WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

hádanka říjnová

Protože jsem letos přidal už tři hádanky, přidám i čtvrtou, aby to bylo alespoň jednou za čtvrtletí. A proto: co myslíte, že je na obrázku?

a) právě dozrávající semena Coffea canephora
b) zralý šách Magnolia grandiflora
c) přezrálý a již otevřený plod Annona squamosa

hadanka_181013

hádanka červencová

Vida, letos se mi přihodila v pořadí třetí a co se předmětů týče už druhá opravdová hádanka. Jeden si jezdí po výletech a ledacos se namane. Tudíž, hned za čerstva, je tu k hádání jeden předmět. Uhodnete, co je to na obrázku?

a) skarifikátor - lékařský nástroj z osmnáctého století používaný na pouštění žilou
b) vodotěsný křesadlový zámek - vyměnitelný zámek muškety ze šestnáctého století, který zaručoval jistou odolnost proti vlhkosti a rychlé nové nabití pušky
c) nožík na doutníky - poloautomatický nožík z přelomu osmnáctého a devatenáctého století sloužící k rychlému ukrojení špičky doutníku

hadanka_180717

hádanka dubnová, v pořadí druhá

Tuhle jsem si tu zapsal, jak jsem skoncoval s hádankami a vida: odříkaného chleba největší krajíc.
Včera se mi přihodila další letošní hádanka. A to jsem jí nijak nepřivolával. Jenom jsem si došel pro právě vydaný komiks. Jenomže v Comicscentru měli dveře dokořán a z těch otevřených dveří se na chodník linuly zvuky. Divný zvuky. Kňouravý, nízký, bručivý, pak zas kvílivý. Jako když taháte tygra za vocas. Vešel jsem a kromě Vaška tam byl ještě jeden mladý muž a ten za to moh'. Laskavý čtenář by si mohl myslet, že Vašek tahal toho pána … Ne! Tak to nebylo. Ten pán tam předváděl krabičku. Takovou krabičku, ze který trčej dráty a která dělá rámus.
Něco takovýho jsem jakživ neviděl ani neslyšel. Tož jsem si vyžádal povolení, zaznamenal jsem to a teď to tu předkládám k uhádnutí. Mně to museli několikrát vysvětlit. Vy to máte jako hádanku: co to je a na co to je? To na stolku na obrázku:

hadanka_180425

hádanka dubnová

Už před pár lety jsem přestal vymýšlet hádanky, jelikož se to nějak neujalo. Rubriku jsem ale nevymazal a v archivu stále ještě staré hádanky jsou. Občas se hodí, abych k nim přidal nějakou novou. Jako třeba tentokrát.
Mám tady jednu takovou docela čerstvou. Uhádli byste, kdy byl tenhle obrázek nasnímán?
Mám jen dvě možnosti:

a) 4.7.
nebo
b) 7.4.

za_humny