WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

první sníh

Každý rok si tu zapisuji některé povětrnostní údálosti významu, řekněme, přelomového. Přelomového v tom smyslu, že událostí dojde ke změně. Je tomu tak i v případě sněhu, tedy v případě prvního sněžení v roce, kdy u nás na Olešku sníh vydrží. Bývaly doby, kdy sněhu bylo množství více než malé a děti stavěly sněhuláky a iglů, do které jsem se vešel i já. Vleže pochopitelně, ale vešel. Teď už je pár let sněhu pomálu, ale padat nepřestal.
Nuže tedy týden po svatém Martinu došlo k pocukrování krajiny, ale protože sníh nevydržel ani do desáté hodiny dopolední, nebylo možné to brát vážně, i když první sníh to letos koneckonců byl. Ale jen na okamžik.
Vážnější a trvalejší sněhová pokrývka přišla letos až první adventní sobotu, tedy prvního prosince. Napadly asi tak tři centimetry a zbytky drží dodnes . Jenomže v sobotu, jelikož máme zkouškový rok, nebyl čas si sněhu užít, poněvadž Kačka měla zkoušky na nečisto a Matěj skládal FCE - zkoušky Cambridge English. To zabralo skoro tři čtvrtiny dne a tak jsme šli jen odpoledne na krátkou procházku do města, kde jsme se brodili skrzevá turisty a mírnou sněhovou čvachtanici, která už pomalu v Praze odtávala.
Zato doma nás sníh stále ještě čekal a v neděli si Kačka na toho sněhuláka pozvala kamarádku. Postavily jednoho velkýho společně a ještě dva malinký a jednoho úplně mrňavýho pod cedrem. Ovšem ten velkej - to je sněhulačka, jak si račte všimnout.
Tož nasněženo máme, sněhuláků přehršel a Advent začal i se sněžením, což nevyvratitelně potvrzuje, že zima je tady.

Nu a ještě si doplním nezbytné statistické údaje z Oleška o prvním sněhu z let předcházejících:

?.12.2005, 2.11. 2006, 12.11.2007, 12.2.2009, 17.12.2009, 28.11.2010, 17.1.2012, 27.10.2012, 26.11.2013, 2.12.2014, 4.1.2016, 10.11.2016, 10.12. 2017 a 1.12.2018 (+ poprašek na dvě hodiny týden po svatém Martinu)

oprava: od rána prší, sníh je pryč a zůstala jen velká sněhulačka181202-2

181202-2+3

třetí den pod nulou

Zatím to ještě není na zápis do statistiky ledových dnů, s tím ještě chvíli počkám, ale pravdou je, že už třetí den je v noci pod nulou. Dnes ráno se teplota krčí někde kolem -4°C, dvě noci před tím bylo až k -7°C. Rybníček zamrzl, ale potůček ještě bublá. Ovšem je to na sucho, tenhleten mráz. Jenom jinovatka se po ránu usazuje a zdobí zahrádku. Takhle vypadala včera:

181129

změna nastala o půlnoci

Dneska to sice není na hádanku, ale úkaz to málo obvyklý je. A opět z oblasti sledování počasí.
Naši rosničkáři tuhle z Komořan prorokovali prudkou změnu počasí, která se měla dostavit včera odpoledne. Ona tlaková níže si však dala na čas a ani včera večer nebylo víc, jak osm stupňů, mrholilo a byla mlha - no podzim jako vyšitej.
O půlnoci se to zlomilo. Přesně o půlnoci. Normálně by o tom nemělo smysl psát, protože počasí se mění furt, jenomže tentokrát ten zlom přišel téměř skokově - tedy ve vemi krátkém čase se to všechno rázem změnilo a podél té tlakové níže k nám přilít teplej vzduch od jihu, vyfoukal mlhu a zimu a ohřál to tu skoro o deset stupňů. O to víc je to pozoruhodné, jelikož se to všechno odehrálo během pár minut kolem půlnoci. Ne snad, že bych kvůli počasí stál o půlnoci na zahradě s teploměrem v ruce a lovil mraky, ale grafy z meteostanice mi to zaznamenaly.
Nu a tuhle jsou ty grafy jako doklad o prudké změně počasí. Vypadá to zvláštně a je to změť čar, pročež by to mohla být právě ta hádanka. Ale hádat dneska není třeba.
Zde je vysvětlení:

- první graf - šedý - je průběh tlaku (modrá linka) a výška mraků (šedé pole)
- druhý graf - modrý - je směr větru (červená linka) a rychlost v nárazech (modré pole s tečkami)
- třetí graf - zelený - je vzdušná vlhkost
- čtvrtý graf - modrý - je teplota vzduchu (modré pole) a rosný bod (zelená linka)


meteo_181030

O den později se počasí vrací tam, kde bylo:

meteo_181031

k narozeninám déšť

Někde jsem musel udělat chybu. Tentokrát ovšem jaksi mimoděk, jelikož meteostanice při podrobném procházení dat přiznává, že včera napršelo nějakých sedmnáct milimetrů, což klasický dešťoměr potvrzuje, ba ještě přidává, takže můžu napsat, že během víkendu napršelo dohromady 20mm. Jenomže tato data meteostanice nevysílá správně a tudíž se na běžném výpisu nedozvím, kolik vlastně napršelo. Musím to z tý krabičky dojit a leze to z ní jak z chlupatý deky. Někde jsem musel někdy na něco šáhnout a přestavit nějakej výstupní protokol. Čert aby se v tom vyznal.
Nicmíně podstata zůstává a to ta, že konečně začalo pršet. Sice zrovna na oslavy stoletých narozenin Republiky, ale zkusme to brát vesele: po tom dlouhém suchu nám příroda ke stým narozeninám nadělila dárek nejpotřebnější a to déšť. No není to od ní hezký?
Je to od ní hezký.
Však se podívejte, jak ten déšť včera slušel naší zahrádce. I přesto, že jí není sto let a žádné narozeníny neslaví, vypadá báječně.

zahrada_180128

jinovatka v sedm

Ale přece to znáte s tou půlkou kuřete. Felix Holzmann tím bavil publikum jakou dobu. On sní kuře, druhej nesní nic, ale průměrně snědli oba půlku kuřete. Inu hra čísel může být velmi ošidná. Čehož hodlám právě teď využít, jelikož letošní počasí je toho druhu, že neustále vyvolává údiv.
Máme venku dva teploměry. Jeden od meteostanice, u zdi plotu, chráněný břečťanem jako radiačním štítem - tedy slunce na něj nesvítí a mylné denní špičky neukazuje. Ten druhý je kuchyňský - tedy čidlo má na domě zvenku na servení straně fasády. Ukazujou rozdílně. Jsou holt nastavenej každej jinak a v povolené toleranci se liší asi o 1,3°C. To je tolerance zanedbatelná, ovšem v případě hraničních teplot už jde do tuhého. Ne snad že by teploměry zatuhly, ale obrazně řečeno už se začnou hádat, jestli mrzne nebo ještě ne.
A tahle situace nastala dneska ráno v sedm hodin.
Ten kuchyňský ukazuje, že je -0,5°C (v šest bylo -0,2°C) a tudíž už mrzne.
Ten na plotě má do nuly ještě 0,8°C (v šest bylo 1,1°C).
Pokud bych je chtěl rozsoudit, podíval bych se na nejbližší meteostanici ČHMÚ … a to je támhle v Libuši - a ta teď ukazuje 0,4°C. Ovšem na jiných místech republiky - a není to nutně na horách - se teploty pohybují v rozmezí +4,3°C / -2,5°C (v šest to bylo +3,8°C / -3,1°C)
Ať je to jak chce, lze poměrně s úspěchem tvrdit, že na větší části území už dneska ráno mrzlo - a k tomu jsem se chtěl dostat. Ještě před týdnem klesaly ranní teploty nanejvýš ke 14°C a denní byly nad 26°C.
Takový podzimní skok nepamatuju. Leda snad v roce 1978 na Silvestra, kdy bylo přes den nějakých +15°C, navečer sprchlo a přes noc přišel mráz, bylo nějakých -3°C, z cest se stala ledovka a já nemoh' z oslavy domů, jelikož všechny autobusy na Jižním Městě doklouzaly akorát tak do škarpy. Tak to snad dneska nehrozí, až takovej rychlej skok to není, ale ranní mrazík na konci září nebývá zas tak často.
Pranostika k tomu říká jen to, že Na svatého Cypriána chladno bývá často z rána.
To se nedá popřít - a pro nevěřící Tomáše tu mám ranní dokument - jinovatku na střeše altánu na zahrádce dnes ráno v sedm:

altan_180926

digitální podzim

Letos by se dalo říct, že máme digitální počasí. Proč zrovna digitální? Protože má jenom dvě polohy. Není to nula nebo jednička, ale pohybuje se to v kategoriích teplo - zima.
Až do konce března bylo zima. Pak najednou z ničehož nic bylo bez varování teplo a to vydrželo celé jaro i léto. Včera nastal podzim a tu máš čerte kropáč: z osmadvacetistupňových teplot tu jsou teploty osmistupňové. Ze sucha je mokro a leje a leje. Jako by někdo někde nainstaloval přepínač jenom se dvěma polohami. Buď zima a mokro nebo horko a sucho. Včera to přepnuli do té zimy.
Pochopitelně si nestěžuju. Je dobře, že prší, ale ty přechody bejvaly delší, aby si člověk stihnul zvyknout. Ještě v pátek jsem se potil v kraťasech, v sobotu celé odpoledne jsme byli v Poděbradech a Matěj byl pořád v tričku a krátkých kalhotách. A neděle už propršela, tlak po poledni téměř zmizel, hodinky začaly vřískat a varovat před bouří a po setmění se strhl takovej lijavec, jakej tu už nejmíň půl roku nebyl. Nebo možná právě půl roku.
Změna počasí se naprosto shoduje s podzimní rovnodenností a tedy se začátkem podzimu. Letos přímo tím digitálním způsobem. Bez přechodu.
Ještě je potřeba doplnit, že si meteostanice zase postavila hlavu a srážkové čidlo odmítlo i po vyčistění a vložení nových baterek pracovat. Pochopitelně mám zálohu a proto vím, že od včerejšího dopoledne až doteď napršelo 30mm. To je hezká porce.

lepší počasí jsme si nemohli přát

321; 1200; 17,0; 10,5
950; 1011; 13.1; 4,2
3270; 625; -1,3; -13,1

Lepší počasí jsme si nemohli přát.

Ano, použil jsem upravený citát z Cimrmanova Posla z Liptákova a ti, kdož tuší, hádají správně. Půjde dneska o počasí. Ona podivná čísla, ktará mohou naznačovat, že už mi konečně přeskočilo, nejsou známkou šílenství, nýbrž pouhá meteorologická data. Tedy Výška, Tlak, Teplota, Rosný bod. Pochopitelně smyšlená, ale teoreticky by mohla existovat. A o ten rosný bod mi dneska jde.
Poslední týden se počasí drobně změnilo, ale ti, kteří se chodí ráno projít alespoň po zahrádce, neřkuli po louce, jistě zaregistrovali, že je, na rozdíl od prázdninových rán, nějak mokro. Že je rosa.
Hurá! Je rosa!
Je alespoň trošku vlhko a zahrádka po těch suchých a horkých měsících vděčně přijímá každé osvěžení.
No jo, ale odkud se ta rosa vzala, když je pořád tak sucho?
Může za to právě ten rosný bod. Tedy teplota vzduchu, při které vzdušná vlhkost už kondenzuje v mlhu nebo rosu. Přeci jen minulý týden trošku sprchlo a vzdušná vlhkost tedy kapánek vzrostla. Nu a ranní teploty konečně začaly připomínat teploty u nás běžné v tomto období. A jsme u toho. Když se podíváte na první graf z meteostránky, uvidíte, že křivky ranních teplot (to je ta tmavě modrá křivka) se blíží k čáře teplot rosného bodu (zelená křivka). Během dnů, kdy byly ranní teploty sobě nejblíže, byla dokonce v údolí mlha. Teď je alespoň ranní rosa, jelikož u země je ještě chladněji a tak se na trávě vlhkost už sráží.
Nuže tedy, právě teď platí:
322; 1021; 13,5; 9,2 - opravdu, lepší počasí jsme si nemohli přát …

víc než jeden by bylo nejlíp

Už jsem si tu dlouho nepsal o počasí. Ono taky není o čem psát. Protože ono jaksi není o čem. Protože je teplo a sucho. Teploty se celé léto pohybují v okolí třicítky a mnohdy ji překračují (týdenní graf je dole). Už od konce dubna, kdy jsme se poprvé koupali, je teplo a teplo a teplo … a sucho. Letošní suché o horké léto je opravdu neobvyklé, alespoň za posledních, dejme tomu, dvacet let.
Ale myslím, že to není to "co tu ještě nebylo".
Meteostanici ani statistiky si nevedu z historiského pohledu nikterak dlouho, ale paměť (na kterou jsem v úterý kapku žehral) přeci jen nějakou mám. A dobře si pamatuju ta horká léta někdy před pedesáti lety, kdy téměř vysychala řeka Cidlina. Chodili jsme se tam denně o prázdninách koupat a když bylo sucho, museli jsme si lehat na dno, abychom se trochu smočili. Nebo jsme stavěli hráze, aby bylo alespoň po kolena vody. V řece byly ostrůvky kamení a tekla jen takovými stružkami mezi nimi.
Nejvíc mi utkvěla v paměti řeka Morava. Tam jsme jeli jen jednou k pratetě do Štěpánova. Bylo to v srpnu, po žních. Zem byla vyprahlá, popraskaná a že se tedy půjdeme do Moravy koupat. Morava byla dál, než Oskava. Jenomže potok Oskava byl vyschlý a Morava je ta velká řeka … A dopadlo to tak, že když jsme přešli strniště, dostali jsme se k vyschlému kamenitému řečišti s bílými oblázky. Uprostřed se ztrácel nepatrný potůček. Oproti Moravě byla tenkrát naše Cidlina veletok. A tak mě rodiče naložili do nějaké plechové vaničky, abych měl trochu té vody
. U té Moravy.
Tím vzpomínka končí.
A pokračuje zkušenost. Po suchých létech přišla léta mokrá a hrozně jsme si stýskali, že už to nejsou žádný prázdniny, když se nedá ani koupat a celé dva měsíce proprší …
Nu a teď je zase zpátky to sucho.
Na uplynulou noc a dnešek slibovali meteorologové silné deště a bouřky. Ano, pršelo někdy v jednu ráno … ani ne půl druhého milimetru.
Nezbývá, než doufat, že se to otočí a pršet opravdu začne. Alespoň displej meteostanice déšť předpovídá a stejně tak déšť předpokládají i matematické modely dvou ne sobě nezávislých serverů. Tak uvidíme. Třeba opravdu pršet bude. A víc, než jeden milimetr - to by bylo nejlíp.

ps
Pro pořádek: napršelo celkem 8 mm.

pocasi_180824


predpoved_180824-1


predpoved_180824-2

pijí za letu

Teplo je letos obzvlášť teplé. Skoro by se dalo říct, že už od konce dubna je léto. Mám to tu zaznamenáno a je jasné, že když už jsme se koupali koncem dubna, tak teď, v srpnu, to pokračuje ve velkém. Voda dosáhla skutečně rekordní teploty a to 29°C. To jsme tu ještě neměli. Teploty se drží pořád nad třicítkou, až teprve včera byla dopoledne trošku bouřka, po dlouhé době sucha napršely 2mm a ochladilo se. Mírně, ale ochladilo. Tuhle je teplotní graf typický pro posledních čtrnáct dní. Jen ta neděle se konečně trochu vymyká:

pocasi_180806

Vedro je nejen nám, ale i našim hostům a trvale bydlícím na zahradě. Ptáčků je vidět pomálu a když, tak nejvíce ráno či až večer. To se chodí koupat do potůčku. A nebo napít. To si tu oblíbily vlaštovky. Dělají nálety nad bazénem a pijí za letu. Dá to práci je při tom vyfotit a někdy se to i povede. Jako včera:


vlastovka_180805

já tam skočil

Ono když není o čem psát, pak se píše o počasí. To je stejný, jako v hospodě, když zrovna není o čem mluvit. I když v hospodě je furt vo čem.
Takže teď se píše o počasí.
Ano, je nebývalé teplo, někde prý naměřili i rekordní teploty a skutečnost je taková, že takhle hezké jaro už jsme tu dlouho neměli. Podle všeho by to konečně po letech mohlo vyjít a nepomrzly by nám ani meruňky, ani třešně, možná i nějaká ta švestka bude, jestli se něco zásadně nezmění. Žádné rekordy, žádné senzace, prostě jenom hezký teplý jaro. Dost teplý. A proto o tom píšu.
I u nás jsou teploty vyšší, než některé minulé roky a skoro to vypadá, jako by už bylo léto. To se ovšem v noci vrátí zpátky a ráno je zase jaro. Proto se ta voda v bazénu neohřívá tak rychle. Ale ohřívá se. V sobotu už měla šestnáct, v neděli sedmnáct stupňů. No bodejď, že jsem neodolal a proto si to tu taky píšu, aby bylo jasno, že letos jsem se koupal už 21. a 22. dubna!
A to rekord je.
Když jsem se v minulosti smočil někdy koncem května, považoval jsem to za obzvlášť příznivý konec jara. Nu a teď to tu máme téměř na začátku, tedy konkrétně měsíc po jarní rovnodennosti - a už se dá vlézt do vody a neumrznout. Děti, pochopitelně, i s mouveselouHaničkou prohlásily jako jeden muž, že je to eště studený. Ale co mi po tom, že. Já tam skočil a chvilku jsem statečně vydržel. Několikrát. Však bylo pěkný vedro a ochladit se ve vodě - toť báječná příležitost. Tož jsem jí využil.
Rekord tedy opravdu padl, ovšem jen jaksi zprostředkovaně.

ps
Vyšší teploty trvaly až do konce dubna, takže další koupací den byly čarodějnice a teplota vody dosáhla 20°C. A to už se koupali i Matěj s Kačkou.

tuhlec je pro archiv graf teplot z meteostanice:


pocasi_180422


a tuhlec jedna jarní sakura:


sakura_180422

fouká severák

Začíná to vypadat, že o počasí si tu letos píšu skoro nejvíc. Asi k tomu bude důvod. Ona ju tu totiž už zase zpátky zima. A ne ledajaká. Vodní dílo znovu zamrzlo a teploty už jsou opět třetí den výhradně pod nulou. Dneska ráno dokonce -8,7°C. Není divu, že ptactvo z jižních krajin ještě nedorazilo a ke zpěvu se moc nemají ani ti naši domácí. V tomhle mrazu jednomu zamrzne zobák, ani se nenaděje.To, že zítra začne ve čtvrt na šest odpoledne jaro, znamená jen datum v astronomickém kalendáři, ale viditelného výsledku to nemá. Na zahradě je tenká sněhová pokrývka, na cestách sněhové jazyky, na vodě led a v povětří skoro devět pod nulou. I tu Mořenu, co se na Smrtnou neděli ze Zvole dycky vynáší, jsme jednomyslným schválením před školou odložili o týden, na neděli Květnou - byla včera ráno taková zima a větrno, že přišlo jen pět maličkých a muzikanti hrát nemohli, jelikož jim přimrzaly ty zobáčky, tedy zamrzaly jim klarinety a flétničky.
Inu, letos pořád fouká severák a tu zimu nám řácky protahuje.

statistika - od soboty 17.3. teploty nevystoupily nad nulu ani přes den (údaje zaokrouhleny):

- 17.3. 0°C … -5°C
- 18.3. -2°C … -7°C
- 19.3. -1°C … -9°C
- 20.3. +2°C … -8°C
- 21.3. +3°C … -3°C
- 22.3. +5°C … -6°C
++

mnoho tisíc voltů

Co si tu zapsat, když je venku medle patnáct pod nulou, všecko je na kost promrzlý a člověk aby chodil obalenej ve vaťáku i do kůlny.
Třeba zas něco o počasí, ale kapku jinak.
Všimli jste si, jak to všude kolem jiskří? Ale ne, nemám na mysli sníh a ty romantický vobrázky, který mám taky rád. Mám na mysli jiskry. Elektrický jiskry.
Já jiskřil včera celej den. Stačilo se v kanceláři zvednout, někam popojít po koberci a znovu si sednout k počítači. A už přeskočila jiskra mezi prstem a klávesnicí. I doma šáhnu na kliku a šup, dostanu ránu. Když pohladím Cyrdu, je to jako ohňostroj.
A víte, proč to najednou všechno tak jiskří? No protože je šedivý pole. Nemluvím z cesty. Pole je šedivý a ne hnědý proto, že už dlouho je mráz a vymrzla voda. Z pole, ze zahrady, ze vzduchu. Na silnicích to práší. A když se podíváte na meteo a najdete graf vlhkosti vzduchu, zjistíte, že se ta zelená křivka pomalu den ode dne zrácí a vlhkost vzduchu se pohybuje pod pětadvaceti procenty. To už je jak v sušárně.
Nu a jsme u toho. Nízká relativní vlhkost vzduchu způsobí, že vzduch je vodivý méně, než obvykle. Naopak objekty vzduchem obklopené vážou vody více a tím jsou v suchém vzduchu vodivější a dokážou získat větší statický náboj například třením. Tedy: třeme-li ebonitovou tyč liščím ohonem, žáku Cartere …
Nu a jsme u těch jisker. Doporučuju si osvěžit paměť přečtením článku o
Triboelektrickém jevu tady na wikipedii. Zvlášť pasáž "Příčina jevu" je zajímavá. Nu a vzhledem ke stavu věcí a počasí jest na místě vztyčit prst a vznést upozornění (takto citaci ze zmíněné wikipedie):
"Osoba pohybující se po koberci může nashromáždit náboj mnoha tisíc voltů, dostatečný pro vznik výboje delšího než centimetr."
Nekecaj, včera jsem ho viděl.

ledové dny

Nu a je tu důvod oprášit statistiky naměřených teplot. Už týden se noční teploty pohybují pod nulou a zamrzá nám vodní dílo. Jenomže přes den to zatím vždycky na chvíli vylezlo nad nulu a působením sluníčka, čerpadla a uv lampy se potůček zase probudil k životu. Včera ráno už ne. To už bylo třetí den pod nulou i přes den. Včera dokonce -5°C. Nu a noční teploty klesají hloub a hloub dneska to už je pod -14°C. Tož jsem vodní dílo odstavil, protože nad takovým mrazem to nevyhraju.
Máme tu tedy skutečné ledové dny. Když se podívate na grafy směru větru, je to jasný: fouká k nám od severu nebo sevorovýchodu - tedy ze Sibiře a fouká k nám velmi studeně. Nu a našel jsem i jednu pranostiku na dnešek: Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli urodí. Takže lze se těšit na sklizeň, byť je tedˇponěkud předčasné.
Ale když už jsme u těch statistik, tuhle přepisuji zápisy z minulých let:

2006 … mrazy od ledna, v únoru až -16°C, bruslíme na Sázavě, pak sníh, kolem třiceti cm
2007 … teplý leden, kvetou jívy a podběl, koncem ledna napadlo 2 x 20 cm sněhu, ale rychle roztál, sněžilo ještě v březnu
2008 … mrazy, v únoru pod -11°C
2009 … v lednu -15°C, dál běžná zima, hodně sněhu, děti lyžují na Chotouni
2010 … běžná zima, hodně sněhu, dokonce i nad půl metru, bruslíme na rybníku
2011 … začátek ledna zima, sněžení, v půlce ledna krátce teploty i nad 10°C, sněhu dostatek, ale v druhé půlce ledna roztál, koncem ledna znovu sněží a mrzne
2012 … začíná sněžit až v půlce ledna, ale sníh rychle taje, v únoru rekordní mrazy -21,1°C
2013 … sněhu málo, v lednu krátkobě nízké teploty až -16°C, teploty střídavé, koncem února napadlo 25cm sněhu
2014 … teploty se pohybují mezi nulou a + 10°C, kvete vilín a jívy
2015 … počasí připomíná více předjaří, než zimu. Sníh občas napadne, ale hned sleze. O Velikonocích padá mokrý sníh.
2016 … sněhu přes deset centimetrů. Dva sněhuláci a jedna snowboardová rampa na zahradě. V lednu mrazy celý týden, mimnimum -14°C
2017 … celý leden velmi mrazivý s občasným oteplením, minima klesají na -20°C
2018 … zatím je zima téměř bez sněhu, ale teploty už týden výrazně pod nulou, dnes zatím nejnižší týdenní minimum -14,2°C, absolutní minimum je letos -14,8°C

statistika dalších ledových dnů:
27.2.: -13,5°C
28.2.: -14,8°C
1.3. : -13,9°C
2.3. : -8,0°C
3.3.: -7,2°C (přes den už mírně nad nulou)
4.3.: -8,9°C (přes den už +3°C)
5.3.: -4,8°C (přes den už +2,5°C)
6.3.: -1,3°C (padá sníh, ne víc, než 3cm mokrého sněhu, v noci už je nad nulou)
a tím ledové dny končí

dnešní situace zde:

WeatherCatBanner

dnešní graf teplot zde:

customgraph1

customgraph4

skoro jako na pouti

Jo, ta zima nám letos vůbec nedá šanci odhadnout, jak bude. Jen jsem si tu před pár dny posteskl, jak je ta zima mírná, už začali rosničkáři vyhrožovat, že těch patnáct, šestnáct pod nulou vážně bude. A aby to nevypadalo, jako že se s tím počasím vytahujou, poslali na nás včera ráno kapku toho sněhu. Asi jako závdavek. Ono to teda přes odpoledne převážně roztálo, ale ráno jsem to stih' vyfotit.
Nu a protože už nám od listopadu kvete ta zimní sakura, měli jsme to na zahrádce takový sladce pocukrovaný. Skoro jako na pouti.

sakura_180204

bylo by to hezký

Protože je teď většinu dne i noci pod mrakem, ani jsem si nevšiml, že už zase bude úplněk, takže jsem se ráno podivoval, kdo mi to svítí do postele. Pak jsem ho zahlíd'. Vykukoval skrz řídká mračna a vypadá to, že se skutečně začne při jasnějším počasí kapku ochlazovat, jak varují rosničkáři, ale velký šance tomu mrazu nedávám. V předpovědích sice čteme, že se zima vrací, ale už radši nikdo neříká, co tou zimou myslí. Ono určitě bude nějak kolem nuly, případně mírně pod, ale žádný třeskutý zamrzání rybníka zatím nečekám.
Ano, když jsem se podíval na graf teplot dneska ráno, nastal prudký pokles z půlnočních osmi na ranní tři stupňe Celsia za svítání. To ovšem žádná zima není.
Tedy jsem vytáh' z knihovny oblíbenou knížku o pranostikách, abych zjistil, jak na to hleděli moudří předkové.
Nu a je to tady - čili pranostika na 28. ledna praví, že: Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví. To jsem zvědav, jak to letos vyjde. V každém případě se všeobecně má za to, že si zima musí přijít na své, tedy že když vrchol zimy není v lednu, bývá v únoru. Uvidíme. Máme s tím i u nás na Olešku zkušenost.
To takhle před jedenácti lety uhodily takové mrazy, že zamrzla i Sázava a my byli bruslit na řece.
Tuhle je k tomu zápis. Avšak i při sebevětší dávce optimismu nečekám, že by za týden bylo šestnáct pod nulou jako tenkrát a my šli na Sázavu bruslit.
Ale bylo by to hezký, vo tom žádná.

hrablo na suchu

No já vim, že mě ti sousedi (sousedi z hlediska, řekněme, galaktického), kterým za poslední dva dny nasněžilo, budou mít za blázna. Jim nasněžilo. Nám ne. Oni mají plné ruce práce se sněhovým přívalem, s dopravou, s nefungující elektrikou a my ne. Oni mají půl metru sněhu a my jenom mokrou zahradu. Ne, nestěžuju si. Vím, jaké to je, když člověk vyleze ráno před dům a musí odklidit čerstvých dvacet, aby se dostal na hlavní cestu. Letos nás to zatím minulo a těch pár centimetrů, ze kterých Matěj s Kačkou stihli udělat robota, roztálo za pár dní.
Já si jen povzdychávám nad tím, že nás ta bílá nadílka letos zatím minula. A povzdychávám si proto, že rosničkáři nás celej tejden varovali a dráždili vizemi o sněhových přívalech. Ano, měli pravdu. Dálnice dva dny stála, v krajích popadala elektrická vedení, všude samá sněhová a větrná kalamita a u nás klid, jen trochu foukalo. Kápku toho sněhu dětem by neškodilo. A taky pro připomenutí, že na vsi je třicet centimetrů bílé nadílky běžnou součástí zimy. Člověk se na to voblíkne, vytáhne hrablo a postará se.
Tak teda to hrablo mám nachystaný … stojí už od prosince na zápraží a na suchu.