz, nasadit hadici a začít napouštět vodu. Naštěstí ryby ještě nebyly úplně na suchu a v malé loužičce na mě ráno ve světle baterky vyčítavě mžouraly a vystrkovaly tlamičky.
Tahle vodní ranní katastrofa předznamenala tu odpolední sněhovou dílniční.
Kupodivu obě události dopadly dobře. Já objel kalamitu na Vysočině a mášikovnáHanička dohlédla na správné dopuštění vody do rybníčku.
Kdyby všechny lapálie dopadly takhle, tak je svět zas o něco veselejší.

zpátky do šuplíku

Vzpomněl jsem si na krabičku "v šuplíku". Měla by umět přijímat, ale hlavně i nahrávat televizní signál v nové normě tak, jak jsem to včera popisoval. Zatím jsem ji nepotřeboval, ale teď by se mohla hodit. Zapojil jsem to a zkusil. No, nebudu tady vyprávět, jak jsem se s tím mořil a zkoušel. Výsledek byl velmi neuspokojivý. Dá se to ovládat prakticky jen z mobilu nebo tabletu a nahrávat to sice umí, ba i posílat televizní signál po síti po celém domě, jenomže posílání nepotřebuju a nahrávání - to je nepoužitelné. Zkoušky, zapojování, rozpojování, formátování, nahrávání - no vy výsledku nic. Cosi to sice nahrálo, disk si na počítači přečtu, ale je prázdný! Ta mizerná krabička to má zase nějak ošetřený a ty kousky vysílání, co jsem zkusil nahrát, bylo možné přečíst zas jen přes tu krabičku. Na počítači ne. Prostě další marný pokus a pátrání pokračuje dál.
A proč si to tu píšu?
Kvůli té záhadě.
Totiž: když jsem to celé zase rozpojil, dal do krabice a šoupnul zpátky do šuplíku, objevil jsem soubor. Normálně, na počítači, ve složce stahování byl uložen jeden ze šesti zkušebích nahraných souborů. Ano, byla to právě jedna z těch zkušebních nahrávek. Viditelná, čitelná, ve formátu mpg. Naprosto nechápu, jak se tam dostala. V manuále jsem se nic nedočet, na externím disku nic nebylo, po síti jsem to nepřesouval … nevím.
Začínám si myslet, že si tyhle věci žijou vlastním životem a já nemám šanci si ani jen všimnout, co se to s nimi děje.
Jak nebo kudy se tam ten soubor přesunul, nemám nejmenší tušení. Aby mě to nepokoušelo znovu to celé zopakovat a hodiny nad tím pátrat, raděj jsem nahrávku vymazal.
Ale ten brouk mi do hlavy už vlez'.
Jak je tohle možný?

přišel nový zákon

Tak třeba takovej Poklad na ostrově. Ten seriál jsem v mládí přímo hltal. Teď najdu psanou zmínku o něm v nějakých databázích nostalgiků mně podobných a na youtube, případně ne e-shopu. Ovšem v Německu a v německém originále, neboť byl natočen právě v Německu (tenkrát to bylo Německo západní) v roce 1966 a já ho vždycky jednou týdně nedočkavě očekával v sobotu dopoledne v televizi v roce 1968, kdy se u nás vysílal poprvé ve skvělém českém dabingu. Utkvěla mi v paměti ústřední písnička: …"přítel náš tady mrtvej v truhle leží, johohó, tedy nalejte rum!" … Inu některý zážitky jsou nezapomenutelný.
To televizní vyhledávání zajímavostí mi zůstalo dodnes. Jsou prostě dílka, po kterých se pídím. Už jsem tu před lety zmiňoval například jeden duchařskej film a podařilo se mi ho s pomocí čtenářů a přátel kolem filmu najít. Je to prima zábava.
A tak jsem se těšil, že se možná s příchodem nového, kvalitnějšího vysílání ve vyšším rozlišení přihodí, že tu a tam objevím a budu si moci nahrát něco, co mi ve sbírce chybí. A třeba i ty vánoční pohádky, které rádi sledujeme, ale podle svého. Tedy nahrané a v čase, který si sami určíme. Tak jsme to dělávali teď s našimi dětmi vždycky.
A to jsem se tedy spletl!
Kvalita i nějaký chybějící film, to ano. Ovšem jen omezeně. Totiž: to vysílání v kodeku h.265 je příliš kvalitní. A tak ho vysílá jen Česká televize. Ostatní že prý pouze v placených kanálech. Tož jsem je v podstatě vymazal ze sledování, ty neplacené kanály. Na druhou stranu, to vysílání z ČT je skvělé. Teda bylo by … kdyby … kdyby se dalo běžným způsobem "jako vždycky" nahrát na počítač, sestřihnout a uložit pro pozdější použití na domácí úložiště. A to nejde. Tedy ne běžným dosud používaným způsobem. To jest přes tuner a aplikaci v počítači. Nahrát to sice jde, ale editovat a exportovat už ne. Na to nemám prostředky. Asi nějaké budou, ale já je zatím nemám a musím se pídit, které to jsou. Druhý způsob je nahrát si to na disk přímo z televize, jenomže to je zase šifrované, needitovatelné a přehratelné jen na té jediné televizi. Inu, s příchodem nového formátu přišel i nový zákon, totiž nová ochrana.
Jo, jo, furt je to lepší a lepší .. až to bude úplně nejlepší ..

fakt neexistujou?

Náhody nejsou, říkám si už roky. Opravdu nejsou? Opravdu ne, tvrdím dál. Jenže …
Jenže se náhodou sháním po novém autě. Už tu o tom byla řeč. Nespěchám, hledám, porovnávám.
V pondělí jsem takhle porovnával Na Strži. Sympatický mládenec se mi tam věnoval, něco jsme si sjednali a já jel po svých.
Včera dopoledne jsem měl co dělat na Pavláku a poté jsem jel na Smíchov. Těsně za sjezdem z Jiráskova mostu se tak nějak podivně motalo výletní auto s turisty, až se konečně řidiči napodruhé podařilo do mě nabourat. Banální nehoda, viník nepřizpůsobil, nedobrzdil, turisté odvezeni jiným autem, policie šetřila. Standard.
To, co bylo v tomto případě nestandardní, byla přítomnost asistenční služby.
Asi jsou od té firmy, co jim patří ty turistický auta, říkal jsem si. Mladík radioaktivně pomáhal při vyplňování papírů, nabízel pomoc i vizitku. Poděkoval jsem a tu koukám: dyť to asistenční auto i vizitka je ze stejné firmy, kde jsem byl včera porovnávat nové auto. Podivné.
Ptal jsem se tedy řidiče - viníka, jestli to jsou jejich servisáci.
"Ne, já je vůbec neznám … já myslel, že jsou od vás …"
Začalo mi to vrtat hlavou, ale než jsem se stihnul zeptat, mládenec ve firemním autě odjel.
Běžným způsobem jsem poté zjistil možnosti servisů, termíny a … a pro jistotu jsem prověřil přes včerejšího obchodníka i toho náhle se objevivšího asistenta.
"Ano, pracuje u nás. To je naše běžná služba …"
To už jsem začal kroutit hlavou víc. Ještě jsem se podíval na rady na síti týkající se "lovců nehod". Nic podezřelého, co bylo popsáno v radách, jsem neobjevil. Tož volám mládenci - asistentovi, že to s nima zkusím, ale všechny papíry si ověřím a zařídím sám. Že prej samozřejmě.
Všechno sedělo. Pojišťovna je zná, jsou na seznamu, můžou opravovat, reference dobrý … tak jsem tam zajel. A už na mě čekali. Servisní technik přes nehody už měl číslo události, který jsem nahlásil a vedle seděl pojišťovák, kterej tam nějak vzniknul … nafotil, sepsal, potvrdil. Já to obratem dostal potvrzený mailem od pojišťovny.
Tedy pánové, necelejch pět hodin po nehodě mít vyřízenou pojišťovnu, ohledání a zdokumentování škod, termín servisu a předem zajištěný náhradní auto … to je nějaký sci-fi, ne?!
No museli to bejt lovci nehod, poněvadž to vysvětlení mladíka, že jel náhodou kolem si v Praze něco zařizovat, to neberu. Ale na druhou stranu: chovají se úplně stejně jako každej běžnej servis, všechny kroky jsou úplně shodné, jen v řádu desítek minut až jednotek hodin. Žádný: nechte to tu a my objednáme likvidátora z pojišťovny na příští tejden …
No uvidíme, jak dopadne oprava.
Ovšem s těma náhodama … to vážně nevím.
Fakt neexistujou?

pod duchnou nespí

Zkouškový školní rok běží na plné obrátky. První zkoušky (jak psáno včera) mají děti za sebou a jízda pokračuje. Včera měl Matěj první odpolední přípravku na škole, kam se hlásí. Na všeobecnou přípravku ož oba chodí od září, ale tohle je přímo školní přípravka s profesory školy ve škole … Prostě už to není "někde", ale v místě činu. To je vážná věc.
Matěj se ještě před začátkem stavil u mě v kanceláři a potom utíkal do školy, aby to všechno stihnul.
MášikovnáHanička ho před šestou vyzvedávala před školou a když dorazili domů, byli takoví bujaře veselí:
"Chceš říct vtip?" povykovala už mezi dveřmi máveseláHanička.
"Ne, vtip řeknu já!" překřikoval maminku Matěj.
"Hlavně se v těch dveřích nepřerazte," nabádal jsem je.
A Matěj spustil:
"Já byl na tý přípravce …"
"Se ví," povídám já.
"No jo, ale voni tam byly ňáký menší děti …"
"Jak menší?"
"No vo štyry roky. Asi."
"Vo tolik? To se hlásej do prváku?"
"No to právě ne."
"Tak proč byly na přípravce?"
"Protože chtěj na vosmiletý studium."
"Ježkovy voči … jak to?"
"No von to ten učitel asi splet. Já tam mám bejt až zejtra …"
"Ha! … To to pěkně začíná!"
"No … taky mi to bylo divný."
Inu, přípravka sice začala, ale ani na škole přímo na matemetiku zaměřené nejsou bez chyby.
Tož dneska si dá Matěj ten začátek ještě jednou. Včera to bylo nanečisto.
Ovšem význam to mělo. Matěj se naučil nové slovo: sypek.
Představte si, že ho dodneška neslyšel. Zřejmě to bude tím, že nikdo z nás už pod duchnou nespí …

dnes naposled

Odpolední návraty domů jsou většinou směrem na jih, jelikož na sever naopak ráno odjíždíme. Zdálo by se, že směry jsou dané a pouze dopravní situace je může nějak ovlivnit, což se děje denně. V minulosti jsem si tu zapisoval, jak vyhledávám cesty směrem na ten sever. Ne že bych najednou přestal kličkovat, ale nějak se to usadilo do očekávatelných i náhlých dopravních změn a našinec už si nějak zvykl, takže není moc o čem psát. Pokud tedy nebereme v úvahu ty návraty, které jsou vždy nepoměrně snažší a kratší. Někdy.
Například včera to neplatilo.
Matěj má v centru města odpolední přípravku a tak někdy jede domů autobusem, někdy vlakem a někdy ho naložím sám. Jak to vyjde.
Včera mi zapomněl zavolat, protože se nějak zadíval na už probíhající vánoční trhy a tak jel metrem na autobus. Jenomže autobus měl jakési fatální zpoždění, s čímž Matěj nepočítal, čili zavolal o pomoc. Po cestě jsme dohodli, že nechá autobus autobusem a vezme si vlak a já na něj počkám na stanici. Cestou mě napadlo, že se o dvě stanice dřív, tuhle Na Závisti u stanice Zbraslav, stavím na burger, jestli tam budou stát s tím cirkusem. A ono jo. Cirkus Burger tam stál a já objednal věčeři pro všechny.
"Ani s tím moc nepospíchejte," povídám, "on Matěj přijede vlakem a ten je teprv v Braníku."
A jak jsem si žádal, tak udělalli.
Vlak se pomalu blížil ke stanici a příprava večeře ke svémi konci.
"Máte štěstí," pravil pán, co si mě pamatoval z minula, "dneska jsme tu naposled. Pak až za dlouho před vánoci a potom někdy na jaře …"
Vlak právě zastavil v zastávce, Matěj přibíhal od vlaku a pán mi okýnkem podával přesně na čas nachystanou večeři.
"Tak dnes naposled. Ať vám chutná!"
"Díky a mějte se."
Matěj doběhl akorát, aby vyzvedl z okýnka pytlík, co už jsem neopbral, naložili jsem se do auta a jeli domů na večeři.
Tentokrát ta dopravní komplikace vyšla na jedničku.
Ovšem jak to bude příště, to je ve hvězdách, neboť s burgry už počítat nelze, jelikož, jak pravil včera pán z Cirkusu Burger: "Dnes naposled."

jen ti největší

Není to nijak dávno, co se mi Matěj přiznal, že když byl ještě ve škole ve Zvoli, tak se chlubil, že tatínek ulovil tu tarantuli, co ji má v rámečku pod sklem jako obraz a snad jí i taky někdy přinesl na ukázku do hodiny. Už nevím přesně, jak to bylo, ale v každém případě jsem byl hrdinou, což ve mně pochopitelně vzbuzovalo pocity smíšené, neboť se v mé blízkosti nevyskytuje Saturnin, který by byl takových pověstí původa, a já nesložil žraloka stativem fotoaparátu. To je ale jiná historie a nemíním ji tu rozšiřovat, přesto že, pravda, Kateřina se v mé blízkosti vyskytuje. Není to naštěstí teta Kateřina, nýbrž Kačka, jež s tetou nemá zhola nic společného. Ještě aby měla!
A Kačka se mě včera ptala, jestli jsem si někdy pohladil tarantuli.
Bylo to v autě, já řídil a soustředění na silniční provoz mi neposkytovalo mnoho prostoru rozhlížet se, zda se tu někde kolem přeci jen nevyskytuje Saturnin. Nikdo takový se v dohledu nevyskytoval a přesto nezůstalo, jak jsem očekával, jen u té otázky hlazení jedovatého pavouka. Kačka pokračovala dál, že hadi jsou taky milá zviřátka, třeba taková užovka červená. A ta tarantule že je vlastně taková heboučká a vůbec nekouše, jak by si každý mohl myslet. Tázal jsem se, kde že to Kačka k těm názorům dospěla, ona však odtušila, že nepoví, že až doma.
Doma jsem se to dozvěděl. Ve škole měli živou přírodopisnou ukázku. Byla tam i sova a ta je tak roztomilá … a heboučká … a …
Inu, Kačka má tu havět ráda všechnu a nic nevadí, že ještě před nedávnem pavouky odháněla.
Od včera jsou zase v kurzu.
Ovšem jen ti největší.

tarantule_181127

to vidí každej

Skleněné medaile jsme tu, myslím, ještě neměli. V sobotu si Matěj šel hned pro tři. Jsou to takový obdélníčky s natištěným textem. Hezký to je. I ten pohár je velikej a tričko za nejlepšího v kategorii za celej rok je fajn. Ba dokonce to všechno skončilo v sobotu někdy už po třetí hodině, takže jsme byli před pátou z Loun doma. Jenom jsem měl takovej pocit, že to tý slávy nijak nepřidalo.
Vloni jsem Mistrovství republiky vynechal, jelikož Tomáš už vozí svůj oddíl na závody sám, protože jsou velký. Letos jsem byl zvědavej, jak jim to jde. Už jsem cvičení dlouho neviděl, tož jsem se jel podívat. Je to zas o kus dál. Ba dokonce přibyl jeden konkurent, který Matěje o jednu příčku porazil. Je šikovnej a je vidět, že už dlouho cvičí. Hala v Lounech byla plná, cvičilo se, zápasilo, odměňovalo, hodnotilo. Inu jako na Mistrovství republiky.
Z toho dnešního zápisu je určitě cítit jen obyčejný popis situace. Žádný nadšení. Čím to je?
Matěj si jako vždycky dojel pro metály a pohár, viděl se soupeři, změřili si síly, skvěle to dopadlo, … jenže. Jenže mám takovej dojem, že to nadšení nějak vyprchává. Senzace se nekonají, karty jsou rozdané a když holky a kluci trénují celý rok a nepřihodí se nic neobvyklého, dopadnou joko vloni a předloni a …
A co? Dyť báječně cvičej, jezděj na soustředění, v létě se potkávají o prázdninách na táborech, v zimě si měřej síly, dvakrát týdně trénujou …
Spíš to bude ve mně. To mně se to zdá pořád stejný.
Ale není to pravda.
Člověk si musí najít jinej pohled, jak se na to dívat. Cvičení jsou náročnější, pohyby přesnější, je v tom víc síly … a Matěj chodí víc posekanej šavlí. Takže je to jiný. Ani to nadšení nechybí. Povídají si, kde kdo udělal chybu, co se komu povedlo. Kdo nepřijel a kdo byl lepší.
Je to tak fajn. A že se mi to zdá furt stejný? No to se holt budu muset líp dívat.
Báječný jsou všichni. To přece vidí každej.

v InCallSer…

Technické potíže s čímkoliv si normálně řeším sám. Někdy.
Totiž: telefonie, byť mobilní, není už od dob Grahama Bella nic složitýho. A od té doby, co nejsou potřeba dráty, je to ještě jednodušší. Ovšem jak se to vezme. V jednoduchosti při zvedání telefonu a vyťukávání čísla se skrývá složitý aparát přenosu dat a jejich šifrování.
A to už jsme těsně u těch potíží.
Obyčejná textová zpráva. Původně určená jen jako postranní efekt pro potřeby technického servisu. Nyní nezbytná součást telefonu.
A na jedno jediné číslo mi nejde odeslat. A jenom mně.
Od toho čísla zprávy v pořádku přicházejí i všechno ostatní chodí bez problému. Jen ten jeden jedinej směr u jednoho čísla nefunguje. Zprávy ode mě k němu. Nejmíň od roku 2012! Ani nevím, jestli to nezačalo ještě dřív, další historii jsem nedohledal.
Nuže zkoušlel jsem restarty telefonů, mazání kontaktu, odesílání jen na číslo, zapsání kontaktu jinak, třídění kontaktů, slučování a mazání duplicit, mám už třetí typ telefonu od doby, kdy jsem chybu zaregistroval. Vystřídal se už šestý operační systém. Nic.
Jediná stopa vede přes Siri (to je ta hlasová asistentka, co neumí česky). Při vymazání všech zbytků závadného čísla i po restartech telefonu se při vyhledávání, zda ještě někde něco nezůstalo, objeví hlášení: Siri nalezla kontakt v InCallSer… Zpráva není celá, řádek dál nepokračuje. Když zmenším písmo, dozvím se, že jde o InCallService. A to je všechno.
V Applu podpora neví a prej, pokud si vymažu profil beta testera nového systému, budou se mi věnovat. Testery prej maj zakázaný podporovat. A to i v případech (jako je můj), kdy k chybě došlo prokazatelně mimo beta testování.
U operátora taky nevědí, ale napsali, že už tu chybu registrují, ale netuší, co s ní a vedou mě v patrnosti.
Takže nezbylo, než si potíž vyřešit sám: zprávy posílám na jiné, soukromé číslo stejného adresáta. To funguje bez chyb.
Teď jsem už jen vážně zvědavej, co ti technici vypátraj.

začíná prvního listopadu

Před mnoha lety (už to ani nehledám, ale někde to tam bude) jsem si sem do deníku jednou ročně zapisoval příhody kolem přezouvání pneumatik. Tedy zimních, pochopitelně. Protože to přestalo být dobrodružství a přechod na zimu se začal odehrávat nudně a bez příhod, přestal jsem to komentovat. Ani letos to není jinak. Někam zavoláte, objednáte se a pak se tam dostavíte. Není o čem psát.
I když …
… se stává, že zima přichází později a později. Zákon sice stanoví, že zima začíná prvního listopadu, a tedy je řidič povinen … Jenomže když je venku štrnáct stupňů, není to vyměňování kol nijak aktuální. Čímž se plíživě blížíme k tomu dobrodružství.
Sleduju předpovědi. Abych včas přezul. Ale ne zbytečně brzo. Prvního listopadu je pořád ještě skoro léto, to by bylo přezouvání předčasný, že ano. A vida, po čase se to kapku kaboní a asi tak za týden by mohlo být kluzko, říkám si v půlce měsíce a volám do servisu. Mají volno až další týden. To pude, říkám si a objednám přezouvání. No jo, ale počasí se otočí a v pondělí ráno napadne prvních pár vloček. Je to poprašek, ani to do desíti do rána nevydrží, ale před osmou to na silnici je vidět. Jistě to klouže. Ano, Matěj volá z cesty na autobus, že je ulice jedna velká klouzačka. Co teď? No co, risknu to. Jedu jak strejda ze Lhoty s kloboukem na hlavě a hrůzou v očích. Tedy nejsem ze Lhoty a klobouk jsem nechal doma, ale jinak to sedí. Kupodivu sedí i to auto. Zkusmo brzdím. Není to ideální, ale při troše opatrnosti to i brzdí.
No, co vám budu povídat. Do Prahy jsem dojel, ale teprve dole v Modřanech jsem si oddych, že už je jenom mokro. Po sněhu ani památka. Další už potom nenapadal.
Nu a tak od pondělka s obavami sleduji ranní počasí, mlhu, mrholení … námrazu. Naštěstí zatím námraza nebyla, ale obav jsem se nezbavil.
A to všechno proto, že přezutí mám objednaný až na pátek. Zítra to tedy ještě musí vyjít bez námrazy a potom už bude přezuto. Ovšem jak jsem se díval na předpověď, zase se mírně oteplí.
Že bych ještě počkal?
Ani náhodou!
To by byl ale blbej nápad. Už tohle skoro měsíční zdržení mi vyrobilo vrásky na čele.
Holt na tom zákoně, že zima začíná prvního listopadu, něco bude.

ušetřili papír

Šetřit naše lesy by se měl naučit především lýkožrout smrkový, nicméně i pro člověka stojí za to se nad tím zamyslet. U jednoho z operátorů mobilních sítí se zamysleli a šetří. Papír z nich nedostanete. A jak to vím? Inu - řekl jsem si, že druhý poskytovatel datového spojení, kterého tu mám, tu službu prostě nezlepšil a že se porozhlédnu po jiném. Rozhlédl jsem se a nabídli mi lepší službu za lepší peníze, taže sem s ní.
A byl oheň na střeše.
Nejdřív to šlo jenom po telefonu. Pak se nějak zjistilo, že musím na prodejnu, na prodejně se zjistilo, že musím zaplatit dva tisíce a
… a to už jsem se seknul a oni, že teda ne, že dobrá, že dyž sem to já, tak nemusim, ale aspoň symbolický dvě stovky dybych máznul … tož ja. Až teprve na požádání vytiskli účtenku, že jako vše zaplaceno, dvě stovky zapraveny a že můžu jít.
A co nějaká smlouva nebo tak?
A to prej všechno dostanu mailem.
No dobrá.
Nedostal jsem nic.
Začaly mi chodit eSeMeSky. S aktivačním něčím a ověřovacím tímhle a kontaktním oním. Nečtu to, nereaguju na to. S plechovou hubou se nebavim. V pondělí přišla další zpráva: že prej v úterý přindou technici změřit signál a namontovat anténu a přijímač. No jo, ale to já nestihnu! Volám k operátorovi, že to potřebuju změnit.
"Dejte mi ověřovací kód," praví operátorka.
"Žádnej nemám," pravím já.
"Tak se nedostanu na váš účet."
"Já taky ne. A zejtra nebudu tak brzo doma, tak to změňte."
"Nemůžu na váš účet…"
"Necháme toho, nazdar!"
Volám jinam. Tam, kde mi to celé zařizovali: odpověď sice ochotnější, vstřícná, ale stejně nepomohli.
A tak jsem přijel, až jsem přijel. Nikde nikdo. Asi za dvacet minut telefon:
"Jme u vás měli neska montovat, ale já eště vod rána nejed', mužem přijet vo štyrycet minut pozdějc?"
"Už sem doma, přijeďte."
Přijeli za hodinu a třičtvrtě.
"Mám v požadavcích, že to nechci na střechu ani do omítky na dům. Bude to fungovat?"
"To pojede. Von to nikdo nechce ven. Ale my to nesmíme dávat dovnitř. Tak to na mě nesmíte říct."
"Neřeknu."
A jak jsem slíbil: nikomu jsem to neřek'. Jen to tady píšu.
Vono to totiž sice jede, ale nemůže se to připojit, protože po šestý večer už nikdo "na centrále" nebyl a tak to chlapcům nikdo nezprovoznil a že prej je nějak blbě vobjednávka a že se to musí zejtra ráno v deset, ale to prej nemusim bejt doma, to zvládnou sami zvenku a …
A dostal jsem konečně aspoň jeden papír. Že jako je všechno v pořádku namontovaný. Ale jenom jeden. Bez kopie. Ten muj originál si technik vofotil. Že to tak dělaj. Aby ušetřili papíry …
Čímž jsou naše lesy zachráněný, a mně možná vodpoledne pojedou lepčí data. Ovšem esi ne … tak jsme aspoň ušetřili ten papír.

úlně jiný technologyje

Jelikož nejsem výzkumnej pracovník, vědátor či jinak praktikující učenec, nezbývá, než se uchýlit k obyčejnému šťouralství, což není disciplína nikterak exaktní, avšak oblíbená.
Tedy: nedělám si vůbec žádné iluze o vlivu silných zájmových skupin na dění ve světě. Vždycky je to o něčím zájmu, který chce prosadit. Většinou klackem. Pak bejvá někdo bitej, což se ještě nedávno projevovalo světovejma válkama. Teď se vedou války ekonomický. Každej konflikt je pro někoho špatně, pro jinýho dobře. Obecnejch plků na tohle téma jsou plný noviny i hospody.
Já se včera potkal s důsledkem jednoho takovýho zájmu.
Tedy: autama se jezdí a jezdit bude. Auta čmouděj, úředníci čmoudění omezujou. Elektřina je náš cíl! To, že se ta elektrika musí nějak někam dopravit a před tím vyrobit, to se neřeší, a to, že suroviny k výrobě baterek potřebný taky vodněkud musej bejt, vo tom se už nemluví vůbec. A tak vznikají komise a normy a podfuky a
aféry a do aut se leje řepka, která huntuje pole i motory a další sajrajty … a takhle bych moh' pokračovat jako se pokračuje v těch hospodách.
Hmatatelnej důsledek je ten, že ty nejvíc čoudící motory do aut jsou teď jediný k mání, protože jsou homologovaný, jelikož jsou "blue" a "eko" a splňujou normy na deset let dopředu. Benzínový motory k mání nejsou, protože ty teď prodělávají homologaci a ouředníci je svazujou filtrama, normama a dalšíma opatřeníma, který ve výsledku snižujou výkon, zvětšujou hmotnost, zhoršujou poruchovost a tak všelijak podobně.
Benzínovej motor k autu, který si možná vyberu (
už jsem tu o tom psal), bude homologovanej až v květnu za půl roku. Do tý doby si kupujte naftový motory. Ona sice celá Evropa ty naftový motory tak nějak vystavila na pranýř, ale má je homologovaný, tak neváhejte a račte vstoupit do tý boudy, podívat se na velbloudy.
Tedy páni inžinýři, už aby ty auta jezdily na vodík. Von tedy sice tak trochu vybuchuje, ale zase ekologicky. A navíc, poslední známej případ, kdy to nevyšlo, už bude v květnu dvaaosmdesát let zapomenutej - to ovšem byly úlně jiný technologyje, že ano.

nečekejte pistolníka z Texasu

Z Texasu občas píše paní Marcela. Patří mezi stálé čtenáře a mě to pochopitelně těší. Minulý týden psala hned dvakrát po sobě, což není jejím běžným zvykem.
Nejdřív se ráda přiznala k tomu, že voseckou vodu o prázdninách pila stejně jako já a patří tedy do nepočetné skupiny nás milců zřídla z Velkého Oseka.
Ovšem ten druhý dopis, ten byl návodem.
Můj páteční příspěvek byl totiž povzdechnutím si nad letošní prohnaností myšího národa. A protože myši jsou nejen u nás na Starém kontinentě, ale tropí neplechu i za Oceánem, mají s nimi lapálie i tam. A tudíž mají i vlastní zkušenosti. Jen nečekejte žádného pistolníka z Texasu. Takoví se vidí akorát v kovbojkách. Tady jde o českou mazanost, která vychází z poznání, že ukrást se dá jen to, co není přilepené. Že bych tedy měl pastičky přilepit v kůlně k podlaze? Ale kdepak. To by ten ořech z té pastičky myši zase ukradly a výsledek by byl stejnej - jedinej rozdíl by byl v tom, že by ta pastička pak nešla odtrhnout od podlahy.
Tudíž je potřeba přilepit právě ten ořech do pastičky. Tak se to dělá za Velkou louží!
MéšikovnéHaničce se ten nápad líbil a zdokonalila ho: "nechceš na to tavnou pistoli?"
"A víš, že jo. On ten plast nesmrdí jako lepidlo. To by mohlo hned fungovat."
A jak jsme řekli, tak jsem udělal. Syn paní Marcely to vynalezl, paní Marcela napsala, mámazanáHanička zdokonalila a já to uvedl tady u nás na Olešku ve skutek.
Trochu to připomíná tu pohádku o veliké řepě, jak tahal dědeček, babička, vnučka, pejsek - a myška.
V tomto případě je však myška v roli záškodníka. Nicméně její aktivita je taky potřeba. Bez ní by to všechno sice nebylo potřeba, ale když už se pustila do boje, má ho mít.
Výsledek se dostavil už za hodinu. První myš chycena. Teď ráno jsem z pastičky vytáh' druhou.
Hurá! Už vedeme dva nula.
Díky za skvělej nápad, paní Marcelo!

Postupné skóre:
20.11. - další tři přes noc = 5:0 … (dva ořechy odpadly, ale úkol splnily, je třeba nalepit je znovu)
20.11. - další přes den = 6:0
15.12. - 3 = 9:0

naděje na přežití

Filmy mám rád, to se ví. Nijak se v nich extra nešťourám, ani nejsem nijak v tom oboru vzdělán. Prostě mi dělá potěšení občas se na nějaký film podívat a protože si filmy pochopitelně pouštím pořád, objevila se jedna potíž. Ne všechny filmy totiž vyjdou na nějakých nosičích a můžu si je koupit. Některé jsou doslova k nesehnání. Člověk se musí pídit a když se dopídí, vzniká další potíž. Jak takový film přehrát? Ano, disk se připojí k multimediálnímu centru a to už si to nějak přebere a pustí to do televize. Bez toho centra by to nešlo, jenomže už jsem narazil na několik titulů, které si moje krabička nedokáže přeložit. Je to krabička stará, přestala se vyrábět a podporovat.
Co teď?
Začal jsem pátrat, jak ji nahradit. Není to nijak snadné. Aby krabička přehrála všechny formáty obrazu i zvuku, musí už být hodně chytrá. A chytrých krabiček aby člověk pohledal. A tak hledám, testuju a zdá se, že jsem něco vypátral.
Relativně nová krabička (ta poslední v řadě) od té ovocnářské firmy sice sama od sebe neumí přehrávat, než obsah pocházející z firemních serverů, ale už dovolí, aby se do ní naistalovaly všelijaké aplikace. Tuto krabičku od Applu sice zatím nemám, ale na telefonu testuju ty aplikace. Jednu mi poradil známý. Zdálo se, že to je to ono, ale pak se ukázalo, že to taky není všelék. A při tom pátrání jsem našel aplikaci další, která zřejmě zvítězí.
A proč o ní píšu? Protože to už mi připadá jako hodně domyšlená aplikace pro filmové fanoušky.
Kromě toho, že to pravděpodobně dokáže přehrát všechny možné formáty zvuku, obrazu i titulků, včera mě to překvapilo další funkcí. Našlo mi to samo titulky k filmu, který to potřeboval a titulky jsem k němu neměl. Titulky seděly a bez problému se zobrazovaly správně. To už je vážné. Ještě nějakou chvíli testování a dojde k domáci instalaci nového systému. Možná jsem objevil Ameriku, kterou už každej zná, ale pro mě je to nová úroveň služby.
Pokud to vydrží testování, zdá se, že moje filmotéka má naději na přežití.

já ho nosit nesmím

Tak to byl úspěch. Ano, první pražský představení a líbilo se. Malý divadýlko támhle v Holešovicích za Veletržním palácem ve dvoře. Albert se to jmenuje. Nedá se tam skoro vejít s celým tím pěveckým souborem. Ale nakonec se holky vešly a pan režisér to uspořádal tak, jako by to tam odjakživa hrály a zpívaly. I já se tam na tu půlvteřinu taky přimotal. Pochopitelně. Někdo Nirit ten lístek prodat musel.
Ovšem byla tam i jedna malinkatá holčička. Úplně nejmenší. A jak tak stojím v zákulisí při zkoušce, tak se v té tmě přede mnou postaví a kouká.
"Ty jseš taková pokušitelka, viď?" povídám holčičce, neboť jsem si všiml, že už takhle obešla půlku sboru.
"Co je to pokušitelka?"
"Pokušitelka pořád někoho pokouší."
"Aha. No, to jo."
A tak jsme se dali do řeči. A dozvěděl jsem se, že bydlí v Davli a že jsme vlastně sousedi, protože jsou na stejném břehu řeky jako Oleško a že ví, že starej most je most u Remagenu, ale film že neviděla a že je ve sboru od letoška nová a že má v hledišti babičku a dědečka a ještě spoustu lidí, který jsme už zapomněl a …
… a dál jsme to nestihli, protože přišla Kačka a taky mi potřebovala něco nutně při zkoušce říct, čímž malá Zuzka zjistila, že je tam i jiná holčička, která ke mně navíc patří, čímž asi nebudu ten nejlepší objekt na pokoušení a šla pokoušet námořníka, který jí chyběl do sbírky pokoušených.
Ale i bez pokoušení si to představení ta nejmenší holčička ze sboru hrozně užívala a po představení byla kolem ní spousta babiček a dědečků. Tak jak říkala.
A pan režisér se mi pak pochlubil, že ani on nepřišel zkrátka a že už se několik osob z obecenstva ptalo, na koho se mají obrátit, aby mohli to představení hrát u nich v divadle - na to byl zvlášť pyšnej.
Nu a já jsem od mémiléHaničky taky dostal pochvalu. Že prej jsem byl obzvlášť slizkej a tem klobouk, ten co jsem si ho na to zvlášť pořidil, tak ten na mě nechce už vidět. Jó jí by slušel, to ano, Kačce taky, ale já ho nosit nesmím.
Inu tak, úspěch to byl.

těsně před začátkem

Já s divadlem nemám žádný velký zkušenosti, jenom pár střípků posbíraných během věků - ten první byl například už někdy v nějaké šesté, sedmé třídě, kdy jsem měl hrát prince v Popelce. Jenomže pak jsem se nějak znelíbil protagonistce, jejíž rodiče to celé organizovali, a tudíž jsem byl odejit ze síně slávy a mé místo zaujal - teď už ani nevím, který šťastnější spolužák. Žida Mareše jsem si vloni užil jen jednou a letos, jak psáno, mě potkal překupník. Matěj to před prázdninami ohodnotil, že jsem byl hnusnej, což byla pochavala, neboť jsem hnusnej bejt měl. Kačka to včera hodnotila opačně, tedy, že jsem byl hodnej, jelikož jsem té nešťastné Nirit prodal lodní lístek do Tel Avivu, což pro ní bylo nad jiné důležité. Protestoval jsem, že to byl dost drahej lístek, když musela vysolit všechny rodinné šperky, ale to Kačce nevadilo, poněvadž láska se na prachy nepřepočítává.
Ať už hnusnej nebo hodnej, v každém případě ten muzikál dopadl skvěle. Moc se mi to líbilo i podruhé a divákům v Kralupech taky. A dneska to hrajou (hrajeme) tuhle v Praze. A to v divalle Albert, ve kterém jsme ještě nikdy nikdo nebyl.
A to je to, proč to píšu.
Včera jsem těsně před představením propadal panice. On pan režisér nachystal jako opáčko hodinu před začátkem generálku. V sobotu se zkoušelo, byla první generálka a včera byla druhá. Generálkovatá.
Naprosto rozkladná. Nikdo nebyl tak, kde měl bejt. Každej zapomínal text. Všichni šeptali. Světla byla blbě a muselo se znova a dělat křížky z lepenky na podlaze. Pan režisér do toho furt zasahoval … no s takovou bych se bál vůbec začít představení pro lidi. Už jsem myslel, že napíšou na plakát "z technických důvodů představení odpadá" nebo tak něco. Ta generálka byla naprosto příšerná. Já bych teda něco takovýho asi udělal. Naštěstí nejsem režisér, nic takového jsem udělat nemusel a proto představení začalo a dopadlo na výbornou.
Ale neptejte se mě proč.
Jestli jsou nějaký divadelní zákony, který tuhle situaci popisujou, já je neznám. Zřemě se musí těsně před začátkem něco pokazit, aby se to po začátku povedlo. Ale chce to nervy. Bejt režisérem zřejmě nebude procházka růžovym sadem.

usazování skončilo

Světa běh se vždycky nakonec usazuje do rovnovážné polohy a tím nám dává zlenivět. V čase turbulencí lenost opadá a jsme připraveni k činu. Zdálo by se, že právě probíhá ono usazování a lenivění. Je to ovšem pouhé zdání a opak je pravdou neboť je mlha.
Mlha je každý podzim, řeknete si.
A máte pravdu.
Na mlze není nic divného, ba někdy je i fotogenická a vždycky je v ní nádherně ticho. No jo, ale když je to ticho moc dlouho, je to divný. Jako například včera ráno.
Autobus jede dětem v 7:07. A pak je ticho. Jenomže ono bylo ticho jen do půl osmý a pak zazvonil telefon:
"Tatínku, on nepřijel autobus…."
Usazování skončilo a nastala turbulence.
Rychle dokončit ranní očistu, popadnout co třeba a rychle vyzvednout děti na zastávce a rozvést je do škol. Je to naštěstí po cestě, takže s mírným kličkováním, abych se vyhnul ranním zácpám v ulicích Prahy jsem to stihl. Matěj to měl těsně asi dvě minuty po zvonění.
Dobrý, turbulence uklidněny, můžeme se vrátit k rovnovážné poloze.
Nedalo mi to a zkusil jsem zjistit, proč autobus nejel. Nečekal jsem, že bych se dostal až k člověku zodpovědnému za naši linku, nicméně stalo se. A tak jsem se dozvěděl, že náhradní řidič (náš má zrovna nějaké volno či co) sice do práce nastoupil, ale ráno vynechal dvě jízdy. A jako oficiální důvod uvedl, že zabloudil v mlze.
No páni inženýři!
Já tou samou mlhou rozvážel děti stejnou cestou jako autobus. Ano, mlha byla, ale mírná, vidět do zatáčky a na odbočky bylo.
A i kdyby nebylo (jako že bylo): kterej dispečer poslal nováčka na trasu, aniž by ho nechal projet a ověřit si trasu předem? Šlendrián!
Odpoledne jsem se pak dozvěděl od Kačky, že dvě děti nebyly ve škole, jelikož ten školní autobus jede jenom ráno a pak má pauzu až do odpoledne.
Nuže pan dispečer vod autobusů má tedy na svědomí jedno zameškané školní půldne a až budou děti říkat: "to neumím, to jsem zrovna chyběl," padne veškerá hanba na jeho hlavu.
Obávám se však, že ho to pranic netrápí.

opět za padoucha

Nechal jsem se ukecat, to se mi občas stane. Jsem opět za padoucha. On totiž ty dvě vteřiny toho odpornýho překupníka nikdo tak nějak nechtěl v tom představení vzít a před prázdninami už jsem byl obsazen z nouze, jelikož to taky nikdo nechtěl dělat … (psáno zde). A tak jsem byl zas na generálce v sobotu hnusnej a ve středu v Kralupech a ve čtvrtek v Praze v tom budu pokračovat.
Co k tomu dodat. Snad jen fotku ve tmě, jak mě pan režisér narežíroval.

Nirit&Oren_181103

Bezhlavý templář měl rýmičku

Poslouchám v autě rádio, čímž se řadím mezi běžné řidiče činící totéž. Ovšem nejsem si jist, kolik řidičů poslouchajících včerejší raní vysílání stanice Praha (nyní politicky korektní Dvojka, což mi - zde popsáno několikrát - politicky nekorektně pije krev) přišlo včera večer na Karlův most. Statistiku jsem si nedělal, čili vyslovit v tomto směru jakýkoliv soud by byla čirá spekulace, již nemám zapotřebí. Tudíž se spokojím pouze s konstatováním, že jsem večer po tréninku vyzvedl Kačku a jeli jsme se podívat na desátý průvod Pražských strašidel.
Jeli jsme tam poprvé a byli jsme zvědaví, jaká strašidla uvidíme.
Vyšli jsme strašidlům naproti z malostranského břehu Vltavy po Karlově mostě. V sedm večer je tam pořád turistů, že by špendlík nepropad'. Na Křížovnickém náměstí jsme se zastavili a že tu počkáme, než strašidla přijdou Karlovou ulicí směrem od Klimenta.
A kupodivu jsme nebyli sami.
Za sochou Karla IV. čekala na průvod první tři strašidla. Chystala se na nějaké vystoupení. Čert plival oheň, alchymista cosi mumlal a schovával něco pod pytlem a hospodyně pobíhala s koštětem a zametala plácek.
Za chvíli už bylo slyšet zvonění a průvod se vyhrnul z Karlovky. Došli zrovna tam, kde jsme čekali spolu se strašidly.
Strašidla přivítala strašidla, cosi se povídalo a pak začal alchymista provádět jakýsi silozpyt či lučbu a před zraky všech vyčaroval jakousi hmotu nikoliv nepodobnou té z pohádky Hrnečku vař! Hrnulo se to ze skleněného válce, přetékalo to a vršilo se to do hory kaše. Hospodyně to nedokázala umést až nakonec musel zasáhnout čert a vyfouknout plamen pekelný, v němž alchymista zmizel - zřejmě do pekla. Strašidla zajásala a průvod se vydal dál po Karlově mostě. Ještě udělala zastávku a vyprávěla něco ze svých příběhů, ze kterých zřejmě vznikaly pověsti o Pražských strašidlech. Nebo to bylo obráceně? Kdo ví.
Potom se průvod zase pohnul a s provoláváním hesel jako Praga caput regni se vydal po Kamenném mostě dál k Malostranské mostecké věži. Průvod uzavíral dobře třímetrový kostlivec na chůdách.
Jediný, kdo podle dopoledního rozhlasového příspěvku chyběl, byl Bezhlavý templář z Liliové ulice - ten se prý letos omluvil, jelikož měl rýmičku a kašlíček.
Inu ani strašidlům se nachlazení nevyhýbá.

Stasidla_181101_1

Stasidla_181101_2

Stasidla_181101_3

Stasidla_181101_4

Stasidla_181101_5

nejenom světlo

Ono to podzimní světlo svádí k pořizování obrázků. Nejenom světlo, ale i barevné listy, vyfoukaná obloha nebo naopak malebné mraky, no prostě podzim - barev paleta plná. V našem okolí se motivy pochopitelně pořád opakují, ta dá rozum. Ale dyž vono je to tak hezký.
Tedy a vono je, to se nedá svítit ..

181031_Zvole

A když jdete zase po mostě Legií na procházku, máte v ten samý den odpoledne úplně jinou náladu:

181031_Praha

em dvojka do vrtule

To je přeci známá věc, že brejle se bez brejlí špatně hledají. Nebývá už ovšem pravidlem, že za nalezené brýle dostane člověk kouzelné sluchátko. Našinci stačí, když ty brýle najde, což je dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí.
Přicházejí však i chvíle, kdy hledat brejle je marný, poněvadž jste si jistí, že je s sebou nemáte. A když to bez brejlí nejde ani vašemu protějšku za pultem, vzniknou situace …
Zašel jsem do modeláře. Ono je to kousek tuhle u Národního divadla, takže to nemám přes most Legií daleko. Potřeboval jsem ten malej šroubek do vrtule … to už jsem si tu zapisoval, že Matějovi vypadl na poli a tudíž musel změnit letoun. Pročež jsem se vydal do toho modeláře.
Bez brejlí. S vrtulí v kapse.
"Potřeboval bych tuhle do tý osy šroubek, ale nevím, jakej to je, poněvadž je tak mrňavej, že to šuplérou nezměřím."
Pan prodavač uznal, že tohle se šuplerou změřit nedá, ale zkusil jinou metodu. Nasadit osu vrtule na tyčku o známém průměru a poté hledat šroubek v šuplíku a zkusmo jej našroubovat a … A taky neměl brejle. Teda měl, ale na dálku. Ty mu v tuhle chvíli byly na … no na dálku. A tak zkoušel a zkoušel a vyzkoušel, že by to moh' bejt šroubek M1,6, ale nějak se mu to nezdálo, ponědž to vypadalo na opačné stoupání. No byl to problém. Já bez brejlí, on bez prejlí, šroubek titěrnej … vyznejte se v tom.
Nakonec pan prodavač vydal stanovisko, že to přeci jen asi bude M1,6. Koupil jsem pytlík a vyrazil zpátky přes most. Ale ještě před Novou scénou jsem pomalu za chůze rozbaloval pytlík, vyndaval šroubek (nic mi neupadlo) a zkoušel, jestli je to ten pravej.
A ouha!
Nebyl to ten pravej. Byl moc tenkej. Zajel do osy vrtule jak po másle i bez šroubování.
Honem zpátky.
Pán měl v krámu opět prázdno, tedy bez zákazníků, zato šroubků stále plno. Koupil jsem si i druhej pytlíček s M2 šroubky. Ale zkoušku jsem provedl tentokrát hned. Byl to on! Em dvojka je to, to je definitivní.
Čili i bez brejlí jsme nakonec ten správnej šroubek našli, ale byl to výkon. Ovšem nikoliv marný.
Kromě vyhledání správného šroubku totiž z této zkušenosti vyplývá, že nejen brejle, ale i šroubky do vrtule se bez brejlí špatně hledají.

Trabanti ve Zvoli

Jel jsem pro Kačku do Břežan a hned bylo jasné, že se cestou zpátky budeme muset stavit ve Zvoli. Tuhle sobotu tam totiž bylo něco, co tam ještě nebylo. A to Trabanti.
Ne, nebyli to ti Trabanti, co se žlutým autíčkem objeli celý svět. Byla to Trabantiáda. Zřejmě nějaká putovní soutěž jednoho z Trabantích klubů. Kolem školy a rybníka byla zaparkována spousta pestrobarevných plastových autíček a posádky lovily podle nějakých pravidel něco kolem rybníka. Luštily tajenku a z té se pak něco dozvěděly a získávaly body a … a bylo to pro radost.
Tu radost jsme měli s nimi, i když Kačenka trošku reptala, ale nakonec si i ona poskočila, neboť tam byl i zelenej Trabant a to se prý musí poskočit. Jenom už nevím proč se musí poskočit, to však nevadí, neboť poskočeno bylo a tudíž se stalo to, co se stát mělo.
Já si naopak bez poskakování musel udělat pár obrázků. Pochopitelně. Trabanti ve Zvoli nejsou každou sobotu.

PA130039

PA130042

PA130045

PA130048

PA130050

PA130054

PA130059

web a vrzání

Příčinné souvislosti lze vysledovat kdekoliv. Pochopitelně i tam, kde nejsou, pokud si dá člověk s hledáním dost práce. V mém případě to zas tolik práce nedalo, i když šlo o souvislost mezi tvorbou webových stránek a vrzáním.
Probudil jsem se totiž s myšlenkou: tak, a já zapomněl jet do servisu!
Už mi totiž nějakou dobu vrže kolo. Vrzání není úplně ten správný popis, poněvadž když nějaký kolo vrže, bejvá to nejčastěj kolo u žebřiňáku. Tohle je spíš takový … no, těžko to popsat, to se musí slyšet. Takže se spokojím s vrzáním jako s metaforou.
A protože to vrzání je těžko rozpoznatelné, ani pan Hrubý, ani servis autorizovaný neviděli důvod, proč to opravovat, když to není slyšet. Počkal jsem tedy. Teď už to není slyšet o něco míň. Tedy je to o něco víc slyšet.
Řekl jsem si, že to zase zkusím a dohodl se s panem Hrubým. A že mi zavolá, až bude v práci a já se dostavím.
Dostavil se, zavolal a to už se blížíme k té příčinné souvislosti.
Pan Hrubý totiž zavolal zrovna ve chvíli, kdy jsem se už čtyřiadvacátou hodinu věnoval počítači mépracovitéHaničky (popsáno dostatečně včera). Odpověděl jsem, že je to skvělý, že děkuju a že přijedu hned, jak tady něco dokončím …
A u toho zůstalo.
Dokončil jsem jedno, objevoilo se druhé, pak přišly děti z tréninku, objevilo se třetí, pak přišla máveseláHanička, objevilo se čvrté, cosi se zaseklo, já musel hledat nápravu, novou instalaci … a na to kolo a na pana Hrubého jsem úplně zapomněl. Vzpomněl jsem si až v půl šestý ráno …
Teď se budu muset dneska omluvit, dohodnout si další schůzku a vysvětlit příčinnou souvislost mezi správou počítače, tvorbou webu a vrzáním kola … to bude oříšek.

ten náš zastavil

Ani nevím, jak to před dávnými léty vzniklo. Prostě se nějak přihodilo, že jsem začal lepit modýlky letadýlek. Nějakou dobu to vydrželo, ale žádnej vejkej modelář ze mě nikdy nebyl. Ona spolu s tím lepením začala vznikat i očekávaná otázka: kam s ním. A protože nebylo kam, přestalo být i proč. Ale ta modelářská nostalgie tak nějak zůstala, koneckonců před pár lety jsem se jí pokusil ve škole křísit modelářským kroužkem, ale brzy jsem pochopil, že dneska žijou kluci jinými zálibami a lepit letadýlka je moc nebere.
Minulý týden jsem si na ta léta s lepidlem vzpomněl. U příležitosti modelářské výstavy měla totiž proběhnout rekonstrukce napadení vlaku s parní lokomotivou spojeneckým stíhačem a to nikoliv v měřítku 1:72, ale ve skutečnosti na trati Lysá nad Labem - Nymburk. To mě zaujalo, protože o kotlářích mi dědeček vyprávěl a támhle kus za Poděbrady, u
Libice nad Cidlinou je pomníček útok na vlak připomínající. To by mohlo být zajímavý, řekl jsem si. A protože informací není nikdy dost, zavolal jsem na kontaktní telefon. Ten sice zvedl vrátný, ale dal mi jiný telefon a ten už byl ten pravej.
Dozvěděl jsem se, že útok bude probíhat na utajeném místě, že vlak asi na šest minut zastaví a po pravé straně vlaku několikrát prolétne Spitfire. A to už bylo obzvlášť přitažlivé. Dokonce ani Matěj neprotestoval a souhlasil s tím, že se pojedeme podívat.
Modelářská výstava nás sice utvrdila v tom, že to není náš svět, ale co se vlaku týká, to byla jiná. Parní lokomotiva byla nádherně vypucovaná a vlak byl dostatečně starý. Nikoliv však úplně starý neboť ty starý dřevěný lavice, co tlačily a okna, která se stahovala "na řemen" si dobře pamatuju a ty to nebyly.
Usadili jsme se napravo ve směru jízdy a jelo se.
Kousíček před Nymburkem más dohnal stíhač, vlak zastavil a začal útok. Pilot si to nádherně úžíval a koneckonců i my měli skvělou podívanou. Jen škoda, že jsme byli v nevýhodě - stíhač si logicky zvolil pozici proti slunci a my tak měli velice ztížené pozorování i fotografování. I tak to byl zážitek. Kotláře jsme já i Matěj zažili poprvé a Matěj rád uznal, že tohle nemohl žádnej mašinfíra přehlídnout a tudíž je jasný, že zastavit měl, když mu takovej kotlář (tady to byl pravděpodobně spíš letoun Mustang) mával za Libicí před komínem křídlama.
My měli štěstí, ten náš zastavil.

P9280024

P9280132

P9280088

P9280232

P9280096

P9280268

doluje jednou za měsíc

"Se tu bavíš vo korunách," děla máspořiváHanička.
"No jo, vo korunách, ale ta marže!"
"A kolik prodáš denně těch zářivek?"
"No asi tak za měsíc jednu, to jo, ale stejně: ta marže…"
Disputaci jsem vyvolal já, neboť mě, mírně řečeno, překvapil rozdíl v cenách zářivky. Tedy trubice do vodního filtru jezírka. Ono je to potřeba vyměnit asi tak jednou za rok. Letos jsem to nechal vypnutý, ale teplé léto rybám ohřálo vodu tak, že už bakterie nestíhají požírat řasy a chca nechca je třeba zažehnout uv lampu - a právě ta má v sobě uv-c trubici/zářivku. Ta se kupuje obvykle jako náhradní díl pro filtry.
A už je to tady.
Žárovku do světla doma si koupíte v kdejakým konzumu. Prostě řeknete, že potřebujete žárovku stovku, pan vedoucí vám řekne, že na příkaz ouředníků z Bruselu už se tyhlety neekologický edisonovky dávno nesměj prodávat, ale že máte dvě možnosti a to buď si koupit tu samou, co jí roky kupujete, ale už to není ta vaše žárovka, ale světelná baňka pro průmyslové použití (!) anebo si koupíte támhletu dvánactiwatovku, co je úsporná, svítí jako stovka, ale stojí desetkrát víc … no však to znáte. A znáte to proto, že kupovat náhradní žárovku do světla je běžné a každej ví.
Jenomže u uv trubic už to tak běžné není a málokdo ví. A tak jsem musel volat do toho obchodu, kde jsem filtr koupil. Paní se mnou jednala jako s tříletým negramotem, ale nakonec mě navedla na jejich stránky, kde jsem si měl objednat tu nejlacinější. Za třistapadesátdevět. Měli i dražší za vosum i devět stovek. Na dotaz, jaká že to je trubice, jsem byl odkázán na popis na stránce. Nechtěla říct. Baba.
A tak jsem četl a četl až jsem vyčetl, že to musí být uv-c s paticí 2g11. Ano, to už je vyšší dívčí, neboť existují ještě i uv-a a uv-b a patic nepočítaně. No ale měl jsem vodítko a cena i chování paní na telefonu mi připadaly málo přijatelné. A vida - tuhle ta samá za 330. A hele, přímo kousek od nás, v Břežanech ta samá za 250! Zkusil jsem to ještě v jednom obchodě, kde ji sice nemají, ale máme tam registraci a zboží prý na dotaz. Dotaz zodpovězen během deseti minut, trubice bude do týdne za 170!
No pánové. To je mi tvorba cen!
Všichni jsou to obchodníci, všichni na tom mají marži. Když si vezmu, že i ten nejlacinější krám nějakou mít musí, pak ta dáma s těma jezírkama musí mít z těch trubic vysloveně zlatej důl.
Ovšem na druhou stranu: doluje tak jednou za měsíc - s těma cenama.

Deadtown

Se mi zdálo vo kovbojích, tak jsem kápku zaspal, no.
Totiž včera jsme byli v Mrtvým městě. V Deadtownu. Nevíte, kde to je? Inu tuhle na smíchovskej náplavce, hned za Železničmím mostem, co tam kousek staví přívoz. Bratři Formanové tam mají postavený velikánský stan. Spíš je to taková obrovitá stodola a tam se to všecko děje. Už se to děje půjdruhého roku po celé Evropě a pokud se nemýlím, právě tady, na náplavce u Železničního mostu na Smíchově bratři Formanové zakončí svoji dobrodružnou výpravu na Divoký západ.
Máte-li rádi divadlo, rychle utíkejte pro lístky, ať se na vás dostane. Včera bylo první pochopitelně vyprodané představení a potrvá to celé do půlky října. A pak konec zvonec. Ale do té doby vás bude pan Petr Forman jako principál uvádět do stodoly, abyste si sedli na lavice a bavili se.
Nebudu tady prozrazovat, co vás čeká, ale vězte, že je to znamenité. Divadlo bratří Formanů je vždycky jiné než ta ostatní a představení, která jsme kdy viděli, byla vždycky skvělá - a jiná.
Tož - pokud to ještě stihnete - hezkou zábavu!
Tuhlec je jeden závdavek:

deadlager

mate kabeli

"Mate kabeli?" Ptal se kdysi dávno jakýsi výstavní dojič na brněnském výstavišti jedné z asistentek na našem firemním stánku. Zaslechl jsem to, ale vůbec jsem mu nerozuměl. Pak mi kolega, rodem Brňák, přeložil, že ten dobrý muž si nežádal elektrické vodiče, nýbrž tašky. Taška ať už papírová, igelitová či plátěná se v Brně řekne kabela. Je to hezký archaismus, ale jednomu to hned nedoteče, jelikož se to jinde než v Brně nepoužívá moc často.
Nicméně archaismem jsou i ty výstavy. Už se jich dlouhé roky núčastníme, poněvadž to pozbylo smyslu i účelu a zbyly jen ty vzpomínky. Když jde tedy o kabely, vzpomenu si na Brno.
Včera jsem vzpomínal celý den.
Mám totiž kabel k hodinkám. Přesněji měl jsem. Ještě před týdnem jsem ho měl. Včera jsem ale už neměl kabel ani kabeli. Vypařil se. A hodinky mi bezzvučně vyčítaly, že jsem je nenabil a tudíž mi neukážou, kolik je hodin. Počal jsem kabel hledat. V šuplíku. V tašce. Na stole. V kanceláři pod stolem. Tamtéž opět v šuplíku. Ve skříni. Pod klávesnicí. Ve futrále externího disku …
Kabel nebyl.
Těžko jsem se smiřoval s tím, že jsem ho ztratil. Hodinky bez kabelu nejdou. Musím koupit nový? … houby! Ten kus drátu si v krámě počítají za sedum stovek! To by musel bejt zlatej! A tak jsem přijel večer domů z jakési úvodní schůze a jal se znovu hledat. Znovu šuplík. Jinej šuplík. Další šuplík … nic.
Zmar se plíživě začal vkrádat do mé mysli. Nevzdal jsem to: kde jsem měl naposled ten kabel? V autě!
Prolezl jsem auto skoro celé. Jen motor jsem vynechal. Tam jsem ten kabel určitě neschoval, tím jsem si byl jist. Ovšem dobral jsem se než další jistoty a to té, že v autě kabel také není.
Tak znova: kde jsem ho měl naposled? … vzal jsem si ho do práce, protože hodinky potřebovaly nabít už před týdnem. Jenomže tam jsem na to neměl dost času a nabil je jen trošku. Pak jsem někam pospíchal a kabel … kabel v kanceláři nezůstal. O tom jsem se přesvědčil. V tašce není. Že bych ho dal do kapsy? Ne. V kapse bundy také není. Jaký jsem měl, sakra ten den kalhoty? Tyhle? Co já vim. V džínách kabel taky není. Takže snad už jen tuhle v těch kraťasech.
Trefa!
Byl tam. V kapse v kraťasech jsem ho zapomněl!
Ufff …!
Takže to by bylo. Hodinky už ukazujou čas a já měl pěknou bojovku na půldruhýho dne i s poučením:
Jestli máte nějaký kabely, nedávejte si je do kapsy, jelikož tam je, až je budete potřebovat, rozhodně hledat nebudete.

čtyřicátej třetí v řadě

Jakživo jsem od vrchnosti nic nechtěl ani nedostal. Tedy kromě toho, a to přiznávám, co konzumuje každý v tomhle státě. To jest vzdělání a zdravotní péči. Ovšem ta zdravotní péče je sporná, jelikož jsem prolezlej zdravím, čímž jaksi není v podstatě za co čerpat fondy. Pochopitelně je to pohled zjednodušený, ale zjednodušit ho je v tomto případě docela potřebné. A to proto, aby bylo možné tady ukázat že jsem si včera poprvé v životě řek' vo nějakej příspěvek na něco.
V rámci předvolebních tahanic a povolebních koalic se tahá a koaluje kdekdo s kdekým a hlavně radši nikdo s nikým, aby se neupatlal vod cizejch názorů. A kladou se podmínky, aby se pak mohlo ukazovat na to, co my jsme prosadili a voni nesplnili … ale to je politika a ta sem nepatří. Nicméně důsledek této je, že náš kraj Středočeský v tomto koalování vykoledoval dětské jízdné zdarma. A to plošně pouze podle věku.
Je tu i další novota a to ta, že i tak je jízdné pro děti i důchodce za čtvrtinu. A tu čtvrtinu kraj vrátí, pokud se jedná o dojíždění do školy. Tak nějak jsem si řek', že když plošně podle věku, nebudu truhlík, a prvně v životě si taky vo něco řeknu.
Zavolal jsem na kraj - tam na to máme přidělenýho pana inženýra. Ten mě laskavě navedl na elektronický formulář k vyplnění a odeslání. A že to zastupitelstvo, až se sejde, posoudí a v případě, že shledá vše v souladu se směrnicemi, nařízeními a vesmíru během vůbec, již uhrazené roční jízdné pro Kačku a Matěje mi prý vrátí.
Tož jsem vyplnil dvě cetličky a odeslal je na radnici. Byl jsem čtyřicátej třetí v řadě - to podle čísla přijatýho podání. A estli mě hejtman vylosuje, dostanu svůj, vlastně dětskej, první příspěvek v životě od vrchnosti.
Jenom teď nevím, estli se nemám stydět, takhle škemrat. Ale co, dyž všici, tak všici.

Ferat

Včera jsem si definitivně potvrdil, že to nejde. Ovšem co je dneska definitivní, že.
Tedy mojepečliváHanička zorganizovala dětem návštěvu ve Škodovce, aby viděly, jak se vyrábí auta. Nadšení bylo, řekněme, přiměřené. Mě nejvíc zaujaly tobotické vozíky pojíždějící po hale bez řidiče a hrající muziku. Mají vpředu jedno velké modré oko, kterým si svítí na cestu a vozí nějaké součástky tam, kam je třeba. To za mejch mladejch let bejvalo jenom ve filmu. To ostatní znám, ale Kačka s Matějem to viděli prvně. Nu
a když už jsme byli přímo v tom hnízdě autoprůmyslu, zeptal jsem se, jestli by bylo možné si jako před dávnými časy dědeček vybrat auto a být přítomen alespoň z části jeho výrobě. No nejde to, pochopitelně. Už jsem se na to jednou ptal a záporná odpověď se nezměnila.
Nu a tak jsme šli alespoň do muzea a pak i do depozitáře. A tam mi konečně ta návštěva udělala radost. Mají tam hned na kraji starou filmovou Škodovku přestavěnou podle návrhu pana Pištěka na upíří auto firmy Ferat. Slečna, co to tam hlídá, mi dovolila na chvíli odepnout hraniční lanko a já si moh' Ferata vyfotografovat.
Náramný autíčko je to pořád.

Ferat_02

Ferat_01

vidět hmatem

Když je tma, fotit se nedá. Tím myslím tma úplná a fotka žádná. Dneska fotka nebude, neboť to nešlo. Jednak proto, že se to jaksi nemá, ale ten zákaz fotografování je stejně pouze symbolický, leda snad, že by člověk použil blesk. A to by bylo obzvlášť zákeřné, poněvadž pak by teprv nikdo neviděl.
Že tu pletu nesmysly? No, vypadá to tak. Ale je to jinak.
Po dlouhých letech existence výstavy jsme se konečně nějak rozhoupali a mápozornáHanička obstarala vstupenky na Neviditelnou výstavu. Jak už název praví, není tam nic vidět a přesto je to výstava. A co je tam tedy vystaveno? Inu ledacos. Tedy to, co se dá nahmatat nebo slyšet.
Vyzkoušeli jsme si, jaké to je nevidět.
Tedy nikoliv vidět málo nebo vidět v noci, nýbrž nevidět nic. Vůbec nic. Jenom tmu. Takováhle tma se občas dělává při prohlídkách jeskynních systémů. Tady je v druhém patře Novoměstské radnice a u pokladny a všude jinde normálně vidět je. Za dveřmi už ne. Tam se jenom hmatá. Nejdřív po zdi, pak po stolech, po poličkách a po předmětech. Průvodcem výstavou je člověk nanejvýš kvalifikovaný, tedy nevidící. My měli Lukáše. Vtipně nás prováděl a uznale chválil každého, kdo něco poznal a nezabloudil. Několikrát jsme se i zamotali, otočili, změnili směr, prošli průchodem, závěsem, dveřmi …
Překvapilo mě, že mě to vlastně ani moc nepřekvapilo. Vlastně jsem téměř všechny předměty poznal. Protože jsem je znal. I ten největší, který tam mají, jsem hned rozpoznal. Aby ne. Všechno to jsou věci, které znám a jen jsem si je prohlížel hmatem. Kačka s Matějem už to tak jednoznačné neměli, ale zřejmě tady jde o tu letitou zkušenost, která jim schází.
Nakonec jsme dostali každý hmatovou hádanku. My jsme si s moušikovnouHaničkou řekli o tu nejtěžší. A tu jsme neuhádli. Ono to hádání bylo velice ztížené tím, že předmět byl v jiné poloze, než ho známe a taky nebyl sám, ale spolu s dalším, který k němu nepatřil. Takže jsme se museli zeptat na řešení.
Lukáš pravil, že když jsme si vybrali hádanku za trest, tak se jí za trest nedozvíme. Ale to byl jen taková řečnická otázka, na kterou hned vzápětí odpověděl. No vážně. Na to bychom nepřišli. Byl to chyták, který nás nachytal při tom, že obrazová paměť vám prostě předměty uloží určitým způsobem a když pak máte ty předměty vidět hmatem, nejde to vždy tak úplně snadno. Ovšem po prozrazení už jsme si dokázali ověřit, že je to tak, jak Lukáš říkal.
Nu a potom jsme se vydali k baru, tam se naučili rozlišovat mince a potmě si koupili kofolu. A to už byl čas na povídání a závěr výstavy. Nakonec jsme ještě byli požádáni, abychom nikde neříkali, co na výstavě je, protože by to pak neblo pro ty, co teprve přijdou, žádné překvapení. Tož se toho držím.
Ale kdyby náhodou někdo z vás, laskavých čtenářů, na té výstavě byl a uhádl tu hádanku za trest, dejte mi vědět. Jsem docela zvědavej, jestli na to někdo přišel sám.

právě teď a oblečený

Takhle v létě je sezení v altánku nejlepší řešení. Pokud je pořád ještě teplo, pochopitelně. Takže jsme s kamarády poseděli v našem altánku do doby, než začalo být chladno a ani deka už nepomáhla tolik, aby to by bylo příjemné. Přeci jen už končí srpen a vedro není věčné. Ostatně v pátek konečně zapršelo, ochladilo se a jak se začalo šeřit, už to na posezení v altánku nebylo. Šup tedy domů, abychom nenastydli. To vyžaduje přenášení předmětů běžné potřeby zvenku dovnitř a průběžný úklid.
A to byl ten děj, který měl počkat na ráno.
Totiž vynesení už skoro plného koše s odpadky do popelnice.
Nevím, co mě to napadlo jít oklikou přes mostek a přes rybníček. Nejspíš to bylo proto, že tudy běžně chodíme. Jenomže letos v létě běžně nepršelo a mostek byl pořád suchý. Když je mokrý, říkáme každému: pozor, kouže to! Když je mostek mokrý. Kdo by pomyslel v tom horkém létě, že zrovna v pátek večer mokrý bude, že? Pršet přestalo a bylo pořád ještě i při tom ochlazení teplo. A tak jsem s tím košem šel přes mostek, nic zlého netuše.
A zčistajasna jsem najednou už nešel. Seděl jsem v tom našem rybníčku. Nějak mi to potmě ujelo a už to bylo. Odpadky jsem nepustil, zábradlí jsem neulomil, jen jsem si tak seděl v tý vodě. Teplá byla - inu vždyť bylo to horké léto.
Nu nic. Vylez' jsem z vody a šel dál za svým cílem. Tedy vynést ty odpadky. Ale domů už jsem se vrátil jinými dveřmi. Přes mostek se mi znovu nějak nechtělo.
"Mám pro vás jednu dobrou a jednu veselou zprávu," pravil jsem vstoupiv do světnice.
"Koš jsem vynes' a voda je furt teplá. Právě jsem to vozkoušel."
Voda ze mě kapala a tak bylo jasné, jak přesně jsem to zkoušel. Jenom nebylo úplně pochopitelné, proč jsem to zkoušel. Právě teď a oblečený.
Na některé otázky prostě odpovědi nejsou. Nechal jsem to "proč právě teď a oblečený" viset ve vzduchu a šel se převlíct.
Přeci jenom už bylo to chladno, kvůli kterýmu jsme se stěhovali dovnitř, že.

M&M

Tak jsem si včera hrál a chtěl udělat obrázek například letadla letícího přes Měsíc. Skenoval jsem oblohu, ale ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem žádnýho pilota vochotnýho se trefit.
Zkusil jsem tedy samotnej Měsíc, ale to je nuda. A to zrovna vyšel Mars.
Zkusil jsem tedy fotit Mars. Jenomže ten je zas maličkej a skoro na hranici několika málo bodů na čipu. Když jsem pak prohlížel výsledek, překvapilo mě, jak je dobře vidět. Pochopitelně, že to není fotka z Hubbleova teleskopu, ale na druhou stranu je překvapující, že to vyšlo alespoň takhle.
Nu a tak, když už jsem si hrál, pokračoval jsem v hraní a udělal si malou Mars - Měsíční montáž. Takovej M&M obrázek.
Tuhlec je:

M&M_180822

jediná vzpomínka

V jedné historce, kterých pan Menšík rozdával hromady, byla zmínka o tom, jak při pokusu o sepsání pamětí kdosi zjistil, že si nic nepamatuje a napsal místo toho pojednání o ztrátě paměti. Nejsem na tom úplně stejně. Ovšem dnešní datum je s tou pamětí výrazně spojeno a já si opravdu téměř nic nepamatuju. Ono mi tenkrát, jednadvacátého srpna před padesáti lety, bylo právě sedm let a byli jsme, protože to bylo moje poslední předškolní léto, pochopitelně na chalupě. Všechno to dění ke mně doléhalo jen z dálky asi tolik, jako ta přelétající letadla, která jsme na dvoře slyšeli. Mířila směrem na Prahu. Jenomže to se se zážitky pamětníků přítomných těm událostem vůbec nedá srovnat. Já mám jen jednu vzpomínku. Vlastně spíš dojem.
Po prázdninách, když jsme přijeli do Prahy a já začal chodit do první třídy, mě dědeček vzal na Václavské náměstí. Pochopitelně už bez tanků. Ale rozstřílené Národní muzeum jsem viděl a tam vznikla ta vzpomínka.
Chodívali jsme do muzea totiž často a mně se tam vždycky děsně líbilo. Jenomže teď bylo muzeum zavřené, fasáda a některá okna byla rozstřílená a za těmi okny popadané a stržené závěsy. Pro mě bylo nepředstavitelné, že by někdo mohl takovou krásu, kterou jsme chodili navštěvovat v takovém skoro posvátném nadšení z poznávání, takhle poškodit. Rozstřílet. A ten jediný obrázek mi utkvěl v paměti a stačil, abych pochopil, že rusáci, kteří mi rozstříleli to moje krásný muzeum, jsou ti zlí a hloupí.
Poznání lety kapku rozkošatělo, ale ta podstata zůstala: když vládne zloba a hloupost, stojí to za pendrek. To platí pořád.

osmnácté Skotské hry

Takováhle data přitahují události. Ostatně už Jára Cimrman nabádal, aby si každý dobře rozmyslel, vzhledem k pravděpodobnosti vytvoření historického milníku, kdy své činy bude uskutečňovat. Pořadatel Skotských her se Cimrmanovým pokynem řídil a proto se 18té Skotské hry konaly 18.8.2018.
To dá rozum, že jsme museli být při tom.
A bylo to opět velkolepé. Na Sychrově to žilo. Dokonce nechybělo ani překvapení a o dvanácté při slavnostním zahájení seskočili čtyři parušutisté přímo před zámek, přičemž ten poslední byl devadesátiletý pán, kterému nechyběl šedivý plnovous, kilt a… A pod kiltem mu taky nic nechybělo. Tedy kromě toho spodního prádla, které ovšem praví Skoti pochopitelně nepoužívají.
Po seskoku následoval tradiční výstřel z děla, dudáci vpochodovali na plac a bylo zahájeno.
Tentokrát jsem se nechal ukecat a spolu s Jurášem jsme šli i do soutěže, což obnáší vrh kamenem, hod závažím a hod kládou. Plus ještě farmářský běh se dvěma závažími po pětadvaceti kilech.
Tak abychom to vzali od té klády: Tu se mi bez problému podařilo zvednout a hodit. To, co se mi nepodařilo, bylo jí otočit, takže se hod nepočítal. Musí na to bejt grif a ten já nemám, jelikož jsem kládou házel poprvé v životě a ten pán, co mi to vysvětloval, pravil, že jak už tu kládu mám ve vzduchu, tak se pak ve správnou chvíli švihne a tím, že se pak kláda …
"Jo, rozumim, to už je pak jednoduchý …"
"No … tak nějak …"
No, možná příště. Třeba zkusím trénovat, abych věděl, jak na to.
Takže vásledky mám - kláda (- znamená neměřilo se); 3,85 závaží; 4,00 kámen; 58 běh.
Napoprvé to asi nebude špatný, i když, počítám, budu s výsledky někde na posledních místech. Ovšem o umístění nešlo. To důležité byla pochopitelně účast a hlavně: hagis jsme si s Jurášem dali dvakrát. Letos měli moc dobrej. Matěj měl jen jednou a taky mu moc chutnal.
S Jurášem máme oba diplom a všichni dohromady zážitky. Například Kačka si pochvalovala, že letos konečně viděla dudáky pěkně zblízka a máveseláHanička zas může říct, že jsem jí konečně předved, že umím házet kládou.
Inu osmnácté Skotské hry byly fajn.

Sychrov_180818_0

Sychrov_180818_1

Sychrov_180818_2

už se nedusí

Napsal mi včera jeden z laskavých čtenářů mého deníku. A že prý jsem ho s tou včerejší historkou o myčce pobavil, jelikož dobře ví, o čem píšu, poněvadž si sám užil pěknou chvilku s karburátorem sekačky. Je to můj člověk! Tímto posílám pozdravy, pane Neckáři!
Ovšem připomněl mi tím karburátorem své sekačky sekačku moji.
Nebudeme tu rozebírat, kolikátá sekačka už to je a jestli je to ta nebo ta druhá, co stojí v kůlně. Prostě normální motorová sekačka, co se do ní leje benzín a olej a dělá rámus a seká trávu. To poslední jí jde ze všeho nejmíň.
O sekačkách jsem tu, myslím, v minulosti psal a tudíž je jasné, že jakous takous zkušenost s nimi mít budu. Žádná není dokonalá a všechny jsou po roce omlácené, rozdrbané, otupené (přesto, že často broušené) a k vzteku, poněvadž nic nevydrží.
Je to proto, že naše zahrádka není rovná, je to samej záhyb, zákoutí, kámen, kopeček, potůček, kačírek, štěrk, schůdky … inu: ráj pro sekačky. Ani ty nejdražší a nejvýkonnější se zatáčecími kolečky a třemi rychlostmi nevydrží být v pořádku déle, než jednu sezónu. Už jsem nad tím zlomil hůl a přestal věřit kecům prodejců, že tuhle rozbít nemůžu. Můžu. A tak jezdím s tou poslední, odřenou, s ulomenýni páčkami, který kdovíproč byly plastový (já vím proč: protože aby se ulomily a mohly se kupovat v náhradních dílech po dvou tisících páčka z plastu).
Nějak jsem se s tím smířil a když zrovna nesekám ruční vřetenovkou (i o té jsem tu psal - je vynikající, ale nesnáší ty naše kamínky), dělám rámus s tou benzínovou.
A jsme u té vzpomínky.
Ta sekačka už má tolik šrámů a poškození, že jí nijak nešanuju. Jen mě dožírá, že čím je starší, tím hůř táhne. Tedy ten motor. Kašle to, dusí se to a nějaký hejbání sytičem skoro nepomáhá. A to jsem jí vyměňoval olej a čistil a nechal brousit .. a stejně to stojí za starou bačkoru. A tak jezdím s tou dusící se potvorou, když musím. Když ne, sekám vtřetenovkou, ale to taky nejde úplně vždycky.
Na začátku prázdnin už ta benzínová skoro nejela. Ten motor se dusil a já se vztekal, že ji přece nepovezu znovu do servisu, dyž jsem ji před dvěma roky nechal prohlídnout a provést údržbu tuhle vod odborníků (co už tam nejsou a vydrželi jenom dvě sezóny) z Břežan. Že prej je v pořádku a jenom byla zanesená sajrajtem … řikal tenkrát ten pán, co s ní vlastně ani nic neudělal. Nuže, mudroval jsem nad dusícím se motorem, kontroloval olej, hejbal sytičem, čistil převody … a vztekal se, že nic z toho nepomáhá a eště chvíli a hodím ji ze skály.
A pak mě to napadlo:
"Hele co dyž to čistění nestačí, co dyž je eště potřeba znovu vyčistit ten vzduchovej filtr, cos ho dával vloni v létě novej?"
"Ale blnost," odpověděl jsem si, "dyť je novej."
"Hele, podívej se," nenechal jsem se odbýt, "je to jenom tuhle ten plastovej kryt, to ti žádnej čas nezabere."
"A houby, dyť jsem s tím skoro nesekal."
"A jen se podívej, ruka ti neupadne."
Nechal jsem se ukecat a otevřel ten kryt.
A bylo to: ten filtr byl celej promáčenej olejem. Vytek tam, jak jsem čistil sekačku. A bylo jasno - dusí se to, poněvadž to nesaje vzduch.
Novej filtr mám nachystanej v kůlně v polici nad sekačkou. Kupuju dycky dva. Tohle byl ten druhej, poněvadž ten první jsem právě měnil ani ne před rokem.
Filtr jsem vyměnil, zacvak kryt, zkusil start - a už se nedusí. Už jede a seká. Žádnej zázrak to sice není, ale zázraky od ní ani nečekám.
Ale než mi to došlo a podíval jsem se na ten vzduchovej filtr, to byla doba!
Eště, že jsem se nechal ukecat.

stačí prohlídnout koš

"Vyčistíme tu myčku?" ptal se Matěj, když jsme zaznamenali, že ty skleničky už zas nejsou umytý, jak by být měly.
"Hmmm," pravil jsem já, neboť mi bylo jasný, že "vyčistíme" znamená, že já vyčistím to, co tam ostatní členové posádky za čas zase naházeli. Hmmm jsem procedil i proto, že mě nebaví bejt doma furt za popeláře.
A tak jsem se do toho někdy v neděli dopoledne pustil.
První chyba byla, že jsem to chtěl udělat pořádně.
Sítka a filtry jsem vyndal, vyčistil venku v dřezu, pak jsem je tam vrátil a dospod myčky nasypal chlorid sodný, tedy louh. Aby to tu všechnu špínu vyžralo. A pustil jsem v dobré víře myčku, aby se tím louhem propláchla. Zdálo se, že to funguje až do chvíle, když se to celé na konci mytí zaseklo.
"Ta myčka začala pípat," hlásil mi Matěj venku, kde jsem od rána stříhal vistárii a břečťan. Naštěstí jsem už byl hotovej a tak přišla po zahrádce na řadu znovu myčka. Voda s louhem nechtěla vytéct. Nu, asi se tam skutečně uvolnil nějakej sajrajt a někde něco ucpal a tak to budu muset ručně …
Jak ale ručně vylít z myčky vodu s louhem?
Dobrá, tedy, rukavice, hrneček a pěkně po troškách vybrat a vylít do hrnce a do odpadu. Tuhle procedůru jsem provedl několikrát. Pak jsem i prošťoural odpadové potrubí, několikrát to znovu napustil a vymyl. Když už jsem vodu vybíral asi popáté a furt to nechtělo odčerpávat, pomohl jsem si hadičkou.
No, co vám budu povídat: ani zředěnej louh není na chuť nic moc a tak jsem to přestal nasávat a raději jsem hadičku napustil vodou a použil princip spojených nádob … no povodeň byla po celý kuchyni, ale skutek utek. Pořád to nečerpalo.
To už seděla rodina u oběda.
"Já nebudu. Nejdřív to musím opravit."
A opravoval jsem dál.
Bylo evidentní, že pes je zakopanej jinde a že to budu muset celý rozdělat. Už jsem to v minulosti dělal, takže to šlo docela rychle. Ale nic nebylo špatně. Nikde voda navíc, všechno teče jak má, oplachuje, myje, napouští … jenom na konci nečerpá a pořád hlásí chybu '20 - to je zanesené potrubí na výtoku nebo vadné čidlo s čerpadlem. Ale dyť to meje, tak jakýpak vadný čerpadlo? No, co se dá dělat. Myčku jsem obrátil vzhůru nohama, pak jsem odpojil trubky … a furt nic.
Tak eště tuhle zepředu to otevřít a poslední hadici rozpojit tuhle u toho … !
Tady to je, mrcha mizerná!
On tam ten hydroxid v takovém malém koutku úplně dole zareagoval s něčím, co tam bylo před tím, zatuhl a udělal tvrdou zátku. Konec, šmytec, nehýbe se to, nečerpá to.
Zátku jsem snadno vyndal, jen jsem zapomněl, že je ta zátka z louhu. Naštěstí mi to hned docvaklo a žádné upadlé prsty se nekonaly. Citrón působí jako neutralizační činidlo proti louhu - to mi taky poradil Matěj.
Tak. Teď smontovat a provést zkoušku … hurá! Jede to … nejede to … sakra co zas je?
Aha. Já zapomněl připojit ještě tuhletu hadici vzadu.
No bóže, ta trocha vody na podlaze už se tam ztratí.
Zapojeno, podlaha vytřena, zkontrolovány další hadičky (ano, zapomněl jsem ještě na jednu další) a finální zkouška: funguje to!
Tak teď ještě všechny ty kryty, šroubky, plechy … no, to bysme měli.
Po čtvrté odpolední jsme to měl zase celý zpátky v cajku. Uff … to byla ale hezká neděle, že ano.
No byla, jasně že byla. Myčka je čistá, meje, napouští, vypouští a já bych moh' z fleku bejt vopravářem … jenom jaksi …
… jaksi stačilo úplně na začátku prohlídnout vrchní košík.
Kdybych to totiž v půl desátý ráno udělal, mohlo bejt už ve tři čtvrtě na deset hotovo.
On ten košík byl našikmo a stačilo ho povytáhnout do horní polohy. Pak by se točila ta oplachovací vrtulka a skleničky by byly čistý. Jenomže to mě napadlo až nakonec, když jsem prováděl poslední prohlídku a test všech soušástek uvnitř.
Čili: kdybyste náhodou něco nevěděli vo myčkách, nebojte se zeptat. Vím toho dost a hlavně: někdy úplně stačí prohlídnout koš.

Perseidy

Dneska se mi nechtělo vstávat a je to taky vidět na čase v hlavičce zápisu. Já totiž kapku ponocoval. Nechal jsem si poradit a mezi jednou a druhou ranní jsem čučel na padající hvězdy, na Perseidy. A padaly, vopravdu. Počítám, že takovejch pět, možná deset bylo obzvlášť líbivejch. Mezi tím určitě aspoň jednou tolik menších. Pochopitelně jsem celou hodinu fotil, ale vony, se, mršky, dycky trefily mimo expozici. Jednu jedinou jsem stihnul portrétovat. Tuhlec je:

Perseidy_180813

jak jsme opravili Pohlednice

Konečně jsem se dovolal podruhé pro poštovní podporu pohlednic. Těch "p" bych asi dokázal vymyslet víc, ale takhle z jedný vody načisto pět "p" stačí. Paní předurčená pro pohotovou podporu poštovních programů přislíbila poptat po programátorech podrobný popis průběhu případu. Vida, patnáct "p". Vono to de!
Tak dost, je to hezký hraní, ale k věci:
Paní se znovu neozvala, zato programátoři z podpory ano. A že se omlouvají, ale jsem prý jedinej, kdo popsal tuto chybu a oni ať dělají, co dělají, ne a ne přijít na to, proč mi aplikace Pohlednice nefunguje. A jestli můžu poslat další sestřel obrazovky a popis k tomu.
A tak jsme si začali psát.
Oni mě, že nevědí a ať zkusím tohle (navrhli co mám zkusit); já jim, co jsem zkusil a jak to zase nejde plus sestřel obrazovky. A takhle si od úterka píšem. Laskavě s trpělivostí analytiků, kteří se mikrokrůčky sunou dál v odhalování možných příčin chyby v Pohlednicích. A včera odpoledne jsme na to společně kápli!
Programátoři si vyžádali obrazovku a popis celé sekvence zadávání korespondenční adresy. Já to nejdřív nepochopil a popsal jsem jim zadávání mailu. Napravili to v dalším požadavku vysvětlením, že nejde o mail, ale o korespondenční adresu adresáta na pohlednici. To byl dobrej nápad a já zkusil vyplnit adresu ručně.
Bingo!
Najednou se aplikace probudila a začala fungovat způsobem, na který jsem zvyklý.
Hurá! Jede to! Psal jsem nadšeně programátorům a doplnil jsem podrobnou analýzu, kde je nestandardní položka v mém adresáři, jak na ní reaguje aplikace Pohlednice a jak se to musí vyplnit správně ručně. Poděkoval jsem jim za trpělivost a podporu, oni mně za pomoc a námět pro opravu příští verze.
Nu a tak už zase můžu posílat pohlednice z telefonu. Akorát, že Kačka letos už žádnou nedostane, jelikož pro ní v sobotu jedu.
Ale to neva, dostane ji někdy příště. Důležitý je, že jsme opravili Pohlednice.

nenažranci nenažraný

"Jé, hele, to jsou hezcí motýlci. Nebo můrky?" volala máveseláHanička, když na lisech šácholanu, tedy magnolie, našla dva spící huňáče.
To veselí jí nevydrželo dlouho. Místo Klíče k určování motýlů máme Síťové nástroje k určování čehokoliv a tak si mášikovnáHanička za chviličku vygůglila, že ty hezký potvůrky jsou zavíječi zimostrázoví, což jsou už vylíhlý mrchy, co nám už před deseti dny vožíraly buxusy a mázaviláHanička je pronásledovala postřikem. A dodnes pronásleduje. Housenky jsou potvory žravý a nenasytný a letošní počasí jim zřejmě přeje, čímž nám málem za pár dní sežraly to, co my si tu roky pěstujeme pro okrasu.
Rázem byly z krásnejch motýlků nenažraný mrchy, kerý sice žijou jenom pár dní, ale i to stačí, aby nakladly spousty vajíček a z nich byly zubatý housenky, co maj furt hlad a zálusk na lístky našich keřů.
V pondělí se máspolečenskáHanička stavila u Ljuby a co byste řekli: našla jim tam již vycvičeným okem závíječe taky. Takže i kamarádi už od pondělka taky stříkají a Ondřej o tom
píše na Hyeně. Je to stejná zubatá pohroma jako na začátku prázdnin, když housenky bekyně velkohlavé napadly okolní lesy a chvíli to vypadalo, že v lese sněží. I kopec Ďábel naproti byl najednou jako bez listů. Naštěstí to ty listnáče zatím přežily a mají nové lísky a zelenají se. S těmi buxusy už to tak snadné není. Uschly by. A tak je musí mápečliváHanička sledovat a nepřítele potírat, jan se objeví.
Jsou to nenažranci nenažraný. Nejhorší na tom je, že jim nedochází, že když si sežerou všechno a nic nenechají, chcípnou hlady. Jenomže to jim je fuk. Hlavně, že se maj chvíli dobře a maj plný břicha.
Teď, jak to píšu, mi to něco připomnělo. To je ovšem jinej kalibr, kterej už pár let hýbe celým starým kontinentem.
To si sem psát nebudu.

skoro dycky

O prázdninách se občas jezdí na tábory, což je kratochvíle oblíbená natolik, že Kačku skoro doma nevidíme a Matěj už si kapku vybírá, ale i tak je hodně v luftu. Nu a Kačka si to táborově užívá se vším všudy, tudíž taky s pohledy. Na tábor je totiž potřeba posílat pohledy, jelikož aby broučkové netrpěli odloučením od rodiny, že ano. A tak jsme v dávnější minulosti nakupovali pohledy a známky a posílali pohledy. Nůše pohledů. Teď na to máme aplikaci v telefonu a posíláme naše fotografie. A v tom je ten pes zakopanej.
Ještě na jaře jsem posílal pohledy z Tenerife. Před tím jsem posílal pohledy z jiných výletů po světě. Všechno fungovalo, všechno došlo. Teď najednou to nefunguje. Zvláštní je, že ménetechnickéHaničce na stejném telefonu se sejným systémem to funguje. Musí tedy všechny ty pohledy posílat ona, což zase není až takový problém, akorát, že mě to dožírá.
Zavolal jsem na podporu. Nejdřív na poštu. Aplikace je totiž jejich. Odkázali mě na mail a ten už týden mlčí = žádná pomoc. Volal jsem tedy do té ovocnářské společnosti, co od ní máme ty telefony. A tam se mi věnovali okamžitě. Jenomže když jsem jim popsal, jak jsem se snažil to rozchodit, restartoval, resetoval, mazal, znovu nahrával a znovu resetoval, pochválili mě, že jsem dělal všechno správně. Ale že holt se může stát, že konfigurace telefon - systém - aplikace může občas někde něco přehrát, dohrát, instalovat, updatovat nesprávně a pak je prostě buď potřeba počkat na novou verzi nebo to celé vymazat a udělat čistou instalaci …
No páni inžinýři!
Když o tom tak přemejšlím … ono bude lepčí se vrátit k těm pohledům a známkám. To zatím fugovalo dycky. Teda skoro dycky …

dvě hodiny sedmnáct

Jak lze číst z dnešního času vydání zápisu, kápku jsem si přispal. To proto, že jsme včera běhali do půl jedenácté po Praze a hledali domovní znaky a čísla, abychom včas doběhli do cíle na Malostranském náměstí, kde jsme měli rozluštit kód od dřevěné krabičky, která skrývala poklad.
Ano, hráli jsme s kamarády hru, kterou pro hermilovné pražáky i přespolní pořádá jakási agentura už nějakou dobu. Za přijatelný poplatek dostanete plánek, instrukce, legendu, baterku a můžete vyrazit. Máte na to tři hodiny. Kdo to zvládne dřív, má šanci vyhrát. Je to velmi podobné tomu, co každoročně vymýšlí mášikovnáHanička na Štědrý den pro naše děti. Touláte se po Praze, v tomto případě po Malé Straně, a podle nějakého plánku hledáte, co se vám hodí do vyplnění šifrovací tabulky.
Tentokrát se šlo v noci, tedy od osmi večer. Nejdříve se brodíte davy turistů, ale časem jejich řady řídnou a před desátou už je i v Nerudovce docela dýchatelno. Nemluvě o Novém Světě, kde skoro nepotkáte živáčka.
Protože nás bylo dohromady šest, bylo tolik hlav k přemýšlení, že jsem si mohl dovolit ten přepych jen přihlížet, jen si fotit a občas, když šlo o rychlost, nasměrovat naši skupinu k další zastávce. Jsou to všechno uličky a místa, která znáte, takže je snadno najdete. Jen u Radnických schodů jsme měli s Jardou spor. Já tvrdil, že jsou to ty níž, Jarda, že ty výš. Byly to ty níž, ale nic se nestalo, ony nejsou zas tak daleko od sebe. A to už jsme byli pod Janským Vrškem ve Vlašké a to bylo jediné místo, kde jsme se spletli a místo Bílého slona našli Bílého lva. Ale to nic, i tak jsme to nakonec celé vyluštili.
A před Mikulášem už bylo jasné, že útočíme na vítězství.
Jen se to prořízlo, Matěj zabral a vyběhl do finiše tak rychle, že jsme mu pochopitelně nemohli stačit. Já to vzal radši vozovkou, abych čirou náhodou neporazil opožděné noční turisty na chodníku. Při běhu jsem se ještě stačil dotázat, jestli všichni vědí, kolik stály ty objektivy, co je teďka v Nerudovce rozbiju, až sebou seknu. Nikdo mě neposloucahal, čímž jsem sebou neprásk a do cíle jsme skutečně doběhli první. Měli jsme čas dvě hodiny sedmnáct, což bylo zatím tento týden nejlepší, ale ti skuteční šampióni to prý dali za hodinu a tři čtvrtě. No, máme ještě co trénovat. Ovšem včera večer jsme byli první. Krabičku jsme otevřeli a každý si vzal po jednom čokoládovém zlaťáku, aby zbylo i na ostatní, co přijdou po nás.
Fajn hra to byla.
A nejlepší na ní bylo to, že jsem si tentokrát mohl beztrestně fotit a nechtělo se po mně, abych luštil. Takhle se mi to líbí. Někdy půjdem zas.

Hra_180724-1


Hra_180724-2

cesta do Měsíce

Na výletě jsme byli i o tomto víkendu, ale to si nechám na zítra. Dneska tu zapíšu, tedy vlastně zafotím, jednu filmově řečeno upoutávku na nadcházející pátek. V pátek totiž budeme mít možnost sledovat zatmění Měsíce a to dokonce velmi dlouhé, jeden a třičtvrti hodinové. Podrobnosti lze najít v odkazu pod touto větou. Nu a protože je to událost astronomicky velmi zajímavá, jistě ji bude kdekdo fotit. I já se na to chystám a proto jsem si cvičil focení Měsíce už minulý týden. A jak tak cvičím se stativem a s objektivy, co nevidím: do Měsíce se mi rovnou před očima trefilo letadlo. Náhodou jsem to stih' a tuhlec je výsledek:

Cesta do Měsíce.

Trip_to_the_Moon

Freud by neměl šanci

Člověk to tenkrát děsně řešil, i knížky jsem si k tomu kupoval a študoval - ale pochopitelně to mělo prachmizernej výsledek. Výklad snů je totiž záležitost poněkud neuchopitelná a tudíž si každej může vyložit, co chce a jak chce. I když třeba takovej Freud se tím docela proslavil. Ten měl ovšem úplně jiný téma, než jeřáb.
Jo, mně se zdál teď nad ránem jeřáb. Probudil jsem si příliš brzo, znovu jsem usnul a v té chvíli se mi zdál tenhle sen:
Film, co se mi před očima promítal, měl pochopitelně spoustu detailů a odboček, ale hlavní děj byl asi tenhle:
Jedu autem po sídlišti. Mohlo vypadat jako třeba pražskej Barrandov. Zrovna se tam na mnoha místech stavělo. Koukám, jednen vysokej jeřáb na staveništi je nakřivo, kapku pokácenej, ale pořád drží. Divný, pomyslím si a jedu dál.
Další Jeřáb. A zase nachýlenej. Tentokrát se opíral o to závaží, co mají některý jeřáby dole u paty věže. Ale nespad, jen byl nakřivo. Zase divný.
Třetí jeřáb byl na tatrovce. Na takový tý hodně starý, stojedenáctce. Byla hranatá, oprejskaná, na žluto natřená, jako jeřáby bejvaj. Tentokrát byl nakřivo celej auťák. Byl zapadlej levou přední částí do hromady břidlice. Jeřábník točil věží, ale nepomáhalo to. Byl prostě zapadlej a tak našikmo, že z nádrže začala vytékat nafta. A už tekla proudem.
Zastavil jsem a povídám jeřábníkovi, že to nemůže tahle nechat týct, že to způsobí pokažení vody, že se to dostane do spodních pramenů a já že mám nedaleko barák a studnu. To jsem si vědomě vymýšlel, abych dodal obsahu větší naléhavosti.
Odbyl mě. Že prej na to kašle. Řekl jsem, že to tak nenechám a zavolám na policii. Vysmál se mi a tak jsem zavolal. A tam, že jo, že tomu rozuměj, že viděj moje telefonní číslo, že si zaznamenali moji polohu a někoho pošlou. Vyjel jsem jim naproti a hleďme, hned byli za mnou. Zastavím a chci vysvětlovat a ukazovat. Jenomže to nebyli oni, to byli jiný. A že prý stavím uprostřed cesty a že mě předvedou kvůli omezování provozu. Na služebně jsem to vysvětlil, oni pochopili a pustili mě s tím, že už mají stejně padla, že se převlečou do civilu a půjdou na to mrnout se mnou, i když to má na starosti někdo jinej.
Policistku a policajta v civilu jsem naložil a jedem do té zatáčky s téměř převráceným jeřábem, co mu tekla nafta z nádrže. Už tam nebyl. Ale našli jsme stopy, otisk kola a nárazníku v zemi a v tom kaluž nafty. Bylo jasný, že nekecám. S tím ti dva nic dělat nechtěli a odešli.
Najednou se tam vyskyt motorkář na chopperu. Vysmátej, veselej, fousatej, žoviální. A že prej to šechno ví. Ptám se ho, jestli von je ten policajt, co to má na starosti. A že prej né, ale že se doslech vod přátel, že tu má nějaký potíže a že mu patří ta stavební firma i ten jeřáb. A že to nechal vodklidit, aby nepřišel do řečí.
"Do jakejch řečí? Dyť tu vytekla nádrž nafty a poškodí to spodní vody!"
"Ale houby, poďte ke mně, tam to vyřešíme."
V jeho kanceláři se mě snažil vysvětlit, že policejní šéf je jeho kámoš, že mu zavolal, ať to uklidí a urovná, tak ať do toho nešťourám.
"A budu šťourat! To je lumárna todleto!"
Prásk jsem dveřna a vodešel. Odjížděl jsem autem kolem toho už sotva patrnýho důkazu na staveništi a říkal si, že oficiální boj proti tomuhle je marnej, že jsou domluvený a spolčený a že normální cestou proti nim nemám šanci. Rozhod jsme se to nevzdat a vzít to přes ekologický aktivity a …
… a to už jsem se probudil.
A teď mi to vyložte.
Freud by, počítám, neměl šanci.

s pizzou na hlavě

Měl jsem cosi služebně na práci na Andělu a vedl jsem na místo kolegy. To se, pochopitelně, stává, na tom není nic divného. Ostatně na místě jsem sám asi před týdnem byl a tudíž se mohlo zdát, že vím, kam jdu.
"Tak eště támhle a tam za rohem to je," vedl jsem s jistotou skupinku.
Šli jsme tedy rovně, pak za roh a tam to bylo.
"A teď vedle těchhle dveří tady do toho průjezdu …"
"Ale to je hospoda …"
"No jo! Eště minulej tejden tady byl vjezd!"
Poněkud jsem zpanikařil. Teď jsem za pitomce. Vedu to tu celé až sem a nakonec se ukáže, že jsem tu nebyl a místo vjezdu do domu jsem vlez do pizzerie.
"Tak to né … to eště kousek vlevo musíme …"
Kousek vlevo byla zahrádka té pizzerie.
Sakra. Dyť jsem furt na tom samým Andělu, co sem tak často chodím. Dyť to tu přece nemohli přes noc přestavět a do průjezdu nacpat pizzerii. Kde ty vrata u všech všudy jsou?
"Tady! Tady to je!"
Vjezd do domu byl o deset metrů vedle, hned za tou zahrádku tý hospody. Jenomže z toho původního úhlu to vypadalo, jako že ty vrata jsou ta pizzerie a hospodskej na nás nevraživě civěl jako na komando, co mu jde zabrat lokál. Naštěstí jsem se mu na poslední chvíli vyhnul a našel ta vrata vedle, ale bylo to vo fous.
Chvilka nepozornosti a mohli jsme skončit s pizzou na hlavě.

kouzelnej spíš nebude

… protože vlastníme nakrátko utržené sluchátko.
Správně, uhodli, Mach a Šebestová. Dělali kdejaké psí kusy, jelikož měli řečené sluchátko. Utržené. Já ho kdysi kdesi míval taky a pak se někam ztratilo. Ale stejně se mi s ním jakživo nepovedlo něco vykouzlit. Teď jsem si na něj vzpomněl, jelikož mi opravovali kůži.
Nezúčastněnému čtenáři by se mohlo zdát v tom lepším případě, že to spolu nesouvisí, a v tom horším, že mi přeskočilo. Chyba lávky! Souvisí a nepřeskočilo.
Mám totiž, tedy měl jsem, značně ošoupanou sedačku v autě. To člověka zlobí a tudíž jsem se začal pídit po tom, jak a kde to nechat opravit. Pochopitelně se dá koupit celá sedačka, ale to mi přišlo poněkud neekonomické. Hledal jsem dál a našel jsem mistra kůže. Tak si říkají a opravují čalounění v autech, na židlích, sedačkách a počítám, že by dali dohromady i to přetržený kanape pana přednosty. Opravili mi to náramně. A navrhli, že by dokázali znovu potáhnout i ten volant, co je už taky odřenej.
"To by bylo skvělý! A jak dlouho by to trvalo?"
"No … asi tak čtyři, možná pět dní …"
"Tejden!? … Tak to nepude. Já to auto potřebuju denně."
Sedačku mám tedy sice jako novou, ale ten volant, to by nešlo. Tejden bez auta kvůli volantu … ale počkat! Napadlo mě, že by to mohlo mít řešení.
"A co kdybych měl ten volant náhradní a vy byste mi ho tam dali, ten můj opravili a pak to zase, už nově potažený, dali zpátky?"
"To by šlo."
A tak jsem začal pátrat. Nejdřív koupit, ale když majitel volantu, který jsem našel, zvedl cenu na dvojnásobek, přestalo mě to zajímat. Zeptal jsem se tedy v servisu, jestli by neměli nějakej na půjčení. Kdepak, nemají, že to ale nedávno taky řešili a že bych to moh' zkusit na vrakovišti. Zkusil jsem to hned a ejhle: pán byl laskavej, pochopil, že kupovat volant nepotřebuju, ale půjčit by to prý šlo. Že prý zjistí, jestli najdou zrovna ten můj. A našli. A že to uděláme jinak: že mi ho za dvě stovky prodaj a pošlou na dobírku. Báječnej člověk!
Nu a tak jsem byl včera na poště pro balík a teď mám doma náhradní volant. A vypadá jako utrženej, eště z něj kouká kabílek. Jako od toho sluchátka.
Jenom si nejsem jistej, estli bude kouzelnej. Počítám, že spíš ne.

překvapení v mincovně

A že prej jsme vobjednaný už dva měsíce a že to přece vím a že to nejsou žádný šizuňkové … a hromadu dalších argumentů jsem si vyslechl, když jsem hudral směrem k mincovně. Totož mincovně české, tedy vlastně k jablonecké bižuterii, která ovšem přestala být bižuterií a začala být mincovnou právě před dvaceti pěti lety.
A to byl taky důvod, proč jsme jeli s dětmi do Jablonce, abychom se podívali do výroby, jak se dělají mince. Byl tam totiž den otevřených dveří. Pro děti i mouzvídavouHaničku to jistě mohlo být něco obzvlášť zajímavého, ale mě bedny, pořadače, dopravníky, balící linka a razící lisy nijak nepřekvapily. Ba dokonce jsem utrousil poznámku, že kdyby na to přišlo, můžu takovej stroj nakreslit, aby bylo podle čeho ho vyrobit - to jsem trochu kecal, ale v principu ne zas tolik, jelikož jsem strojař, ale konstruktérem jsem byl už velmi, velmi dávno. Ale já bych do toho zas' přišel. Jediná novinka, kterou jsem netušil, byla, že padesátikoruna má v lisovaném spoji drážku - zámek, který jistí obě části proti vypadnutí. Já měl za to, že je to prostě jen tak slisovaný na tupo.
To byla výroba.
Obchod ve mně naopak vzbudil zcela nečekaný zájem. Oni totiž letos vydali nádherný mince. Nejsem sběratel a mince mám jen na placení, ale tohle se mi líbilo. Na tom obrázku, co jsem našel u vchodu, byl totiž na minci Nautilus. A tak jsem začal zkoumat brožurku a zjistil, že je to jakási sběratelská řada mincí čtyř. Že Nautilus už vyšel a že je k mání. Jak jde vo Nautila, jde vofrňování stranou. Hned jsem vlezl do obchodu. Paní mi Nautila ukázala a bylo jasný, že musí být můj.
"A nechcete i vzducholoď a železnýho slona?" Tázala se paní za sklem (oni tam mají všude neprůstřelný sklo, abych si z nich nemoh' střílet).
"Jé, voni už jsou?"
"Jo, už vyšly. Eště bude jedna … ta poslední … ta … jak vona se jmenuje … Kolumbie?"
"Jééé … Do Měsíce! Kolumbiada! … to je krásný! A krabičku máte taky?"
"No jistě a …"
A to zrovna přišla mávšetečnáHanička:
"Eště že jsem tě našla včas! Prosimtě, ty taky vlezeš všude!"
"Ale oni tu mají Nautila!"
"No! Já už ho taky mám!"
"Cože?!!"
"Všechny. I s krabičkou. Eště vyjde Kolumbiada."
"Aha?," odtušil jsem nechápavě.
"Aha!," odtušila chápavě paní za sklem, "takže on vám zkazil překvapení, že jo?"
"Jo. Von je děsnej. Sem vůbec neměl chodit."
"Holt nemůžete vohlídat všechno, viďte," smála se paní.
"To nemůžu. A víš co, tak to aspoň kup Ondřejovi."
"A to je dobrej nápad. Takže já si toho Nautiala nakonec přece jen vezmu," uzavřel jsem transakci.
Šli jsme z prodejny rovnou na exkurzi a mojespravedlivěrozhořčenáHanička hudrala:
"Všude vlezeš, všecko vyšťouráš … kdes' na toho Nautila prosimtě vůbec přišel? A to musíš hned všechno kupovat? … a …"
"Voni ho maj tuhle na titulní stránce brožurky hned u vchodu. Von je děsně hezkej s tou chobotnicí, to jsem nemoh' přehlídnout a …"
"… a to ses vofrňoval, že si nenecháš nacpat žádný mince, že na to nejseš a pak jen přijdem, už deš do prodejny …"
"… a co bych nešel, dyť je snad dneska den votevřenejch dveří, ne? …"
A na tohle už mávýřečnáHanička argument neměla.
A já nemám překvapení, poněvadž hned všude vlezu.

po dlouhých letech nová rubrika

Už mi to nedalo a musel jsem založit novou rubriku "mluwené woleschko". On totiž pan Žák, který se rozhodl propůjčit svůj laskavý hlas některým zápisům z woleschka, je učiněnej nezmar. Původně, když se s tím nápadem ozval, jsem měl za to, že se mu několik článků zalíbilo a protože má rád povídání a má s ním letité zkušenosti, přečte si pro známé a pro zábavu nějakou tu stránku deníku. Udělá tím radost sobě, svým posluchačům i mně. A tím to hasne. Jenže pan Žák je nejen laskavý, dovede naslouchat a znamenitě číst. Ale má tu trpělivost procházet články, ktreré mu buď nabídnu nebo si je najde sám. A čte a čte.
Taková báječná záležist to je, že to nemůžu nechat jen tak a proto jsem udělal novou stránku a na ní uložil všechna čtení woleschka.
Tož si je užijte. Já si je občas poslechnu znovu s vámi.

taškařice s trenýrkama

Lžičku arzénu, půl lžičky strychninu a špetku cyankáli, toť recept tetičky Marty na domácí koktejl z bezinkového vína podávaný hostům. Víno používají tety proto, že v čaji to chutná příšerně. Ano, pamětníci tuší, že jde o sestry Broostrovy. Někdo je zná z kina, jiný z divadla. My je známe od včerejška z obojího. FIlm si občas pustíme a v Ypsilonce jsme byli večer. Je to taškařice, pochopitelně, a lze jí doporučit, ovšem to jsem netušil, že budu přímým svědkem historické taškařice.
To, že v Ypsilonce dělají šaškárny, je důvod, proč jsme tam byli. Občas v té hře probleskne drobný plamínek vtípku šlehajícího do politiky nebo na hrad. Ostatně ve hře vystupuje aktivně postava jednoho z bratrů Broostrových, která směřuje do blázince, neboť se domnívá, že je presidentem Rooseveltem, čímž se obloukem dostává k prezidentování blázna, co každou chvíli kope průplav v Panamě. Proč ne. Je to magor. A jako takový si může dovolit komentovat svého současného kolegu na hradě, k čemuž došlo a byly zmíněny i červené trenýrky. A jsme u té historické události.
Zatímco tatrman v Ypsilonce troubil na trubku a bavil diváky vtípkem o trenýrkách, tatrman na hradě tyto trenýrky v palácových zahradách před kamerami pálil. To jsem se ale dozvěděl až dnes ráno z
Ondřejova Neviditelného Psa.
Soudný čtenář jistě sám dokáže rozlišit, co je taškařice a co ne. Nicméně divadelní politickou taškařici jsem už nějaký ten pátek nezažil a nezbývá, než doufat, že ta hradní už dlouho nevydrží.

naučil jsem se párovat

V páru, jdeme v páru,
kam, nemáme páru …
… zpívá se v písničce ze Stvoření světa. Možná si ten film Jeana Effela ještě pamatujete. Já tedy rozhodně ano. Ovšem co se páru týče …
Tedy vybila se mi baterka v ovladači k vratům. Inu, dal jsem novou, ale to má háček. Když není ovladač pod napětím, ztratí informaci a odhlásí se. Po vložení nové baterky je třeba jej spárovat. A jsem u toho. Ono to spárování není jen tak a já neměl páru, jak se to dělá. Dělal jsem to jen jednou a to už je dávno. Naštěstí existuje internet a podrobné návody, jak na to. Na to párování.
No jo, návod na párování. Jenomže voni nemaj páru vo tom, že já mám starej modej (já mám vůbec vod všeho starý modely) a ten v těch návodech už není. Ono to spárování probíhá sice tejně, ale ta základní deska, co jsou na ní ty spínače, vypadá krapítek jinak. Postup spárování je ovšem stejnej, což mě zachránilo. To zmačknete jeden spínač, pak druhej spánač dvakrát, pak dvě tlačítka dlouze na ovládání, pak čtete, co je na displeji, pak jedno tlačítko na ovládání, pak to potvrdíte a … a jste spárovaný.
Co vám budu povídat. Tohle párování mi nešlo a nešlo. Jednak ty přepínače: kterej je kterej. Pak ty písmenka na displeji … a kdy se má objevit ten nápis? A kdy ten další? Běhal jsem od návodu k vratům a zpátky nemaje páru, co jsem to vlastně právě teď zmáčkul a co by se mělo stát. To, co se opravdu dělo, to už jsem vůbec nestíhal sledovat. A furt nic. K žádnýmu párování nedošlo.
Tak znova: čudlík jedna jednou, čudlík dva dvakrát a … moment, co to tam zase píšou? Aha … jo kde jsem to přestal? A kterej je teď ten čudlík dva?
hmm….
…. tak znova: čudlík jedna …
Asi tak po půlhodině jsem chytnul ten grif v přepínání čudlíků a čtení displeje. Sekvence se povedla a teď už jen patnáct vteřin počkat … hurá! Je to tam! Je to spárovaný! Hejbe se to!
Tak to by bylo. Vrata zas fungujou na čudlík a já se naučil párovat.
Ale mezi náma: dyby to párování mělo dycky probíhat takhle, tak se lidstvo nevyvinulo a zůstali jsme láčkovcema.

Matěj kulisákem

Není malých rolí, praví letitá zkušenost. Pravda, i tu nejmenší roli si musíte odzkoušet, ale můžete si jí užít, když už se do ní dostanete.
Matěj sem tam nějakou tu roli už dostal, když šlo třeba o pastýřsjkou hru v kostele nebo o nějaké to hraní na flétničku. Teď ovšem má roli ve vážném divadle. Tedy vážném v tom smyslu, že jako každý rok se už patnáctou sezónu scházejí ochotníci, a vážně pracují na povedených taškařicích, kde se dosytosti vyblbnou.
Tentokrát principál Jarda oslovil i Matěje, neboť se mu nedostává kulisáků. Ano, tou rolí je kulisák. V téhle partě je to pochopitelně role nemalá, jelikože se scéna pořád mění a kulisáci mají furt co dělat.
Včera jsem jel pro Matěje na první zkoušku, kde si na už setaveném jevišti naostro prubovali co kam přijde, jak a kam to postavit či pověsit. Pro Matěje to byla navíc nejen zkouška divadelní, ale i zkouška odolnosti, protože dneska píšou ve škole dvě písemky a komedie končila ve čtvrt na jedenáct, což mu moc velkej prostor na učení nedávalo. Ale velký umění je holt řehole a není malých umění. To je stejný jako s těma rolema.
Kromě Matějovy premiéry jsem pak včera zažil ještě premiéru další. Dabing v přímém přenosu. Růženka, tedy přesněji řečeno její představitelka, totiž přišla o hlas, takže jen otvírala pusu a roli za ní mluvila nápověda. Snad to do premiéry dobře dopadne a Růženka hlas zase zpátky najde. Ovšem jako divadelní prvek, byť na zkoušce, to bylo k popukání.
Nu a tak se to celé pomalu sune k té Matějově kulisácké premiéře. Už se na to těším.

pohov, volno, zpívat, ...

Dyž přijdete mezi lidi, je slušný pozdravit, to dá rozum. A stejnej rozum vám řekne, že tahle slušnost patří k základním pravidlům chování. Ne všude, pochopitelně, ale skoro všude. A těch pravidel je spousta. Některý se tak nějak za ty věky vžily a jiný si tvoříme sami. S tím tvořením přicházejí vyhlášky a zákony a nad tím už někdy ale zůstává rozum stát. Zrovna včera se mi zase jednou málem zastavil. Ten rozum.
Znáte lítačku, ne? Ale jo, znáte. Za našich mladejch časů se tak říkalo legitimaci s fotkou a kupónem na tramvaj, aby se člověk moh' dostat do školy městskou hromadnou. Teď nedávno ten název voprášili a po nějakejch těch kotrmelcích s kartama zavedli v Praze tuhle. Zelenou lítačku. Mají jí Matěj i Kačka. Jenomže my nejsme z Prahy, jenom tam dojíždíme. Takže to chce ještě další dvě pásma. Není problém, přikoupíme, uložíme na Lítačku.
A co teda zastavuje ten rozum?
Další pravidlo - další průkazka. Žákovská. Když jste totiž žák, pak musíte mít Žákovskou průkazku. Ta vás opravňuje k zakoupení Žákovského jízdného. Tudíž pořídíte dětem tuto kartičku, která je papírová, velká skoro jako dvě Lítačky. Dáte na ní fotku, donesete ji do školy, tam dostanete razítko, dete s tim k vokýnku, kerý jsou v Praze asi tak jenom štyry, vystojíte frontu, pak vám to vorazítkujou, přelepěj, požehnaj, vykropěj svěcenou vodou - a teprv teď si můžete jít koupit zlevněnej kupón do druhýho pásma a nahrát ho na Lítačku. Myslím, že tohle jsem tu už někdy popisoval. Plyne z toho, že bez Žákovský legitimace si nemůžete koupit žákovskej kupón. To je pravidlo.
A teď se Matěj rozčiloval, že musel ve vlaku doplatit osm korun, že mu průvodčí nevěřil, že je žák, dyž nemůže předložit Žákovskou legitimaci. No bodejď by moh', tu má doma založenou, aby ji neztratil. Ještě se mu to nestalo, teď to bylo poprvé. No tak jsem zavolal na Dopravní podnik, jestli jako jo, estli to je pravidlo. A pani pravila, že jo, že to pravidlo je. Připustila, že nešikovný, ale platný. A to se mi právě ten rozum málem zastavil.
Bez legitimace nekoupíte kupón. Tudíž je jasný, že ho mít nemůžete, pokud Žákovskou nemáte. Ale to nestačí. Musíte jí mít s sebou ve vlaku, jelikož vám průvodčí nesmí věřit, pokud mu jí neukážete. Sice si načte Lítačku, ale strojek mu ukáže nápis: "Předložte žákovskou legitimaci." No buď je blbej ten strojek nebo je blbej ten, kdo to takhle naprogramoval. Obávám se, že B) je správně. Ovšem proti ouřadu jeden nic nezmůže. Ani proti radioaktivnímu průvodčímu. Takže od včerejška Matěj nosí i Lítačku i Žákovskou. Ovšem jen kopii, což prý se taky nesmí. Ale to už je mi fuk. Klidně investuju dalších osm korun do další pokuty, než abych znovu podstupoval to martýrijum kolem pořizování nové Žákovské, až ji Matěj ztratí nebo poleje čajem z flašky.
Tož tak.
Rozume pohov, volno, zpívat, …

pozvánka do divadla

Dneska to nebude zápis, ale pozvánka. Jako každý rok, i letos je tu před koncem školního roku divadlo. A ne ledajaké! Pamětníci by mohli vyprávět. A proč pamětníci? No protože HROB už točí patnáctou sezónu. Tož přijďte včas. Bude plno.R&V

mluwené woleschko

On je ten svět malej a kulatej, tudíž se po něm všechno skutálí a často do jednoho důlku. Lidi se pochopitelně nejčastěji potkávají tam, kde by to vůbec nečekali, nejlépe na druhém konci Zeměkoule. Což je vlastně nesmysl už když to píšu, neboť koule konec nemá, ani ta naše matička.
Ani o ty náhody není nouze a mně se vám jedna taková přihodila právě při tom setkávání.
Za ty roky, co píšu woleschko se tu a tam někdo z vás, laskavých čtenářů, ozve. Jsem tomu rád a těší mě to. Ba dokonce i od nás ze vsi se ozvou, byť by to byli rodáci, nyní bytem za Velkou louží (pozdravy do Texasu!). Aktivní čtenářové se mi však zatím nepřihodili. Samozřejmě, tu a tam jsem našel citaci, někdy dokonce i s žádostí o svolení k této. Jindy zase vykradený obrázek, ale s tím se počítá. Koneckonců, ne každý má obrázky vlastní a i já někdy použiju odkaz na cizí stránky. Ale že by si někdo ze čtenářů přál aktivně pracovat s mým deníkem, to se mi stalo zatím jen jednou, když mi můj vzácný přítel Věroslav nabízel, že by se pokusil najít nakladatele, který by vydal woleschko knižně. Ba dokonce se tomu nějaký čas věnoval, ale nakonec to zapadlo. Ono woleschko není až takový bestseller, aby v tom někdo viděl zlatej důl. Tím aktivity utichly.
Až teď, asi tak před měsícem, jsem dostal milý dopis. Od souseda. Pan Žák objevil woleschko a protože je to jeho profese, začal se se mnou domlouvat na tom, že by rád některé články z woleschka načetl.
No pánové! To tu ještě nebylo.
Mám z toho pochopitelně ukrutánskou radost a dosud jsem neměl ponětí, jak by to mohlo vypadat. Až jsem dostal vzorek. Náramně se mi to líbilo. A tak začalo čtení. Zatím mi laskavý pan Žák poslal odkazy na tři vybrané články. První dva jsou vzorek, jak by to mohlo vypadat a ten třetí - minutovník - ten už je výsledkem naší domluvy.
Dopadlo to skvěle a dostal jsem i svolení umístit odkazy na mluwené woleschko sem, do psaného woleschka.
Je to báječné. To čtení i pan Žák.
Však to posuďte sami:

Místní názvy:
https://youtu.be/LERfwsXBQeQ

Originál je originál: https://youtu.be/pcQMoFOwNdM

Minutovník opuštěného otce:
https://youtu.be/16xKsqDxxgI

na čtení nebyl čas

Když to vezmu jako statistiku, může být, že nárůst návštěvnosti je obrovskej. A když k tomu připočtu, že nejsem víc, než jeden ze sousedů, pak už je to na pováženou, že přišlo tolik lidí. Kdybych ale byl známou osobností, určitě bych mě rmoutilo, že mě tu skoro nikdo nezná. Z toho plyne, že i návštěvnost na besedě je věc nanejvýš relativní a člověk by si tím neměl příliš lámat hlavu. Lámáním by si naopak měl hlavu namáhat v případě, když takovou besedu má pořádat, což se mi právě včera přihodilo.
Tedy lámání i pořádání.
Nějak se to schumelilo a paní Humlová mě požádala, jestli bych neměl něco z výletů v zásobě pro povídání a promítání, že by se jí to hodilo do programu zvolského kulturáku. Já se dost snadno nechám ukecat, takže jsem přiznal, že něco mám a naplánovali jsme povídání o výletu na Bali. Psal jsem si tu o tom před dvěma lety a tak se mohlo zdát, že jakous takous přípravu bych mohl mít. I vytiskl a seřadil jsem si svoje články, udělal výběr z fotek z ostrova a sehnal jsem si už zapomenuté informace o tom, jak se který chrám, démon a bůh jmenuje, jelikož tohle v paměti rozhodně nemám. To spíš ty historky.
Připraven dostavil jsem se včas a kupodivu přišlo i několik sousedů, kamarádi i skalní příznivci.
Podkladů jsem měl dost, číst bylo z čeho, obrázky fungovaly, tož jsem začal. A to omluvou, že budu koktat, poněvadž jsem žádnou takovou besedu (když nepočítám tu společnou s Tomášem o Číně) nevedl.
A už od začátku bylo jasné, že ty přípravy a hromada listů papíru byly zbytečné. Nebyl na nějaké čtení čas. A tak jsem vzpomínal a povídal a promítal … a vydalo to na hodinku. Snad se to i líbilo. Sousedi zatleskali a Lucka pravila, že jsem vůbec nekoktal, což beru jako ocenění.
Nu, beseda o Bali je za mnou a přežil jsem i tohle další "poprvé".

originál je originál

Tak jsme byli zase po letech v Tyláčku. Aha, vy nevíte, co je to Tyláček, že jo. No to je to divadlo hned vedle Saponky u Botiče mezi vokurkárnou a pivovarem.
To jste se taky ve škole neučili?
No dobrá, tak tedy divadlo Na Fidlovačce se to teď jmenuje. A to byste nevěřili: Okurkárna pořád stojí, jen je tam dnes jakési fitnes studio a místo kyselých okurek jsou tam vidět kyselý ksichty, totiž obličeje a to vždycky, když předstírají námahu. V Saponce se dávno nic nevyrábí, ale jsou tam kanceláře a taky je to opravené. Nu a pivovar, ten se rozpadá, ale už ho koupil nějaký vývojář (co vyvíjí peníze) a prý z toho má být nové krásné městečko v městě. Tedy v Nuslích.
A tam je ta Fidlovačka - to už jste ve škole mít museli - a tam je to divadlo, co mu babička neřekla jinak než Tyláček a kam jsme chodívali na lidové taškařice. Lidové taškařice se tam hrají dodnes. Tedy s velikou přestávkou, neboť v dobách minulých to s Tyláčkem vypadalo bledě, byl před zbouráním. Pak ho pan Töpfer a paní Balzerová zachránili vznikem Nadace Fidlovačka, která před nedávnem ale taky nějak skončila, divadlo však neskončilo a taškařice tam hrají dál.
Není to nic víc, než lidová zábava, ale je to pokračování tradice. Já si například pamatuju pár operet, co jsem tam s rodiči za mlada jaksi povinně viděl. Utkvěla mi v paměti třeba zřeštěnost "Na tý louce zelený". No - opravdu nelze čekat vážné umění, a to ani dnes. Ale lidi se chechtali, Míša se kroutil jako by ho elektrickým prodem lechtali, Eva tropila hlouposti a tajemství Záhorské růže se nakonec dostalo do správných rukou. Však to znáte.
Hned jsme si řekli, že si to musíme doma pustit. A víte, co jsem zjistil? Že zrovna tenhle film doma nemám! Hledal jsem ho dobrou čtvrt hodinu a nic. Musel jsem to teď ráno napravit a pár filmů s Natašou Gollovou jsem objednal. Ono se to neztratí a pro tyhle příležitosti se to jednou za čas hodí.
Divadlo je sice umění živé, tedy pokud se o umění jedná, ale originál je holt originál.

vercajk je v kufru

To pohodlí, když vás automobil naloží, doveze a zase vyloží, kam chcete!
Samozřejmost, říkáte? Pochopitelně. V našich krajinách a v našem čase to samozřejmost je. Počítáte s ní. Ale už nepočítáte s tím, že i samozřejmost se samozřejmě může vytratit.
Takže jedete v sobotu dopoledne do krámu do Břežan, vyřídíte si svoje, nasednete, otočíte klíčkem v zapalování (ano, takového veterána mám, který má pořád ještě klíček místo knoflíku) a místo samozřejmého startu se nestane nic.
MápřekvapenáHanička na mě vzhlédla s vyčítavým pohledem, který znamenal: co s tím zase máš?
"Baterka! Nemá to šťávu! Děti nechaly rozsvícené světlo a vono se to vybilo přes noc. Podivej, eště to trochu svítí."
"Tak zavoláme Juráše, ať vezme moje auto a startovací kabely a přijede nás nastartovat."
"No jo, ale Juráš neřídí."
"Aha!"
Probral jsem v hlavě seznam potenciálních zachránců a vybral toho nejspolehlivějšího: pana Hrubého. Abo, byl v práci, ano, hned přijel, ano nastartoval nás. Tisíceré díky, pane Hrubý!
Doma jsem připojil nabíječku a baterii dobil. Ale bylo mi to divný. Jednak je baterka docela nová a pak: byla nabitá strašně rychle na to, že ještě před chvílí nepohnula startérem.
No nic. Nabito, vyzkoušeno, startuje, dobrý …
Dobrý? Jo? Na tak můžeme v neděli na výlet. Před výletem se mi to zase nějak nezdálo. Ale startovalo to. Dojeli jsme do Svijan k zámku, zaparkovali, a se samozřejmostí se po čase a po obědě zase k autu vrátili. Aby nás dovezlo domů.
Auto už nás nepustilo do kufru.
Tak a je to. Sem pan Hrubý nepojede.
Měl jsem s sebou nabíječku i starovní kabely. Tolik jsem ještě předvídal. Než jsem začal hledat zachránce, který by nás přes ty kabely nastartoval, otevřu haubnu a šahnu na kontakty k baterce. Vezmu za mínus a … kabel mi zůstal v ruce. Svlík' se i s objímkou z kontaktu.
"Ha! Povolená vobjímka! Přechodovej vodpor! Mám to! Pojede to!", vykřikoval jsem na překvapené pasažéry, "teď už jen utáhnout tu matku a … aha … ale jak jí utáhnout, dyž vercajk je v kufru a kufr bez baterky nevotevřu a baterku bez vercajku nepřipojím a …"
A tak jsem z kapsy vytáh' takovej ten malinkatej mikronástrojek, co ho furt mám v kapse. Vejde se v džínech do tý kapsičky v pravo v kapse. Je to na mince. A nebo na ten nástrojek. Má to nožejk, nůžky, pilník, votvírák a … kleště!
A těma mikrokleštičkama jsem dotáh tu matku tý vobjímky alespoň tak, aby pilníkem očištěné kontakty dosedly a proud proudil.
Pokusil jsem se nastartovat a klaplo to na první pokus. Už jsem motor nechal běžet, zaklap haubnu, nastoupilo se a jelo se.
Uffff …
Blbej přechodovej vodpor v povolený vobjímce u kontaktu baterky a taková štrapáce. Ovšem nebejt těch minikleštiček, mohla bejt větší. Je to úžasnej nástroj. Už je to pokolikátý, co mě zachránil. Zasloužil by si metál. Můžu jen doporučit. Noste ho s sebou. Hodí se prakticky kdykoliv. A jak je vidět, dokáže vopravit i auto.
Leatherman Squirt PS4 se to jmenuje.

sport snů

"Klouže to," pravil pan trenér a také nám několikrát zopakoval, jak přesně to klouže a co všechno se může stát, když to uklouzne.
"A je to úplně jinej pohyb, než na kterej jste zvyklí," dodal a provedl instruktáž, jak se postavit, jak si dřepnout, jak se odrazit a co dál.
Bylo to daleko složitější, než v televizi, už proto, že v televizi to neklouže. Na ledu ano.
Byl jsem šestej na řadě. Došoural jsem se na místo, postavil se tam, kam třeba, udělal dřep, pěkně se odrazil … a už jsem byl na ledu.
První hod jsem zahájil prvním pádem.
Pan trenér pravil, že jenom sledoval, jestli to vyberu nebo jestli si tu hlavu o ten led rozbiju. Nerozbil, vybral. Je to vážně úplně jinej pohyb. Musíte se pravou odrazit, na levý jet, přidržovat se košťátkem levou rukou a pravou držet a směrovat a vypustit kámen.
Jak říkám: v tý televizi to jednak neklouže a druhak to vypadá jako děsná pohoda. Hráči si jen tak pouštějí kameny, vobčas před tím kamenem metou košťátkem, pak se kameny sťuknou jako na kulečníku, někam se odrazej a když se vybere zásoba a dokloužou se všechny jde se počítat a když je to nerozhodně, přidá se i měření. No prostě pohoda. V televizi.
Na ledě to neplatí.
Každou chvíli sebou můžete seknout, když si cvaknete kolenem o led, máte modřinu jako … no jako mášikovnáHanička, košťátko je sice mírumilovný nástroj, ale jen do chvíle, než s ním musíte začít umetat led před kamenem. To je dřina nad jiné. Pan trenér nám vypočítal, že za jeden zápas nameteme 1.800 metrů! Teda když budeme umetat cestičku každému kamenu.
A když jakž takž zvládnete pobrat to již popsané, musíte se soustředit na to, jak tan kámen odhodíte, jak s ním zatočíte a kterým směrem.
Nadšení v první hodině tréninku ochládalo na úroveň teploty ledové plochy, která, jak pan trenér popsal, má nějakých -5°C.
V hodině druhé už nám všem narostl hřebínek.
Posílali jsme kameny jako o závod a stávali jsme se skutečnými curlery. I Kačka nakonec posílala své kmeny skvěle i přes to, že není o moc těžší, než ten kámen samotný. Ale i takový rozdíl stačí, neboť, jak pravil opět pan trenér, stačí, abyste vážili víc, jak dvacet kilo, což je právě váha toho kamene.
A to bylo splněno všemi sportovci i kameny.
Báječně jsme se kamarády pobavili a objevili pro sebe další ze sportů.
Sport snů.
Curling!
A všechno to vymyslela mábáječnáHanička.
Ona je totiž úžasná, víte?

curling_180525

byl jsem hnusnej

"Tady je vidět, že není malých rolí," pravil pan režisér, "bylo to skvělý."
Jo, skvělý. Na rozdíl od loňského představení, kdy jsem se roli učil čtvrt roku každý den i v autě a neslez' z jeviště, to nebyl ani štěk. Ba dokonce jsem byl i zády k publiku, že prý líp vynikne ta silueta zezadu. Inu, asi vynikla.
Totiž o víkendu jsme byli ve Spáleném Poříčí. My tam byli poprvé. Kaččin sbor už prý potřetí. Šlo o pěvecké soustředění. Jenomže takové soustředění, to není jen tak. To se zpívá celý víkend. Ostatně je to sbor pěvecký. Kačka do něj patří teprve rok, tedy školní rok. A je to náramná věc. Paní učitelka (Nevím, proč se zrovna v téhle škole říká paní učitelka. My byli na flétničce s dětmi zvyklí říkat paní profesorka) je k nezastavení a pro své zpěváky má nachystáno množství vystoupení, na které je potřeba cvičit a cičit a … soustředit se. Tož jsme se s nimi jeli soustředit. Jako doprovod a diváci.
Jak se tak soustředíme, z ničehož nic mi paní učitelka volá, jestli bych jim nechtěl do toho muzikálu dělat překupníka. Že prý jejich pan varhaník, co ho měl představovat, přijede až pozdě a že by to nestačil nacvičit.
"Ale jo, já jim všechno," pravil jsem a šel do auly, kde se zkoušelo. A tam jsem dostal svou roli.
Jako ziskuchtivý a bezskrupulózní překupník čehokoliv jsem měl od nešťastné dívky Nirit vzít truhličku rodinných šperků a dát jí za to lodní lístek do Tel Avivu, aby mohla odjet za Orenem. Ale všechno pěkně hnusně. Protože překupníci jsou hnusný.
Tak jsem to jednou vzal jen tak bez přípravy, pan režisér mi vysvětlil, jak by si to přál s přípravou, dostal jsem černej kabát a černej klobouk, aby byla zdůrazněna má černá povaha a jelo se to celé.
Nu a právě tehdy jsem obdržel ono ocenění, že není malých rolí. Pochopitelně jsem při tom popletl jméno lodi, jelikož se jmenovala Gotlieb Kopfstock, zatím co já řekl Theodor Mundstock nebo tak něco, ale to prý bylo jedno. A tak se zkoušelo. Já si to moh' ještě asi dvakrát projet, ale ostatní zkoušeli, až se z nich kouřilo.
A v neděli byla premiéra.
Bylo to náramný. Já to celé mohl sledovat jako divák, jelikož překupník zažil svých deset vteřin slávy až ke konci a navíc přicházel z hlediště. Zpěváci - herci hráli a zpívali úžasně a diváci ani nedutali. Třikrát byla děkovačka a tleskali jsme (já byl pochopitelně mezi diváky), že se málem zbořil sál.
Když se to celé rozcházelo, dostalo se i mně ocenění. Od Matěje:
"Tati, tys byl ale hnusnej!"
Co vám budu povídat - takový ocenění se počítá. Ovanul mě ždibíček slávy a nadnášelo mě to natolik, že když jsem pak pomáhal vrátit obřadní síň, která pro nás byla divadelním sálem, do původního stavu a sletěl jsem ze stolu a židle přímo na pódium, ani jsem o tom nevěděl a doteď nemám ani modřinku. Jen jsem tím nečekaným závěrečným pádem způsobil paní učitelce šok, když musela sledovat, jak se řítím dolů.
Nu což. Není důležitý, jakej zažitek to je. Hlavně aby byl dost intenzívní. A to byl.

teorie číslo 5

Našinec má rád záhady. Záhady rád luští, čte, chodí na ně do kina … záhady jsou prostě zábavný.
Jakmile se však taková záhada vyskytne doma na zahrádce, není vůbec o zábavu postaráno. Naopak: to jde veškerá zábava stranou. To je vážná věc.
Když jsme přijeli v neděli večer z výletu, už na nás ta záhada čekala.
"Honem, honem, pojď se podívat, je úplně prázdnej rybník!", tahala mě mávystrašenáHanička o překot z auta od volantu.
To je přeci nesmysl, jak může bej prázdnej rybník. To leda že bude zas kapku míň vody. Určitě přehání, bručel jsem si pod fousy a šel k tomu našemu jezírku.
Nepřeháněla. Rybníček byl prázdnej. Jenom na dně v nejhlubším místě, byl škopíček vody, ve kterým se krčily všechny ryby.
"Ježkovy voči! Co se to stalo?"
"No to právě nevím. Ty bys nevěděl?"
"Dyť jsme teď přijeli. Jak bych moh' vědět?"
Přestali jsme pátrat po tom, kdo nebo co by mohl vědět a začali záchranné práce. Napouštěli jsme rybník, zkoumali, kde může být díra, odstavovali filtr, vypínali čerpadlo … Na nic jsme nepřišli. Panika se pomalu uklidňovala, voda přibývala, nikde nic neteklo, ryby přežily. Zdálo se, že všechno by se mohlo dostat za čas do obvyklých kolejí.
Jenomže záhada stále existovala. Jak mohl vytéct rybník, když neteče?! Tedy všechno teče jak má
a kam má a nikde nic nevytéká.
I začaly vznikat teorie:
- přiletěl drak a vypil rybník
- přijeli hasiči až z Radotína, hodili násosnou troubu do našeho rybníka a vycucli ho
- přišel záškodník a vypustil nám rybník
- spadl nám do rybníka Tunguzskej meteorit a vysušil nám ho
- vítr zafoukal, do potoku spadla překážka, způsobila hráz, hráz odklonila tok a když to všechno vyteklo, zase zafoukal vítr a hráz odfoukl
- v potoce je díra a vytéká mimo určenou cestu, ale jenom když nejsme doma
A tak dál. Teorie vznikaly a zanikaly. Žádná ale neseděla. Žádné stopy po drakovi ani po hasičích jsme nenašli. Žádnou díru ani meteorit jsme neobjevili.
Záhada nabývala na rozměrech. Naopak voda v rybníce neubývala a ryby se v ní zvesela projížděly.
Včera jsme se s mouveselouHaničkou vraceli po Strakonické od Příbrami. Autem se vznášela záhadná atmosféra. Únik vody z jezírka byl příliš čerstvý a pochopitelně jsme se strachovali, jestli třeba nepřijedeme domů a v rybníčku bude zase sucho.
I předložil jsem zase několik absurních teorií drakem počínaje. A tu si mápečliváHanička vzpomněla:
"No, a to ještě Matěj vytáhl z potůčku ten tlustej igeliťák …"
"Ha! To se mi neřeklo! Igeliťák?"
"Jo, takovej ten tlustej, velkej, cos' v něm přines' tuhle ty malý rybičky."
"Tak to je potom ale jiná. Záhada je vyřešená. Platí teorie číslo 5!"
Protože jsem měl připravenou teorii, mohl jsem obratem vysvětlit mépřekvapenéHaničce, jak se to stalo:
Pytlík je velkej, tlustej. Nechal jsem ho na židli venku sušit. Silný vichr, který v sobotu foukal (viz meteograf) ho odfoukl a zanesl do potůčku tak nešťastně, že z něj udělal hráz a voda začala vytékat na trávník. Je sucho, voda se rychle stačila vsakovat, takže jsme po příjezdu nic napoznali. Hráz pak odstranil Matěj, když pytlík z potůčku vytáhl.
A je to.
Jezerní záhada je vyřešena. Ale strachu nám to nahnalo.
Už jsme se začali bát, že nám tu někde lítá drak …

už je později

Dneska se stalo, že je právě později. Psal jsem si tu totiž tuhle po pátku třináctého, že si sem později doplním, co jsem napsal pro Comicscentrum. Tož tuhle to je, jelikož už můžu, už si to zveřejnili na svých strránkách.

Jo, to je přesně Vaškův styl. Člověk za ním zajde, aby si koupil, co má objednané a on mu vnutí i to, co původně nechtěl. A jako přívažek mě ještě uvrtal do psaní mého názoru na knížku (se neodvažuju to zařadit do šuplíku “recenze”), kterou nechci, nechci jí číst ani jí nechci mít.
Tak už jí mám a přečet’ jsem jí hned večer.
V pátek.
V pátek třináctého!
Horror!
Co jiného taky číst potmě v pátek třináctého, než horror, že. Já horrory hrozně nerad. Takové ty děsy, co nevíte, co to je, ale je to někde za rohem nebo venku či někde v temném zákoutí. Přesně to nemám rád. Přesně proto tu knížku nechci. Je přesně o tom.
A jen jsem si ty sešity v posteli otevřel, už jsem je nemoh’ odložit. To je taky taková lapálie s těmahle dobře postavenejma příběhama. Jste zvědaví, co bude dál. Říkáte si, že tam bude asi něco, co byste vlastně ani nechtěli číst. No jo, ale ta zvědavost. Otočíte další stránku a oddychnete si. Není to tak strašný, jenom se děj přenesl do lesa. Docela přívětivého - tedy na první pohled a na téhle stránce. Na té další ….
A je to tady!
Já to říkal, že jsem to neměl číst. Tak honem na další dvojlist. Všimněte si, že se už nezabývám myšlenkou na odložení a vrácení té knížky. To, co jsem už přečetl, překrývám otáčením dalších stránek v naději, že to nebude … tak neodbytně vtahující a temnější a temnější a …
A ono je.
Nedá se od toho odejít. Musím si dočíst, jak to pokračuje, proč a co se dál děje. Není to rovná linka příběhu. Zamotává se to. Tak a teď už to snad skončí … to je jasný, to už přece … Ne. Zas je to jinak. Už budu pomalu na konci. Uff… Konec dobrý, všechno dobré.
Ale může mít gotický pohádkový horror dobrý konec?
Samozřejmě, může. Ale je tohle konec? A je to dobrý konec? Nejsem si jist ani jedním.

S novým komiksem Pochmurný kraj jsem otevřel dveře do nové krajiny příběhů. Příběhů pochmurných, ale ne děsivých. Pohádkových a strašidelných, to ano. Stojí za to, aby si je člověk přečetl. A není nezbytné čekat na další pátek třináctého. V mém případě to tak prostě vyšlo. A vyšlo to i Vaškovi. Zase mě do něčeho uvrtal.
A měl pravdu.

jk180414


kraj

byl jsem rád, že mě zabili

Už jsem si vážně dlouho pořádně nehrál, tudíž není divu, že jsem odvyk'. Vlastně nevím, jestli jsem si vůbec kdy takhle hrál na něco. A vlastně asi jo, určitě jsme si hrávali třeba na indiány. Ale na středověk, na detektivku ve stylu fantasy, to jsme si nehráli nikdy. Až do soboty. To jsme se totiž do toho středověku rovnou s mouhravouHaničkou vypravili. Nepoužili jsme k tomu žádnou časovou bránu, ale obyčejnou přihlášku. Totiž: hračičkové, kteří pořádají pro děti tábory a kdejaké akce a Kačka s Matějem o prázdninách za nimi vždycky s radostí jezdí, tak tihle hračičkové na naše poňouknutí popřemýšleli a udělali první akci pro rodiče, tedy pro ty, kteří to až dosud jen zpovzdálí sledovali. Teď nás do toho vhodili - a plavat prý že se naučíme během hry.
Vymyšlená země, dějiny, lidé, panovníci, intriky, historie, politika, obchod - prostě to samé, co se odehrává v kterémkoliv vymyšleném světě. Hrají si na to už roky a teď do toho vtáhli i nás. Byla to jednodenní hra, ale příprava trvala v pátek dlouho přes půlnoc a v sobotu byl plán taky do noci. Končilo to někdy před jedenáctou, když mě zabili.
No jo, vopičák na mě skočil, dostal jsem ránu mečem a bylo po mně. Tedy byl bych se prý z toho ještě vyblízal, ale hned, jak mě praštil, čarodějnice proklela jednoho děsně vykutálenýho posla světla a hra tím skončila. Že prý dycky takhle hru končí. Před úplným rozuzlením. V nejlepším. Císařského úředníka to pěkně dožralo, jelikož měl prý už všechno pohromadě a stačilo jen deset minut a měl by vraha a rozmotaný příběh. Ale to ne, to prý až příště. No, brblalo se, ale zřejmě to má svůj důvod … některá tajemství si holt necháme na příště.
Ale mezi náma: já toho měl za těch víc jak dvanáct hodin hry už nad hlavu a byl jsem rád, že mě zabili.
Konečně jsem si totiž moh' lehnout.
Teď už jsem vyspalej a odpočatej , takže na příště se těším. Ovšem to bude až za dlouho. Další na řadě jsou teď děti. Už se to na ně chystá.

Tuhlec je jako důkazní materiál jeden z obrázků, co jsme dostali:


jako_hrob_2018

virgule nebo fejzr

Čtenářský deník si nevedu. To ovšem neznamená, že si občas něco nepřečtu. Musím však připustit, že čtu výrazně míň, než mojesečtěláHanička. Na druhou stranu si zas píšu deník, což ona ne. Deník ovšem, jak již psáno, není čtenářský, čímž můžou vzniknout dohady, co a kdy, jestli vůbec, jsme četli, jelikož zapsaný to nemáme. Pochopitelně jsou knížky, který si pamatujeme víc a který míň. Kupříkladu knížky Miloše Urbana si pamatujeme. Objevil jsem ho knížkou Sedmikostelí, která nás oba uchvátila. Snad byla i jeho první. Od té doby všechny jeho knížky kupuju a některé i čtu. Hastrman patří do seznamu. Líbil se nám jako knížka a když jsem objevil, že vznikl i jako film, šli jsme se s mouzvědavouHaničkou podívat na Hastrmana i na Ondřeje Havelku, který svůj film v sobotu uváděl a pak zůstal i na krátkou besedu s diváky.
Líbilo se nám to. A nelíbily se nám předcházející reakce kritiků. Podíval jsem se totiž předem, co po čtvrteční premiéře filmu kritikové kritizují. Téměř všichni jako jeden muž vztyčili prapor a vytáhli do bitvy proti Hastrmanovi. Dokonce mám takovej pocit, že myšlenku opisují jeden od druhého. Taková vzácná shoda skoro jako za režimu jednoho názoru ve všech novinách. Škoda, že pan Havelka je takovej skromnej až plachej člověk a rovnou před projekcí filmu nabádal nás, diváky, abychom film brali jako "volně na motivy románu natočený", nikoliv jako filmový přepis knihy. Myslím, že by mu naopak slušelo sebevědomější prohlášení v tom smyslu, že román se mu stal inspirací ke skvělému filmovému zpracování … a tak dál.
V otázkách po filmu v diskuzi s panem Havelkou se objevila jedna, která, myslím, ilustruje tu filmovou náladu kolem Hastrmana: … já nejsem z Česka a jsem zvyklý na ty americký filmy a triky … a já jsem nepochopil tu scénu s tím hledáním vody … to tady děláte vždycky tak? … mohl byste mi to vysvětlit? …. Ptal se pán ze zadní řady americkou češtinou.
No, co dodat? Američan asi nikdy neviděl virguli a neví, že tady, když se kope studna, je zvykem vodu hledat takhle. Zrovna tak nám studnu hledal studnař u nás na zahradě. A jakej je tu pramen, panečku. V Amíkově na to budou mít asi nějaký vobchodníky, co uměj prodat studnu a do ní déšť, kdy si vzpomenou a kde je napadne. A ve filmech maj místo virgule lejzrovej fejzr … nebo tak něco.
Nuže, máte-li rádi pomalu plynoucí filmy, pohádky, lidové zvyky, hastrmany a nemusíte moc křížem se zaklínající flanďáky, je to knížka i film pro vás. Běžte se podívat. Můžu vám slíbit, že akčňák nabitej americkejma trikama to rozhodně není.

kára na Strakonické

Se říká, že štěstí přeje připraveným a něco na tom bude. Ono tedy prý taky usedne i na vola, když je utahaný. Zřejmě je to případ od případu. A tak jedu v roli nic netušícího připraveného vola takhle po Zborovské, která přechází do Svornosti a nakonec je z ní Strakonická. A někde po cestě mě cosi zaujme ve zpětném zrcátku. Podívám se pořádně: jééé … to je krásný autíčko. To jsem dycky viděl jenom ve filmu. Jsem si myslel, že mají hnízdo než za Velkou louží … a vono to jezdí i po Praze.
Naštěstí (a jsme konečně u toho štěstí) jsem měl na sedadle položenej aparát. A tak jsem to zkusil. Stáhnu okýnko, chovám se tak trochu jako vůl, protože jedu pomalu, pak zrychlím - podle toho, jak jede to autíčko vedle. On pan řidič si toho možná všimnul, možná taky ne. Ale v každým případě mě nepředjel a mně se dařilo jet dost dlouho vedle něj. Ještě jsem musel za jízdy a na semaforu stihnout nastavit expozici a přiměřeně dlouhé ohnisko, najít tu správnou pozici přes ruku … no, nebudu tady dopodrobna popisovat řízení jednou rukou a focení druhou. Kupodivu na mě nikdo netroubil a podařil se mi krásnej obrázek.
Tož nezbývá, než poděkovat šoférovi za volantem toho autíčka, že to se mnou vydržel a neujel mi hned, což s tímhle motorem jistě mohl během několika zlomků vteřiny. Nádherná kára. Však posuďte sami:


on_the_road

co jsem nechtěl

Pátek třináctého. Znáte to. Smůla se lepí na paty. Aby se nelepila, každý si dává pozor a tak se žádný pátek třináctého nekoná, jelikož jsou všichni ve střehu. Já si v pátek pozor nedával a hned to mělo následky.
Zašel jsem si totiž k přátelům do Comicscentra pro objednané knížky. Výsledek se dostavil okamžitě. Vašek mi tak přesvědčivě vysvětloval rozdíly mezi starým vydáním, které mám dokonce podepsané od autora a vydáním novým, které zanedlouho vyjde, že jsem si toho Arkwrighta na místě objednal a zaplatil dopředu, přesto, že jsem to celé začal tím, že ho už mám a že je dobře, že ho vydají pro ty, kdo ho chtějí, což já sice nejsem, ale …
A to byl jenom začátek.
Že prý jestli bych zas k tomu Goonovi nenapsal nějakou krátkou recenzi, že prý se ty moje dobře čtou a když jsem jeden z prvních, co si pro něj přišel, tak by mohlo … Ale jo, já vám něco napíšu, pravil jsem, neboť chlapíka s hasákem mám docela rád.
Tak to pokračovalo.
"A co tadyhleta nová knížka, ta by se ti …"
"Ne! Tu já nechci. Já si to prohlížel na vašich stránkách. Já na tohle nejsem. To není pro mě. Prosim, na Hellboye už se těšim, to jo, to budu zas první, kdo si pro něj přijde, ale tohle neni pro mě. Já strašidelný nerad."
"No právě."
"Jak právě?"
"No mě by právě zajímalo, co bys řikal na to, co vod začátku vodmítáš. Prostě tvůj názor na to, co nechceš. By to mohlo bejt zajímavý."
"Hele, já tyhlety horrory vážně nemusim."
A to už se do mě pustili skoro všichni. A že prej by to bylo zajímavý eště před vydáním si přečíst názor někoho, pro koho ta knížka vůbec není a že se ty moje recenze čtou úplně jinak, než recenze recenzentů, což já nejsem.
"No bodejď, že nejsem. Já si to jenom přečtu a když už jinak nedáte, něco vám k tomu napíšu tak, jak mi zobák narost."
"Právě, to je úplně neco jinýho, mně se to děsně líbí …"
Dál jsem vzdorovat nedokázal.
Ještě jsme si chvíli povídali, ale to už bylo jasný, že mám vobjednaný to, co jsem nechtěl a budu psát o něčem, co vysloveně nemám rád.
Co k tomu dodat. Stačí chvíle nepozornosti a pátek třináctého je na koni.

ps
Už to mám oboje napsaný a odeslal jsem to, ale sem si to doplním, až později.

Gates je na chvostu

Ještě jednu počítavou si tu zapíšu, když už jsem tenhle tejden v tom. Vlastně dvě.
Programátoři jsou lišky podšitý a v zájmu inovace jsou schopni vylepšovat až do úplného vylepšení. Jen někdy jaksi zapomenou někam poznamenat, co všechno vylepšili. Například ten program, co jsem to celé kvůli němu začal a zdá se, že i úspěšně dokončil. Už podruhé v něm bez problému píšu zápis do deníku, všechno funguje jak má a to významně rychleji a bez kolapsu. Až potud teda dobrý. V rámci inovace se změní vzhled okna programu, to dá rozum. Už jen proto, aby našinec viděl, že má jinej (pochopitelně novej) program. Jo, ale taky se tou inovací změnilo kapku ovládání. A to je ta piškuntálie. Pod nadpisem článku je vždycky vidět čas, datum a zařazení do kategorie, aby se to později líp hledalo. Datum a čas tam při psaní naskočí automaticky, ale kategorii si musím vybrat z těch, které jsem si v minulosti uložil. Můžu je i přidávat či ubírat. Nu a vé minulé verzi se vyvolání seznamu kategorií provádělo klávesou escape. V té nové to nejde. Včera jsem to musel dělat oklikou trefováním se do přesného názvu, který se pak objevil. To je složité a zdlouhavé. ESC nefunguje. Bude tedy fungovat něco jiného. Pročetl jsem návod, prohledal konference … a nic. Nikde se vývojáři nezmiňují o tom, čím nahradili klávesu esc. Teď ráno jsem se odhodlal k zoufalému činu úplného začátečníka. Začal jsem mačkat jednu funkční klávesu za druhou, jestli třeba náhodou na to systémem pokus - omyl nepřijdu. Takže nejdřív mi potemněl monitor. Pak se rozsvítil. Potom na obrazovce vyskočila všechna okna otevřených programů. To už jsem si připadal jak na diskotéce a když na mě po dalším stisknutí vyskočily ikony všech dostupných aplikací, odvaha stisknout další klávesu výrazně poklesla. Váhavě jsem stisknul F5. Zázrak! Rozvinula se roletka s kategoriemi!
Tak to bychom měli. Místo ESC je F5. Jak málo stačí k radosti pisatele deníku. Jsou ti progamátoři ale frikulíni.
Ne všichni.
Ti od Billa Gatese jsou naopak vostrý. Prohlásili, že se slávou uvedený Office 2011 přestanou podporovat a jak řekli, tak loni udělali. Takže k tomuhle novýmu systému bych si musel znovu koupit to, co už jsem si jednou koupil jenom proto, aby MikroMěk vydělal víc. Je to úplně stejný, neumí to o nic víc, jen je to dražší. Houby! Nic si kupovat nebudu. Na těch pár případů, kdy opravdu budu potřebovat Word, mi úplně stačí ten starej nepodporovanej a na vážnější práci použiju Pages od Applu. Ten je v ceně počítače a systému, tedy zdarma.
Tak, to bychom měli srovnání několika přístupů různých vývojářů. U mě vedou ovocnáři, za nimi jsou ti vtipálkové s vyměněnými klávesami. A Gates? Ten je až někde vzadu na chvostu.

poslouchat ptáčky

No vida, jen sebrat krapet odvahy a vono to de. Tedy jde rozdělit pevný disk počítače na dva svazky, nesmazat při tom žádná data, nainstalovat čerstvý systém na ten nově vytvořený svazek a začít instalovat a provozovat programy, které by pod starým systémem nechodily. Jak prosté, milý Watsone.
Jo, je to prostý a dnešní woleschko už píšu ve staronovém prostředí. Během včerejších zkoušek to šlapalo a dneska, zdá se, taky. Kupodivu už od začátku práce v nově upgradovaném programu nic nepadá, kompletní nahrání všech souborů na server proběhlo hladce … no skoro ideální.
Proč skoro?
No protože to dneska nejede!
Nejede co? Ptáte se.
Síť. Nefunguje síť! To už musí bejt ňejakek šotek, kterej tady prolejzá drátama a když něco opravím, hned zas udělá kraťas jinde, abych se nenudil. Takže první záznam na čerstvém programu pojede do světa přes telefon, protože ten funguje. Zatím. Ona mi totiž nejede ani záložní síť, přes kterou vysílá meteo kamera. Ale kamera jede. Jak to? Tahle záloha je na baterky.
Inu, přátele, není nad to, když člověk žije na digitální samotě. Jestli vono nejni lepčí poslouchat ptáčky a starat se vo zahrádku. Na to žádnou síť jeden nepotřebuje.

ps
Tak přes telefon to nakonec nejelo. Jelo to po záložní síti … i s tou kamerou. A po sedmé hodině už poskytovatel hlavního spojení síť nahodil, takže "ps" už jede starou dobrou cestou. Že by přeci jen …

divide et ...

Našinec není zrovna počítačovej expert a když mám rozběhnout na novým telefonu mailový schránky a přesunout kontakty, vypadá to tak, jak jsem to popsal tuhle v zápisu. Jenomže svět elektroniky není jen o telefonech, ale i o těch počítačích a to člověk zase musí sednout a zkoumat, jak to udělat, aby to fungovalo. Kupříkladu teď zkoumám, jak psát woleschko.
Ne, není to slovní ani jiná hříčka. Woleschko píšu pořád, ale čím dýl ho píšu, tím je to horší. Tedy to technický zázemí. Už mám asi třetí verzi toho programu, co to na něm píšu. Udělal jsem si to sice k obrazu svému, ale totéž dělají i programátoři té aplikace a ta poslední verze je ze všech nejhorší. Prakticky každý den to padá, neukládá se to, hlásí to chybu a já musím tyhle články ukládat a posílat na web načtyřikrát, napětkrát. To mě žere. A nová verze progamu chodí jen na nejnovějším systému počítače, ale já používám systém starej, protože mám spoustu programů, na kterejch pracuju a o který bych přišel, kdybych instaloval novej systém, jelikož ty ho zase nepodporujou, páč sou starý … je to taková Hlava 22.
I zkoumal jsem jsem a vyzkoumal, že by šlo rozdělit disk na dva svazky, na jednom dál provozovat starej systém a starý programy a na druhým mít systém nejnovější s těmi aktuálními programy. Abych nic nezanedbal, volal jsem ještě na podporu do Applu, jestli to vidím správně. Pán mi potvrdil, že jo a poradil mi, že nejelegantnější řešení bude použít nástroj přímo systémovej … A tak jsem to ověřoval a kdepak. Žádné nástroje. Prostě jen rozdělit a instalovat - což je nová IT verze latinského přísloví divide et impera.
Tak teď na tom zrovna pracuju. Přesouval jsem soubory na externí disk, zálohoval celý počítač, rozděloval disk a teď mám nachystanou tu instalaci. Uvidíme, jak to dopadne.
Kdybych se náhodou na chvíli s příspěvky odmlčel, tak to nevyšlo a vracím se přes zálohy zpět ke staré verzi.
Tož mi držte palce.
Jen to dopíšu, nastane restart.

nebejt ukecanej

Teď se už nějakou dobu svět točí kolem vlastní pitomosti. Tedy kolem socální sítě, která na sebe navázala miliardy lehkomyslných důvěřivců. Nebudu nijak zastírat, že mezi ně patřím i já. Jenomže jsem si říkal, že ten fejsbůůk mám přísně anonymní, jen pro rodinu a nikdo mi do něj nemá co lézt. Mám to všechno zakázaný, žádný aplikace nepoužívám, jenom si vyměňuju poznámky a obrázky s rodinou, nejbližšími kamarády a to navíc jen takové, ze kterých se nedá nic poznat. Jsem si říkal. Postupem let jsem si tu a tam dovolil i poslat nějaký ten obrázek, na kterém je někdo z nás a i já sám. Ale pořád je to anonymní, žádné adresy, telefonní čísla, žádné údaje ani jména. Ba dokonce jsem byl i několikrát v jedné skupině (ano, účastním se diskuzí ve skupinách) popotahovám, že se neprozradím a pořád vystupuju pod přezdívkou. V jiné skupině jsem byl naopak jmenován fotografem týdne a můj obrázek visel v profilu skupiny, aby ho mohli všichni na světě vidět (početná skupina rozlezlá po celé zeměkouli). Ovšem zase pod přezdívkou.
Nu a tak jsem si říkal, že je to všechno jakš takš zabezpečený, že údaje o mně, které zveřejňuju, jsou stejně známé a ten, kdo mě zná, ví kdo jsem, a ten, kdo ne, ať se vzteká nad přezdívkou.
A pak jsme našel návod, jak zjistit, co všechno o mě fb ví a co o mě archivuje. Ten
návod je tady v odkaze. Hned jsem si stáhnul celý soubor - a vzteknul jsem se! Ta zpropadená mrcha se mi dostala do adresáře a celej si ho opsala a zaarchivovala. A zřejmě i použila k dalším účelům a pustila dál. A to jsem přísně dohlížel na to, aby žádný přístup na žádném zařízení k adresáři nebyl povolen. A přesto mě to někudy obešlo. Dneska čtu ve zprávách, že fb čte všechny naše zprávy. O nějakém zachování listovního tajemství se vůbec nemluví. To je pravěk. Dneska všechno sdílíte.
Předpokládám, že fb je jenom nejviditelnější případ. Všechny ty ostatní služby používají moje data taky. A ještě k tomu chtějí souhlas, jinak se vypnou. Typický je téměř pravidelný vopruz vod gůůglu.
A proč se tedy ze všeho neodhlásím a nepřestanu to používat? No protože je to stejně jedno. Velkej bratr nás už dlouhý roky sleduje a ví všechno, co jsme mu kdy řekli. Takže jediná obrana je nebejt ukecanej a řikat mu co nejmíň a hlavně nic osobního.
To osobní si píšu tady do deníku. To nikdo nečte, jelikož to nejni dost sociálně prosíťovaný. To čte jenom moje rodina a věrní laskaví čtenářové. A ti to nikomu neřeknou.
Že jo?

Margarita na půdě

Na půdě jsem vždycky hledal poklady. Stačilo trošku zapátrat a člověk tam našel náramně zajímavý kousky. Například starej telefon, plynovou masku, fotografický desky, haldu prvorepublikovejch časopisů … no prostě samý poklady. Jo, to bejvaly časy.
Ty časy pořád pokračujou, jenom ty zajímavý kousky na těch půdách se trošku měněj. Už nejsou prvorepublikový, ale současný, a jsou charakteru poněkud méně materiálního, jaksi nehmotného … ikdyž, Ljuba promine, přece jen nějakou tu váhu mají.
Tedy včera jsme s mouveselouHaničkou prolejzali půdu domu Jana Wericha. V té rekonstruované vile je už přes rok muzeum, kavárna - a půda. Už jsme tam byli i s dětmi, ale tentokrát jsme měli namířeno právě na tu půdu, kde vlastně nic není, což je ovšem jen zdání. Právě teď se tam dá najít ten poklad.
Ljuba má totiž už jen pár dní do premiéry a včera nás pozvala na veřejnou zkoušku. No, zkoušku. Nic se nezkoušelo. Už to má nazkoušený a teď hraje. A jak! Na té půdě Werichovy vily otevírá dveře do světa
Margarity - obyčejné neobyčejné ženské. V půldruhahodinovém monodramatu nás Ljuba provází světem její postavy, komentuje ho, žije jím a pere se s ním. Často s vtípky, nezřídka vybranými z černohumorného šuplíku. Tedy není to žádná komedie, ale i ten nejblbější osud se líp odráží humorem, než fňukáním. Margarita nefňuká. Žije, má k tomu dobrý důvod a co může, to si užívá.
Nu a my jsme si to včera užili s ní. Hned nadvakrát. Jednak to báječné představení a potom: takovejhle poklad se na půdě už málokdy najde.

ze zimy do jara

Jen člověk vytáhne paty … ano, ano, tak by se to mohlo zdát a tak to taky je.
Letošní Velikonoce jsme se rozhodli strávit na horách, jelikož zima byla dlouhá a dalo se očekávat, že sníh bude. Inu byl, ikdyž jsme někdy na začátku března podlehli malověrnosti a vyměnili místo pobytu původní za ledovec, kde je sníh zaručen až do června. Pak se ukázalo, že to bylo zbytečné, jelikož se znovu ochladilo a začalo i sněžit. Ausgerechnet ve Stubaii bylo mizerný počasí od pátku do neděle, kdy jsme lyžovali. Před tím bylo docela hezky a potom, hned od pondělka, už je zase krásně slunečno. Inu, tak to na světě chodí. I tak jsme párkrát po svahu sklouzli a děti alespoň už tuší, jak vypadá vánice a co to je, když se v knížkách píše, že sníh bodá do tváří.
To důležité však je, že jsme odjížděli v zimě a dešti z domu a vraceli jsme se do jara.
Tak, tak, to opravdové jaro je konečně tady a poznáte to stejně jako my včera odpoledne, když jsme se vrátili. Ptactvo nás vítalo zpěvem a to tak vehementně, že to bylo slyšet i přes zavřená okna.
A ráno už se zpívá, neboť je na to počasí a jednomu nemrzne zobák, jako ještě minulý týden. Jak říkám - jen člověk vytáhne paty, už je plná zahrada zpěváků. Ale že jim to letos trvalo.

ps

posílám pozdravy do Innsbrucku, včera jsme jeli kolem

je to v …!

Tak jsem vyměnil ten kabel síťovej. U tej sítě domácí. A hned, jak jsem ho vyměnil, přestalo to fungovat úplně. Tak - a je to v …!
V zásuvce.
Nejdřív jsem využil Kačku, jelikož je z nás nejmenší, aby mi vlezla za skříň a s tou zásuvkou krapet zahejbala. Kdepak. Hejbání nepomohlo. Odstavil jsem tedy skříň a pustil se do toho sám. Nejdřív jsem to chtěl jen tak rozdejchat hejbáním s drátkama, což pomohlo asi tak jako nafukovat píchlou duši. Nuže rozdělat zásuvku, vyfotit připojení, zkontrolovat, jestli je fotka čitelná a: šmik! Pryč se starým zadrátováním. Ono to tam bylo zřejmě od počátku nějak zbastlený a jak se zvyšujou datový toky, nějak přes ty špatný spoje začaly ty nuly a jedničky přetejkat. Zastřih' jsem to do roviny a bylo. Nastrkal jsem drátky tam, kam patřily tak, jak patřily a: cvak! Zastrčil jsem konektor a od té chvíle to jede.
No, tak jestli pojede i dál, tahle oprava byla důkladná, drahá a … výměny zbytečné. Tedy dvě nové krabičky i kabel nebyly potřeba. Stačilo jen opravit to, co páni elektrikáři zbastlili. Ale to jsem se musel dozvědět až nakonec.
Tož tak.

ajtý technologie

Mám tady už od ledna takovej síťovej … nepěkná věc. Nějak mi v domě začala kolabovat domácí datová síť. Pořídil jsem nový směrovač, ten směroval asi tak měsíc a pak to zase začalo vypadávat. Mořil jsem se s tím, konfiguroval, lovil a nastavoval adresy a brány … a furt to dělalo psí kusy.
Zavolal jsem tedy o pomoc podporu poskytovatele internetu a po dlouhém laskavém vyměňování informací jsme se shodli, že ta nová krabička neumí dělat to, co od ní chci, tedy signál jen předávat dál (funkce můstku), tedy jsem pořídil novou s funkcí můstku. A ta fungovala sotva pár dní. A tak jsem znovu volal podporu - a na nic dalšího už jsme nepřišli. No, to je nadělení!
Tak jsem zkoušel měnit pořadí krabiček, nejdřív směrovač, pak přepínač, před tím bránu, pak přehodit přepínač před můstek …. no a při tom přestrkávání kabelů z dírky do dírky jsem možná objevil tu prapůvodní chybu. Zdá se, že to všechno způsobil jeden vadnej kabel. Zatím to není jistý, ale už to třetí den jede bez výpadku, provizorně. Takže dneska koupím novej kabel a uvidíme.
Tede estli to bylo tim kabelem, tak mám dvě úplně nový děsně vychytaný a nejvíc nejrychlejší krabičky, kerý si můžu naložit do láku a uskladnit na horší časy. Poněvadž stačilo koupit kabel … jo, jo, … tydlety ajtý technologie …

umytý sklo

Další shluk událostí se odehrál o víkendu. Sešly se úniková hra, Moravský pohár ve wushu, vynášení Mořeny a Velikonoční jarmark. To nešlo stihnout najednou a tak jsme se museli rozdělit. Kačka s Matějem odjeli do Brna a my s mouveselouHaničkou do Zvole. Společně jsme před tím ještě stačili všichni uniknout z tajemné místnosti. A tak jsme stihli nakonec každý to své, jelikož děti přivezly nějakou tu placku, Matěj i pohár, mášikovnáHanička spotřebovala na jarmarku všechny perníčky na zdobení, které napekla a já zas vypotřeboval všechny proutky na pomlázky, co jsem přinesl.
Jen historky se žádné neodehrály, protože to letos všechno klapalo tak, jak to bylo nachystaný. I ten obrovskej milej hafan, co nás doprovázel při vynášení Mořeny, byl ztělesněná moudrost. Celou dobu si to chystal, ale dobře věděl, že se nemá nic zbytečně uspěchat, a že mu stejně nic neuteče. Proto si počkal, až budu pěkně v podřepu fotit hořící Mořenu, přiloudal se ke mně a konečně si moh' voblíznout objektiv, na což se těšil celou cestu od školy. Nechal jsem ho, aby ochutnal, a počkal jsem, až mi voblízne i obličej, jelikož mu bylo na čumáku vidět, že to prostě musí, že si to nemůže nechat ujít. Když to měl hotový, nechal mě dofotit a šli jsme si pak každý po svém.
Inu - jak říkám, každej stih' to svý. A já mám navíc umytý sklo i ksicht.

kde vzít proutky

Příští týden vypukne jarmark. Ten Velikonoční. Bývá to vždycky těsně před Velikonocemi a je to tak i letos. Nějak se to schumelilo a chodíme s mouveselouHaničkou s tím jarmarkem pomáhat. Letos to bude počtvrté. Já budu plést pomlázky a mášikovnáHanička bude s dětmi zdobit perníčky. Ostatně jsem tu o tom psal.
No jo, ale letos mám kapku problém se zdroji. Nejsou proutky. Totiž ony proutky na pomlázku jistě někde jsou, ale u sousedů nejsou. Spoléhal jsem totiž vždycky tuhle na souseda, který má za plotem houf ježatých vrb. Vrby tam stojí pořád, ale proutky na nich nejsou. Nějak se nepovedlo ty vrby ostříhat tak, aby na nich rostly nové tenké pruty. Jsou to děsně ježatý neuspořádaný stromy, teď už vysoký skoro deset metrů, větví to má na všechny strany, ale proutky žádný. Vrba se zřejmě musí držet zkrátka a ožezávat pořád na jednom místě, aby vznikla ta vodníkovská ladovská vrba. U sousedů se to nějak nepovedlo a vzniknul obrovskej ježatec bez proutků. Tak holt budu muset letos někde shánět, aby bylo z čeho plést.
Kdybyste někdo, mí laskaví čtenáři z okolí, věděl, kde nařezat dobré proutky na pomlázku z košíkářské vrby (nikoliv jíva, ale vrba bílá), budu moc rád za nápad.

zánik Anihilace

Nepouštím se do filmové kritiky často, ba dá se říct, že téměř vůbec. Ono je to vždycky ošemetné, protože člověk hodnotí dílo někoho jiného a měl by se na to dívat objektivně stejně jako třeba na obraz či knihu. No jo, ale buďte objektivní a nezaujatí, když každé dílo by ve vás mělo vyvolat nějaké vlastní pocity a zaujetí. Takže je složité být filmovým kritikem poctivým a nezaujatým. Čili mi nezbývá než být zaujatým nebo nebýt kritikem. Tolik obecně.
Nu a teď konkrétně k jednomu novému filmu.
Pochopitelně jde o sci-fi, jelikož je nám tenhle žánr s mojívzdělanouHaničkou velmi blízký. Film se nedostane do kin, běžel jenom u Amíků a tam ho pak prodali vysílacímu gigantu Netflix, čímž se v pondělí dostal jako novinka i k nám. Anihilace se to jmenuje. Četl jsem o tom filmu jako o jakési senzaci, je to podle první knihy trilogie, kniha byla oceněna prestižní cenou Nebula. MásečtěláHanička část knihy přečetla jako přípravu. Ale jenom část. Že prý je to těžko srozumitelné a příliš temné. Já se k tomu nedostal, tudíž jsem měl na film čistou hlavu.
Tak jsme si k tomu sedli. Mělo nás varovat už to, že jsme ten film dokoukali jen do půlky a pak si řekli, že si ho dokoukáme až v úterý, aby toho nebylo moc najednou. Včera jsme to dali. Já u toho skřípal zubama. Totiž: člověk už nějaký to sci-fi přečet' i viděl. Jedná se většinou o zábavu a někdy, když se to autorovi podaří, i o dílo s nějakou myšlenkou k zamyšlení. Zábava má bavit a nedrhnout na logických prohřešcích. Vážné dílo - no to je vážné dílo, pokud takové je, a pak by nás nemělo při vážných myšlenkách vyrušovat nevážnými momenty. Jsou i díla, která dokáží obojí spojit, ale těch je jako šafránu. Anihilace se tváří jako vážné zamyšlení a filozofující dílo, jemuž předchází pověst díla s vyřčenými otázkami bez odpovědí. A že prý by mu diváci nerozuměli, takže to bude lepší prodat Netflixu jen pro fajnšmekry.
Já to vidím tak, že tvůrci byli po průšvihu v Amíkově v kinech rádi, že jim za tu slátaninu aspoň někdo zaplatil, aby nebyli v červenejch. Když pominu, že je film opsán z knihy, která je opsána od bratří Strugackých tak, aby nebylo poznat, že autor čórnul nápad i některé rekvizity z Pikniku u cesty a hlavně z Tarkovského Stalkera, a přidal politicky korektně vyvážené výhradně ženské hrdinky, tedy černošku, mexičanku a tři bílý, z nichž jedna má rakovinu, druhou sežere medvěd (teda něco jako skoro medvěd) a třetí je hlavní hrdinka, která jde zachránit manžela, kterýmu zahla s černochem, tak musím říct, že takhle pitomou snůšku chyb by těžko nahromadil i brouk Pytlík. Tedy chyb, které se vědecké fantastice těžko odpouštějí. Hrdinkám už chybí jen pionýrské šátky a nějaké to úderné heslo.
Přiznám se, že nejvíc mě vzteká to, že někteří, kdož film už viděli, jej adorují jako novou klasiku či jako film málo komerční a příliš intelektuální, plný vědeckofantastické teorie. Prdlajs. Chybí mu dodržování základních pravidel a ve výsledku popisuje chování zcela nepřipravených osob, jež lze přirovnat ke skálopevnému přesvědčení pěti slepic, které se rozhodly ulovit lasičku, že to snadno zvládnou v kolčavím příbytku.
Inu při této Anihilaci dochází především k zániku jí samotné.

lekce za šedesát

Už se mi to jednou podařilo opravit tím, že jsem prostě vyčistil ložisko a běhalo to dál. Tedy točilo se to dál. Takovej ten mop, co se ždímá v kyblíku tím, že tuhle šlapete a nahoře se to točí. To ale jsem ještě nevěděl, že jde o ložisko. Dycky jsem si myslel, že jde o volnoběžku, součástku s jinou funkcí, než ložisko.
Teď to bylo potřeba opravit znova, jelikož se to zase přestalo točit. Jasně. Vyčistím ty válečky, co to tam drží a bude, řekl jsem si a udělal to. Chyba lávky. Vyčistění nepomohlo. Vyndal jsem z ozubeného pastorku tu součástku a snažil se jí resuscitovat. Napovedlo se. Už se to nechtělo chovat podle pravidel. Jak to čistím, našel jsem v rezu po obvodě číslo. A ejhle: číslo sedělo s katalogovým údajem a měl jsem to! Ono je to ložisko! Ložisko jednosměrné, tedy takové, které se otáčí jen na jednu stranu. Na druhou se zasekne. Volnoběžka. Musím ke své hanbě přiznat, že jsem nevěděl, že volnoběžky se takhle volně prodávají a že jsou označovány jako jednosměrná ložiska. Nikdy jsem je nepotřeboval. Až teď. Ložisko - volnoběžku měli támhle na Žižkově a tak jsem pro něj včera zašel. Ještě jsem stačil splést při objednávání kód, který mi tam ve formuláři kdovíjak naskočil místo toho správného, ale ložisko původní jsem měl s sebou a tak jsme si se slečnou prodavačkou řekli, že to objednané není to, co potřebuju a ona šla vyhledat to správné podle vzorku, měli ho a všechno dobře dopadlo. Večer jsem to usadil na místo, vyzkoušel a odstředivka na smeták odstřeďuje jako nová.
A mně se dostalo poučení, že volnoběžky a jednosměrná ložiska jedno jsou a že i v obyčejný odstředivce na mop může bejt udělátko, který neznám, jelikož volnoběžku bych čekal tak u Wartburga, ale ne u mopu. Inu člověk se furt učí. Tentokrát stála lekce pouhých šedesát.

vozidlo zůstalo na břehu

"Pojď nám povědět nejnovější drby," říkávala maminka tetě na chalupě vždycky v pátek, když jsme přijeli. Posadily se na lavici na zápraží a nastala zpravodajská hodinka. Počítám, že podobné zpravodajství žije dál, jen už holt to není na chalupě na zápraží, což nevadí, neboť drbat se dá kdekoliv. Například na rybníce.
To si včera zašla máveseláHanička zabruslit. Dokud to ještě jde, než to roztaje, pravila.
A taky povídala, že nejdřív to zkusila na slepém rameni řeky na Zbraslavi. Bálečné to prý bylo. Nikdo nikde, měla led jen pro sebe. A to jí právě nějak nedělalo dobře, protože: co kdyby něco. A tak se po dvaceti minutách sbalila a jela do Zvole na rybník. Tam proboření nehrozí a kdyby, je tam vody sotva po kolena. Potkala tam paní s malým chlapečkem. Že prý se šla zeptat chlapů do samoobsluhy, jestli je to ještě dost pevný, říkala paní. A tam se dozvěděla ten drb:
"Pevný, pevný je to. Včera se jeden vožralej z hospody chtěl projít po rybníce. Po ledě. Ale bál se. No to dá rozum, že se bál, dyť se motal a moh' sebou vošklivě na tom ledu praštit. To by se potlouk. Přece nepoleze na led jenom proto, aby se rozplác', že jo. Tak to rači vlez' do auta. Tam sedí a upadnout nemůže, to dá rozum. Ale na druhej břeh stejně musel. No tak po tom ledu tím autem přejel. No, přejel. Von to vobjel dokola a pak zas vyjel zpátky. Takže tady vidíte, že ten led je pevnej dost."
Po tomto ujištění se i máopatrnáHanička na ten led vydala a zajezdila si dosyta. Tedy na bruslích. Vozidlo zůstalo na břehu.

deset kilometrů ledu

Stihli jsme to. Na Sázavu jsme se sice nedostali, ale vzali jsme to rovnou na řeku větší a na její přehradní nádrž vůbec největší. Zajeli jsme si totiž na Lipno. Tam je díky zimním mrazům a místním nadšencům už mnoho let upravována a provozována Ledová magistrála. Ba dokonce před lety byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako dráha na světě nejdelší upravovaná, měřící přes deset kilometrů. Už jsme na ní bruslili, shodou okolností právě před šesti lety a líbilo se nám to natolik, že jsme se zas vrátili. Tentokrát jen na víkend, ale ono to stačilo.
Dráha je letos kratší neboť přerušená. V ledu je kdesi mezi Frymburkem a Lipnem neprůjezdná prasklina a tak byl letos upraven jen jeden ovál na Lipně, druhý ve Frymburku a cesta jen z Frymburka na Přední Výtoň. Ovšem běžkaři po jezeře jezdí vesele trasu celou. Zřejmě ta prasklina lyžím nevadí.
Nu a tak jsme si dali v sobotu odpoledne ovál lipenský a v neděli frymburský, i cestu do Přední Výtoně. Původně jsme se v neděli ráno krapet vofrňovali a loudali se na snídani, jelikož drobně sněžilo, ale kolem desáté se to vyčasilo a my vyrazili na dráhu. Cestou zpátky po ledu k Frymburku už se na nás zasmálo sluníčko a my si libovali, jak se to povedlo. A stihli jsme to úplně přesně, protože když jsme se po poledni přezouvali zpátky do civilních bot, už byl led hodně měkký a místy to na dráze tálo. Inu, sluníčko.
Ale ledu jsme si užili - dohromady za oba dny přes deset kilometrů. A - jak je vidět ze záznamu - občas jsme se cestou zastavovali, poněvadž nás bolely netrénované nohy. To jen Matěj pořád rejdil kolem, ten natrénováno má.

Lipno_180303

Frymburk_180304

v elektru nejsou nachystaný

Že mi prej nesvítí žárovka u pozičního světla, povidali v servisu a taky povidali, že mi jí nevyměnili, poněvadž já tam žárovku nemám, ale mám tam ledku, což zase nemaj voni. No, stane se. Musím si někde nějakou pořídit. A tak jsem se stavil včera v elektru. Estli tam nějakou takovou nemají. V elektru mají celé regály žárovek a než bych to našel, radši jsem se zeptal:
"Dobrý den, prosím vás, nemáte tady někde tuhletu žárovku do auta?"
Paní byla laskavá a šla se mnou k regálu.
"Jakou přesně?"
"No tuhletu," pravil jsem a podával jí vzorek.
"Jaaaauuuu!!!!" zařvala paní a uskočila.
Ta jiskra, co přeskočila mezi mým a jejím prstem byla vidět. Oblouk mohl mít tak dva centimetry. Paní klepala rukou a vyčítavě na mě hleděla:
"Vy jste mi dal ránu!"
"Já nerad. To ta statická elektřina … von je mráz a jak je to sucho, tak …," radši jsme nic paní nevysvětloval o Triboelektrickém jevu. Hledali jsme žárovku, to byl cíl.
"Ale stejně jí nemáme. Ani žárovku, ani ledku."
"No tak nic, já si zas vezmu ten vzorek a půjdu shánět jinam."
Paní mi podávala moji žárovku, ale pak ucukla.
"Jo, vy mě zas dáte ránu, že jo?!"
"Nedám."
"To vám nevěřim, už jsem jednu dostala."
Našel jsem řešení. Udělal jsem mističku z dlaní a paní mi do ní z dostatečné výšky žárovku hodila. Její kolega se smál, což mu bylo poprávu vyčteno, jelikož on tu ránu nedostal. Paní se taky smála, ale pro jistotu mě obcházela obloukem, když jsme se loučili.
Holt na takovej elektrickej oblouk nejsou nachystaný ani v elektru.
Ale mohli by, dyž se elektrikou živěj.

bude-li led

Brr, to je zima … člověka to studí, mráz vleze všude. Na rybníce ve Zvoli už se bruslí a Matěj říkal, že to ale praská, že se tam klouzal, a nějak se mu to nezdá. No jo, on je vopatrnej, ale pravda je taková, že malých bruslařů bylo odpoledne na rybníce nepočítaně. Vím to proto, že jsem pro Matěje jel. On totiž v tom mraze nechtěl čekat na ten svůj autobus na Písnici a tak jel radši tím, co jede dřív, jenomže do Jílového a staví ve Zvoli u rybníka. Tož jsme se tam sešli zrovna když přijížděl ten jeho. Čímž se může zdát ta cesta do Zvole zbytečná. Ale nebyla. Dneska se každá chvilka v teple počítá. I Kačku jsme vyzvedli ve Vraném z hodiny zpěvu.
No a pokud na to bude chvíle, mrknem zítra odpoledne na Sázavu. Přeci jen ten dvanáct let starý zážitek se Sázavskou holubicí a Matějem na pekáči je natolik veselý, že bychom to rádi zkusili zas, tentokrát v plném počtu. Podařilo se nám to za ty roky jen jednou, tož by to mohlo vyjít i podruhý, bude-li led.

ps

ledu je až až (nevím, jak na Sázavě), ale auto je furt v servisu, takže se bruslení na řece odkládá na neurčito

Černá kočka už čeká

Občas u toho s mouvzdělanouHaničkou kroutíme hlavou.
"Ježiš hrubka! … A zase! … "
Nu, pravda, jsou titulkové sady k filmům, ke kterým bych se, být překladatelem, nehlásil. Ale znáte to: film není v naší distribuci dostupný, tak si ho seženete v zahraničí, ale ten zas nemá naše titulky a tak se poohlédnete a vezmete, co je k dispozici. Když to k dispozici je. To je ta nejlepší varianta. Ta nejhorší je, že to nikdo nepřeložil, protože to nikoho nezajímá. Varianty mezi tím jsou přepestré a je jich nepočítaně. Od titulků k úplně jinému sestřihu filmu až k nesedícímu časování. Umím to opravit obojí.
Znáte například film Dead of night (Přízraky noci)? Jak jsem ho znovu objevil
mám zapsáno tady a teď ho mám i doma a otitulkovaný. Jenomže byl to ten případ, kdy to úplně nesedělo a musel jsem titulky opravovat. To se mi povedlo a tak jsem se dal do dalšího filmu.
Taky takovej klubovej, málokdo to zná, je to starý, černobílý … no ale titulky k tomu byly k dispozici, prozože se snad film promítal v rámci nějaké filmové školy před pár lety. Jenomže: musel to bejt úplně jinej a to zásadně jinej sestřih, než mám k dispozici já. Nu a potom ten překladatel - budiž mu obrovský dík za to, že se do toho vůbec pustil a dal si s tím tu práci - to měl tak nějak na háku. Trochu mu unikaly souvislosti v dialozích, japonská jména a názvy přepisoval otrocky z angličtiny … suma sumárum, nebylo to k použití.
Jenže já ten film chtěl vidět. Onibabu totiž už dávno mám a tohle je jeho mladší bratříček Kuroneko.
Zakous' jsem se do toho a mám to hotový. Ale ta řehole! Půl dne jsem se s tím mořil. Doplnit, přeskládat, rozdělit, dopřeložit, opravit …. ufff a nakonec synchronizovat s originální sadou titulků. Práce jak na kostele.
Skláním se hluboce před těmi, kdo filmy titulkují.
Ovšem byl bych radši, kdyby to dělali pořádně. Vona ta práce kvapná bejvá furt málo platná, s tím se nic nenadělá.
Teď už zbejvá jen nechat film nějakej čas uležet, abych zapomněl na to, co jsem přečetl a viděl a pak si ho dám s celou parádou jako by novej byl.
Inu Černá kočka už čeká.

p.s.
Cyrdo, klidně spi dál, dneska to není o tobě.

úplněk třikrát jinak

To je pořád samej superMěsíc a modrej a červenej a jednou za sto let a kdesicosi. Vlastně se ani nedivím všem těm lidovým báchorkám o tom, co všechno Měsíc zmůže. Zakrátko tu budem lejt stříbrný střely a číhat na vlkodlaky, estli to takhle pude dál.
Ale vážně.
Já si s obrovskou chutí fotím Měsíc v úplňku. Když se zadaří, jsou na okrajích Měsíce vidět nerovnosti povrchu a krátery. Líbí se mi to, ale zblbnout kvůli tomu nehodlám. Onehdá, když jsme ještě s mouveselouHaničkou dělávali pro děti příběhy o magistru Kellym, zamotal jsem do toho tenkrát i ten Měsíc. To bylo zrovna zatmění a děti měly sledovat na obloze krvavou Lunu a podle ní určit, kdy bude k nalezení poklad. I to se povedlo. Je to prostě báječná hačka, tenhleten Měsíc. Nic nás to nestojí a pořád je na co koukat.
A proč to píšu?
No protože před pár dny byl právě ten děsně adorovanej superextramodrejčervenejMěsíc a někteří vzdálení spřízněnci přes fotografování mají stejnou radost jako já, když se jim podaří tu stříbrnou placku hezky vyblejskout. Zvlášť když je k tomu taková příležitost. A díky nim teď tady můžeme porovnat, jak ten minulý úplněk před dvěma dny vypadal:

v Belgii

Belgie

na Floridě

Florida

a v Indonésii

Indonesia

jak Baťa cvičky

Pan Baťa dobře věděl, že dobrej švec může dobře vydělat, když je šikovnej. A protože pan Baťa šikovnej byl, satalo se, jak řekl. Pochopitelně se toho chytly i další společnosti a většina světa rázem přestala chodit bosa, tedy když to přeženu. Ty tam jsou doby, kdy byly v chalupě jen jedny boty a nosily se jenom do kostela. Ani dřeváky už člověk nevidí. Poslední, co já pamatuju, byly na chalupě na schodech na půdu, ale i ty někam zmizely. Než zmizely, stihnul jsem je ještě obout a ozkoušet, jak to v dřevákách klapalo. No, rozhodně bych se v nich na žádnej trek nevydával.
A tak máme boty na to či na ono, různě barevný a různě šitý. A ševci mají o živobytí postaráno. Ale trochu mi chybí Baťův přístup. Pochopitelně, jsou boty ručně šité, které švec dělá dlouho, třeba i měsíc. To jsou boty drahé a nejspíš je nebudeme nosit do lesa. A pak jsou ty boty ostatní. Ty už jsou všechny dělané na ševcovské lince a je jedno, kde ta linka zrovna stojí. Jejich cena je přibližně stejná. Tedy ta cena výrobní. Nikoliv prodejní.
A to mě včera kápku našňuplo.
Jsem si vybral jedny takový, řekněme předjarní či podzimní. Boty já nejradši zkouším někde u Bati, takže na síti je nekupuju, čili jsem si je šel zkusit do krámu. Všechno proběhlo, jak mělo a byť to nebylo u Bati, paní nosila, já zkoušel, variant bylo asi tak pět a všechno klapalo jako by to ty dřeváky byly. Botky sedly, já je koupil a jsme u tý ceny.
Na síti jsou o třetinu lacinější. Jenomže holt se na síti nedaj zkoušet a musíte podstoupit výměnu poštou a to se protáhne. Z těch cen pak jednoznačně plyne, že je úplně fuk, jestli je na botech nějaká známá značka nebo jestli jsou to vobyčejný boty. Cenu na krámě si určí obchodník. Jenomže švec za ně dostane přibližně stejně, ať jsou jakýkoliv. Vám nezbude, než kroutit hlavou nad tvorbou cen. A ševcovi jen to, že ty botky musí sekat jak Baťa cvičky. Jinak si nevydělá ani na slanou vodu.

žádnej svátek

"No ale zejtra jdu do školy," pravila včera večer rozhodně Kačka.
"To se ještě uvidí," děla mápečliváHanička, jelikož Kačka byla včera celý den v posteli, poněvadž na ní něco lezlo.
"Ale zejtra je vysvědčení!"
"Aha! Tak to ještě uvidíme."
"My se normálně učíme a vysvědčení je až pátou hodinu," se smutkem dodala Kačka.
"Však taky jo, dyť je jenom pololetí, to není žádnej …"
"…žádnej svátek," přispěl jsem konečně do diskuze i já.
Tak tak, pololetí není žádnej svátek. Je to jenom zpráva o průbežném hodnocení. I když v dnešní době elektronických žákovských má člověk on-line přehled furt. Kačka to sleduje a lamantuje dycky, dyž tam ta jednička z písemmky eště není.
Ach kde jsou ty časy papírových sešitků se zelenýn nápisem Žákovská knížka a s červenými poznámkami k chování uvnitř.
Eště je mám schovaný.

v hospodě před zavíračkou

Chtěl jsem dneska napsat příspěvky dva. Jeden povolební jako dovětek k tomu pátečnímu a pak nějakej veselej na dnešek. Ale nějak jsem se zamyslel a zapsal do toho dovětku, že z něj nakonec udělám článek jenom jeden a to ten dnešní.

Inu, holt to zase nevyšlo. Zeman vyhrál o 1,8%, což je nějakých 152tisíc hlasů. Jako příznačné mi přijde číslo označující volební účast: 66,6%, toť věru ďáblovo číslo.
Nu a protože Zeman už nic a nikoho nepotřebuje, jelikož má svý jistý, hned to na tiskovce oznámil a přesně v duchu přísloví: vítěz bere všecko, čtyřikrát vyslovil urážku novinářů, některých politiků, lidí, … a pokračoval v sebe oslavujícím projevu vesele dál.
Rozjařen druhým vítězstvím oznámil, řečeno jazykem majora Těrazkyho, "čo bolo, to bolo, těrazky som majorom", přesněji řečeno podruhý a naposled jsem prezidentem, takže teď si budu dělat, co já budu chtít a nějaký ty sliby, co jsem plácnul před volbama, to byly, moji milí přátelé, jen takový doktorský pindy, na ty nehleďte. Teď si to hodlám užít.
A po jeho odchodu (postranními vrátky někde za salónkem) v sále ve volebním štábu kdosi z chlastu zkolaboval, novinář dostal přes držku a po síti běhá video s nadávkami ochranky směrem k novinářům i s tou rvačkou. Jako v hospodě před zavíračkou, akorát, že vrchní zdrhnul zadnim vchodem.
Vážení přátelé, ano, tato norma je stvrzena a dalších pět let (pokud ta zavíračka nebude dřív) bude propagována z hradu. K nám domů to ale nesmí. O to se postarám.
Pro časy příští odkazuji na text v dnešních Lidovkách (
online zde, ke stažení zde), kde paní Hejnová a pan Oliva (toho počítáme mezi rodinné přátele) rozebírají zmiňovaný proslov na tiskovce.
Tož tak. Zůstaňme slušnými lidmi a svoloč žeňme koštětem.
A pro mě dál platí
pět let starý zápis, jen je okořeněný dovětkem, kterej jsem si přečet' z toho projevu mezi řádky: po mně potopa.

pojďme volit Jiřího Drahoše

Dovolím si třetí politický komentář v mém jinak docela nepolitickém deníku. Koneckonců je to deník můj a rád si za nějaké ty roky přečtu, jak jsem to viděl tenkrát. V dnešním případě je to tenkrát pět let staré.
To jsem si tehdy (
27.1.2013) zapsal, jak se stydím za M.Zemana, který se dokázal dostat na hrad a bude po pět let reprezentovat naši zemi. Měl jsem pravdu. Vepřové hulvátství, jehož je ten člověk vzorem, se rozmohlo a mnoho lidí jej bere jako normu. To se dá odpozorovat i z nálad, které vládnou v zemi teď před dalšími prezidentskými volbami.
Před pěti lety jsem si povzdechl po volbách a napsal jsem, že se budu snažit, aby se tak odpudivý vzor nedostal do našeho domu. To se mi povedlo. A tak si říkám, že tentokrát zkusím udělat i něco před volbami pro to, aby se do funkce prezidenta dostal člověk slušný.
Nuže tedy: domnívám se, že vy, čtenáři mého deníku, jste mravů vytříbených a názorů liberálních. Pojďme tedy volit stejné hodnoty, které vyznáváme. Hodnoty, které si přejeme, aby převzaly a vyznávaly i naše děti. Pojďme k volbám a pojďme volit pana profesora Jiřího Drahoše. Každý náš hlas se počítá a to jen tehdy, když volit půjdeme. Přesvěčte i nerozhodnuté přátele, aby k volbám šli. I jejich hlas může rozhodnout.
A toho starého nemocného pána nechme v klidu dožít na chalupě ve Veselí. Pro tuhle zemi toho už udělal dost a není potřeba, aby v tom pokračoval a na sklonku života se zbytečně vysiloval.

sedm krátkejch, sedm dlouhejch

Po tom, co Edison objevil žárovku, stačilo v případě, že praskla, jen vyšroubovat starou a na její místo našroubovat novou. A bylo zase světlo. Nějakou tu dobu tenhle zlatej věk trval, ale pak se přišlo na to, že jsou i jiné zdroje světla a začal v tom bejt nepořádek. Z laciné žárovky se stala drahá úsporná žárovka (název je trestuhodně zavádějící, protože v té úsporné už žádnej žár není a v celkovém měřítku vůbec úsporná není), pak led žárovka (ve které není ledovej žár, ale světlo vydávající dioda) a mezi tím všelijaké ty halogeny, zařivky, výbojky - no, jak říkám: je v tom zmatek.
I my máme doma zmatek. Druhů zdrojů světla máme víc, ale ten hlavní jsou zářivky. Máme totiž rádi světlo a když se setmí, což je teď v zimě skoro pořád, musíme mít světla co nejvíc. Tedy jsem navrhl a nechal osadit již při stavbě většinu místností v domě světelnými žlaby a zářivkami tak, aby se světlo odráželo o strop a rozptýleno ozařovalo prostor. Mohu jen doporučit. Světla je habaděj. Tedy dokud ta žárovka nepraskne. Totiž zářivka. Trubice. To by nebylo až tak zlý, ale po dlouhých letech dochází i k opotřebování elektronických předřadníků v tělesech a je třeba je vyměnit. Když jich bylo pár, vyměňoval jsem předřadníky samotné, ale teď už to je na generální výměnu včetně těles. V pondělí večer jsem jich po celém domě napočítal čtrnáct. Sedm krátkejch a sedm dlouhejch.
No, až přijdou, bude to práce na půl dne.
Jo, jo, kde je konec starejm časům, kdy stačilo tu Edisonovu žárovku jenom zašroubovat.

kolem benzinky

Vůbec to není zvláštní. Naopak, lze to očekávat a přesto mě to dycky zaujme a zkoumámám to. Tedy tu. Tu cestu. Po některých cestách jezdím po paměti, jiné prozkoumám na mapě a, to přiznávám, většinu cest projíždím s pomocí navigace. A tady je ten předmět zkoumání: trasa.
Tak například do Litomyšle od nás je to jasný. Skoro jasný. Alespoň po konec dálnice. Když dálnice ještě nebyla, jezdil jsem normálně po hradecké a pak před Hradcem doprava a šikovným odbočením doleva a doprava jsem prokličkoval na tu cestu k Vysokému Mýtu a pak už je to furt rovně. Při stavbě dálnice se maličko měnila a komplikovala ta klička před Hradcem, ale pořád tam byla. A je tam dodnes. Je to taková krajová zvláštnost, musí se projet benzinovou pumpou (tedy po cestě nazpátek).
Nu a včera jsem si řekl, že tentokrát poslechnu navigaci a zkusím to přes Pardubice a Chrudim, když mě tam tak pořád sveřepě směruje. Jo, cesta v pořádku, nové úseky skutečně nové, průjezd volný, všechno v pořádku.
Jenomže ta cesta zpátky byla najednou i podle navigace rychlejší starou trasou. No tak jo. Uvidíme, co máš na mysli. Jel jsem starou trasou, ale v kritické chvíli už mě navigace nepřesvědčila. Jel jsem po svém, několik kliček, průjezd přes benzinku a šup, objel jsem Hradec a už jsem byl zas na dálnici. Jako jindy. Jenom ta navigace se furt divila a tvrdila mi, že nejedu nejkratší a nejrychlejší cestou. No neměla pravdu. Jednak jsem přijel do cíle dřív, než při cestě tam a pak, když jsem se schválně díval na mapu: jel jsem po staru téměř rovně, zatím co cestu tam jsem měl delší o pár desítek kilometrů a asi tak dvacet minut. No bodejď ne, bylo to oklikou.
Inu: i navigace je program a program dělají lidi a lidi se můžou plést. To já se pletu často. Ale tohle vím: do Litomyšle je to furt nejrychlejší a nejkratší kolem benzinky v Opatovicích. Alespoň do té doby, než tam postaví tu plánovanou dálnici směrem na Olomouc.

pokrok se dostavil

Tedy ne snad, že bych zaspal úplně, to bych tu ještě neměl napsanýho vůbec nic, ale drobátko jsem se pod duchnou pozdržel. To přiznávám.
Vono se mi nechtělo. Ponocoval jsem.
Nejsem na to zvyklej a spát chodím se slepicema, jenomže včera jsem měl takovej marnivej důvod jít spát až po půlnoci. Porovnával jsem totiž vobrázky. Přesněji řečeno obraz pohyblivejch obrázků na velký obrazovce.
Nějako to vyšlo a po deseti letech se málaskaváHanička rozhodla, že zkusí dát na ty moje řeči a vyměníme obrazovku za větší. Jde o výměnu nejen za větší formát, ale i za novou technologii, takže jsem do noci porovnával vzhled filmů ze starých zdrojů i z toho momentálně nejmodernějšího, tedy 4K HDR.
První úspěch se dostavil už večer, když mánedůvěřiváHanička pravila, že se zdá, že ta nová obrazovka dělá menší rámus (tedy že míň hučí - to slyší jen mácitliváHanička) nu a pak dodala, že první pozitivum je to, že si nemusí brát brejle. Což jsou dvě pochvaly za sebou a to se u nás jen tak nenosí.
Nu a tak jsme porovnávali. Jednak společně - mimochodem filmovým milcům doporučuju film Assassin, naprosto úžasné téměř statické obrázky ze staré Číny - a jednak pak už sám.
Po tom včem porovnávání mám zprávu pro filmové nadšence: domácí promítání s velkou obrazovkou v rozlišení 4K a technologií násobného HDR má význam. Ty staré i ty nové filmy to zobrazuje v porovnání se staršími obrazovkami tak, že se člověk cítí skoro jako v kině.
A tak připouštím: pokrok se dostavil. Jsem zvědavej, co bude za dalších deset let.

v úterý, ve čtvrtek

Ono to cestovní časem je dneska čím dál populárnější. Ve vědeckofantastické literatuře je to běžná záležitost, pochopitelně. Ovšem ve skutečném světě je s tím pořád ještě kapku potíž. Takže když jsem si včera povídal s tím pánem z internetového obchodu, na nějaké cestování časem jsem ani nepomyslel.
Chtěl jsem platit při dodání kartou, jak to bývá běžné. Jenomže to prý u tohohle dopravce nejde.
"No jo, tak jak to uděláme?"
"To je jednoduchý, platit se dá přímo na prodejně nebo můžete zaplatit převodem," povídá pán.
"Ale to já děsně nerad, proto jsem to chtěl na dobírku a kartou."
"Chápu. V tomhle případě byste musel platit dopravci hotově."
"No jo, jet vybrat … fakt to nejde kartou?"
"Nezlobte se, nejde."
"Tak třeba tím převodem. Ale stihnete to dodat do zítra? O to mi totiž jde. Já mám tu představu, že to pude rychle."
"To vás taky zklamu. Už je odpoledne a zítra to prostě dodat nestihneme."
"A to je blbý. Já si tak nějak maloval, že to v pátek budu mít …"
"V pátek jo."
"Počkejte. Zítra to nestihnete a v pátek jo?"
"Jo."
"Ale dyť pátek je zejtra!"
"… no … já myslím, že zejtra je čtvrtek …"
"Vopravdu?"
"Jo."
"Šišmarjá, no jo, vopravdu! Dyť von je čtvrtek teprv zejtra! A já žiju s tím, že čtvrtek už je dneska!"
"Z toho si nic nedělejte, já mám dneska zase celej den úterý."
"A vona je středa. Teda … je dneska středa?"
"Jo, dneska je středa. Takže do pátku to stihnem."
"Uff … to jsem si voddych. Tak to bysme měli dohodnutý."
"Dohodnuto. Vode dneška za dva dny. V pátek."
"No jasně, v pátek. Dyť je dneska středa."
….!
A teď ať se mi někdo snaží vnutit, že cestování časem je nesmysl.