WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

mnoho tisíc voltů

Co si tu zapsat, když je venku medle patnáct pod nulou, všecko je na kost promrzlý a člověk aby chodil obalenej ve vaťáku i do kůlny.
Třeba zas něco o počasí, ale kapku jinak.
Všimli jste si, jak to všude kolem jiskří? Ale ne, nemám na mysli sníh a ty romantický vobrázky, který mám taky rád. Mám na mysli jiskry. Elektrický jiskry.
Já jiskřil včera celej den. Stačilo se v kanceláři zvednout, někam popojít po koberci a znovu si sednout k počítači. A už přeskočila jiskra mezi prstem a klávesnicí. I doma šáhnu na kliku a šup, dostanu ránu. Když pohladím Cyrdu, je to jako ohňostroj.
A víte, proč to najednou všechno tak jiskří? No protože je šedivý pole. Nemluvím z cesty. Pole je šedivý a ne hnědý proto, že už dlouho je mráz a vymrzla voda. Z pole, ze zahrady, ze vzduchu. Na silnicích to práší. A když se podíváte na meteo a najdete graf vlhkosti vzduchu, zjistíte, že se ta zelená křivka pomalu den ode dne zrácí a vlhkost vzduchu se pohybuje pod pětadvaceti procenty. To už je jak v sušárně.
Nu a jsme u toho. Nízká relativní vlhkost vzduchu způsobí, že vzduch je vodivý méně, než obvykle. Naopak objekty vzduchem obklopené vážou vody více a tím jsou v suchém vzduchu vodivější a dokážou získat větší statický náboj například třením. Tedy: třeme-li ebonitovou tyč liščím ohonem, žáku Cartere …
Nu a jsme u těch jisker. Doporučuju si osvěžit paměť přečtením článku o
Triboelektrickém jevu tady na wikipedii. Zvlášť pasáž "Příčina jevu" je zajímavá. Nu a vzhledem ke stavu věcí a počasí jest na místě vztyčit prst a vznést upozornění (takto citaci ze zmíněné wikipedie):
"Osoba pohybující se po koberci může nashromáždit náboj mnoha tisíc voltů, dostatečný pro vznik výboje delšího než centimetr."
Nekecaj, včera jsem ho viděl.

bude-li led

Brr, to je zima … člověka to studí, mráz vleze všude. Na rybníce ve Zvoli už se bruslí a Matěj říkal, že to ale praská, že se tam klouzal, a nějak se mu to nezdá. No jo, on je vopatrnej, ale pravda je taková, že malých bruslařů bylo odpoledne na rybníce nepočítaně. Vím to proto, že jsem pro Matěje jel. On totiž v tom mraze nechtěl čekat na ten svůj autobus na Písnici a tak jel radši tím, co jede dřív, jenomže do Jílového a staví ve Zvoli u rybníka. Tož jsme se tam sešli zrovna když přijížděl ten jeho. Čímž se může zdát ta cesta do Zvole zbytečná. Ale nebyla. Dneska se každá chvilka v teple počítá. I Kačku jsme vyzvedli ve Vraném z hodiny zpěvu.
No a pokud na to bude chvíle, mrknem zítra odpoledne na Sázavu. Přeci jen ten dvanáct let starý zážitek se Sázavskou holubicí a Matějem na pekáči je natolik veselý, že bychom to rádi zkusili zas, tentokrát v plném počtu. Podařilo se nám to za ty roky jen jednou, tož by to mohlo vyjít i podruhý, bude-li led.

ps

ledu je až až (nevím, jak na Sázavě), ale auto je furt v servisu, takže se bruslení na řece odkládá na neurčito

ledové dny

Nu a je tu důvod oprášit statistiky naměřených teplot. Už týden se noční teploty pohybují pod nulou a zamrzá nám vodní dílo. Jenomže přes den to zatím vždycky na chvíli vylezlo nad nulu a působením sluníčka, čerpadla a uv lampy se potůček zase probudil k životu. Včera ráno už ne. To už bylo třetí den pod nulou i přes den. Včera dokonce -5°C. Nu a noční teploty klesají hloub a hloub dneska to už je pod -14°C. Tož jsem vodní dílo odstavil, protože nad takovým mrazem to nevyhraju.
Máme tu tedy skutečné ledové dny. Když se podívate na grafy směru větru, je to jasný: fouká k nám od severu nebo sevorovýchodu - tedy ze Sibiře a fouká k nám velmi studeně. Nu a našel jsem i jednu pranostiku na dnešek: Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli urodí. Takže lze se těšit na sklizeň, byť je tedˇponěkud předčasné.
Ale když už jsme u těch statistik, tuhle přepisuji zápisy z minulých let:

2006 … mrazy od ledna, v únoru až -16°C, bruslíme na Sázavě, pak sníh, kolem třiceti cm
2007 … teplý leden, kvetou jívy a podběl, koncem ledna napadlo 2 x 20 cm sněhu, ale rychle roztál, sněžilo ještě v březnu
2008 … mrazy, v únoru pod -11°C
2009 … v lednu -15°C, dál běžná zima, hodně sněhu, děti lyžují na Chotouni
2010 … běžná zima, hodně sněhu, dokonce i nad půl metru, bruslíme na rybníku
2011 … začátek ledna zima, sněžení, v půlce ledna krátce teploty i nad 10°C, sněhu dostatek, ale v druhé půlce ledna roztál, koncem ledna znovu sněží a mrzne
2012 … začíná sněžit až v půlce ledna, ale sníh rychle taje, v únoru rekordní mrazy -21,1°C
2013 … sněhu málo, v lednu krátkobě nízké teploty až -16°C, teploty střídavé, koncem února napadlo 25cm sněhu
2014 … teploty se pohybují mezi nulou a + 10°C, kvete vilín a jívy
2015 … počasí připomíná více předjaří, než zimu. Sníh občas napadne, ale hned sleze. O Velikonocích padá mokrý sníh.
2016 … sněhu přes deset centimetrů. Dva sněhuláci a jedna snowboardová rampa na zahradě. V lednu mrazy celý týden, mimnimum -14°C
2017 … celý leden velmi mrazivý s občasným oteplením, minima klesají na -20°C
2018 … zatím je zima téměř bez sněhu, ale teploty už týden výrazně pod nulou, dnes zatím nejnižší týdenní minimum -14,2°C, absolutní minimum je letos -14,8°C

statistika dalších ledových dnů:
27.2.: -13,5°C
28.2.: -14,8°C
1.3. : -13,9°C
2.3. : -8,0°C
3.3.: -7,2°C (přes den už mírně nad nulou)
4.3.: -8,9°C (přes den už +3°C)
5.3.: -4,8°C (přes den už +2,5°C)
6.3.: -1,3°C (padá sníh, ne víc, než 3cm mokrého sněhu, v noci už je nad nulou)
a tím ledové dny končí

dnešní situace zde:

WeatherCatBanner

dnešní graf teplot zde:

customgraph1

customgraph4

je fuk, čí jsou

Benátský deník je vyčerpán a jest se vrátit z krajů cizích do krajů domácích. Návraty počítají s dopravními prostředky, jelikož pěšky se dneska už moc nedopravujeme. Pěšky se sportuje, ale na přemisťování z kraje do kraje už dávno není tolik času, aby člověk chodil po svejch. Používá tedy auto a jiné dopravní prostředky. A ten můj dopravní prostředek už je zase příčinou zápisu do deníku. Je v servisu, ovšem ne vlastní vinou.
Totiž všiml jsem si včera takové malé skvrkny před vraty. A nebyla jedna. Koukám na to a je jich víc. A směřují k nám do vrat. Prozkoumal jsme to a opravdu. Na místě stání je skvrnka taky malá, ale hustší, plnější, evidentně to tam kape už pár dnů. Tedy do servisu. Čekal jsem, že tam pánové při té poslední opravě něco špatně dotáhli nebo zapomněli šroubek nebo tak něco.
"No, uvidíme," pravil pán ze servisu a jeli jsme spolu na jediný volný zvedák před opravnou. Všechny ostaní byly totiž v provozu a auta na nich. Tak jsme to zvedli, pán na to odborně kouká a povídá:
"Tak to vám teče jinde. To není po opravě, to je támhle, vidíte?"
"Nevidim."
"Tak se pojďte podívat, já vám tam posvítím. Támhle."
"Jo."
"To je buď prasklej kryt chladiče oleje anebo hadička. A ta hadička vypadá, že může bejt rozkousaná vod kuny."
"No nazdar."
"Tak to tu musí zůstat. S tím nemůžete jezdit."
"Skvělý … a náhradní auto nemáte, že?"
"Jsou všechny pučený."
Auto jsem tam nechal, šel na autobus a hned jsem volal mépracovitéHaničce:
"Ty tvoje kuny, co tě buděj vobčas tím, že dupou na půdě, tak ty kuny mi rozkousaly hadičku u auta a teče z toho volej."
"Vidiš, já ti řikala, že je máme vyhnat. Teď budeme mít aspoň další důvod to udělat. A nejsou to moje kuny."
"To je fuk, čí jsou. V každým případě jsou to pěkný mrchy."
Tak. Auto bude tejden v servisu a na kuny mám pifku.
Že prej jsou chráněný. Fajn.
Ale jak se máme chránit před chráněnejma žroutama hadiček?

Benátky, den šestý

Jelikož jsme si do Benátek deštníky nevzali, museli jsme si je vypůjčit v recepci hotelu, kam jsme šli vrátit klíče od našeho bytu. Naštěstí měli deštníků akorát, takže jsme mohli ještě i poslední den do ulic. Protože pršelo celý den, už jsem na žádné fotografování masek nevstával. Přispali jsme si všichni a na krátké toulání deštěm už se nám vlastně ani nechtělo. Když jsme však viděli turisty, kterak i v tom dešti nasedají do gondoly, aby se nechali vozit pod deštníky Velkým kanálem, přemluvili jsme se a stanovili si ještě jeden cíl: dům Carla Goldoniho. Není těžké ho najít. Jedničkou dojedete na San Toma, pak uličkou a doprava a doprava a přes kanál Rio de San Toma a jste tam. Domeček není velký, ale uvnitř má dvoreček a schůdky a nahoře v patře jsou kostýmy a divadýlko. Tedy loutkový divadýlko a stejnej kostým, co má ta loutka je i ve světnici vystaven v normální lidské velikosti.
Taky tam mají hráčský stolek s figurínou hráče a rozházenými kartami a mincemi na stole. To aby se vědělo, jak se tenkrát žilo. Nedalo mi to a přihodil jsem hráči na stolek jednu minci.
"No, no, no, no!" upozorňovala a prstem zdvižené ruky odmítavě kývala paní, co tam má na starosti hlídání turistů, aby nedělali neplechu. Pokrčil jsem rameny a usmál se na ni, jako že to už se odestát nedá, mince už je na stole. Paní se zakabonila, ale nic víc se nestalo. Hráč tam má teď o deset centů k dispozici víc.
Pana Goldoniho jsme tedy nechali u hráčského stolku a šli zpátky na jedničku. Ta nás dovezla na Piazza San Marco a my si dali procházku podloubím na rozloučenou s Benátkami. V tom dešti stály na náměstí obrovské fronty. Jedna vedla napravo a za roh do Dóžecího paláce a druhá nalevo zakrouceně do Baziliky Svatého Marka. Stovky lidí. Inu jako v Benátkách - to říká každý. Ale my jsme to před pár dny zažili úplně jinak. Bez front s prázdným vstupem a bez deště.
Inu Benátky jsou každý den jiné.
Došli jsme si pro kufříky, vrátili deštníky a sedli na jedničku, která nás po půlhodině dovezla na Piazzale Roma. Tam si Matěj všiml, že autobus pětka je ve stanici, tož jsme přešli do klusu a tu pětku jsme těsně stihli. Zaklaply za námi dveře a odjížděli jsme z Benátek.
To, že let pak měl dvě hodiny zpoždění a čekali jsme, až nám přiletí jiné letadlo, to už na bezva zážitky nemělo vliv. Naopak: děti měly radost o to větší, když nám jako omluvu za zpoždění dali každému kartičky nabité na 4,50 euro … ty bonbóny máme ještě schovaný.

Gondola u zastávky Santa Maria del Giglio:

benatky_2018_36

Divadélko v Casa Carlo Goldoni:

benatky_2018_37

Loutka v Casa Carlo Goldoni:

benatky_2018_38

Kostým v Casa Carlo Goldoni:

benatky_2018_39

Schodiště v Casa Carlo Goldoni:

benatky_2018_40

Benátky, den pátý

V neděli ráno bylo opět jasno a chladno a masky byly tam, kde být měly. Na nábřeží u náměstí Svatého Marka i na náměstí samotném. S pocity starého mazáka jsem si vybíral, co budu fotit tentokrát, ale nutno přiznat, že lidí přibylo. I v šest ráno. Hned po focení a po snídani jsme pak šli na náměstí, tentokrát všichni, protože jsme měli plán. Mazanej.
V Benátkách sice létají hlavně holubi a racci, ale o Masupustu letí přes Piazza San Marco jednu neděli Anděl a druhou Orel. My se těšili na toho Orla, jelikož Anděl letěl dřív, než jsme přiletěli my. Ale Orla jsme si ulítnout nechtěli nechat. Jenomže tuhle parádu si nechce nechat ujít spousta lidí. Prý až šedesát tisíc se jich vejde na Svatého Marka. Letos to měli naplánované tak, že nepustí na náměstí víc, jak dvacet tisíc diváků. Ostatně organizátory a policisty jsme s Ljubou potkali už ráno při focení masek. Bylo jich tam obou skoro tolik, co masek.
Nu a teď ten náš plán. Napadlo nás to oba, ale Ljuba to řekla dřív: co takhle jít do muzea a na let Orla koukat pěkně z okna? Byl to dobrej plán. Prodrali jsme se davy očekávajících, obešli náměstí a asi deset minut počkali, než otevřeli Museo Correr. Ještě nutná prohlídka - a byli jsme uvnitř. Času bylo dost a my ještě stihli prohlídku muzea, jeho knihovnu Biblioteca Marciana i obrazy včetně toho od žáka mistra Hieronyma Bosche. A před jedenáctou už jsme začali hledat to nejlepší okno s výhledem na Zvonici a náměstí. Našli jsme ho v prvním patře - a nikdo tam nebyl. Měli jsme každý jedno pro sebe, všechno klaplo, čas nadešel, Orel se ze Zvonice spustil - a nic! My čekali cokoliv, co bude vypadat jako nějaké představení. Kostým, triky na laně, křídla, … prostě Orla. A von se na kladce spustil chlap v černejch teplákách a dělal jako že jde vzduchem. To bylo všechno. Pak jsme se někde dočetli, že to byl prý zakladatel společnosti Diesel. Hmmmm …. Zřejmě si zaplatil spuštění z věže a vzal si na to svý nejlepčí tepláky. Pro něj jistě zážitek, pro nás obrovské zklamání. Chlapů v sedáku a v teplákách na kladce už jsme viděli. Visej na kdejaký fasádě a mejou vokna …
Nu, není každou neděli posvícení. Tuhle jsem ještě opožděně, ale přece našel odkaz na kompletní záznam toho teplákového letu nad Piazza San Marco - s honosným názvem:
Volo dell'Aquila al Carnevale di Venezia.
A tak jsme vyšli z muzea a doma si dali oběd.
A měli jsme další plán: utéct neprostupným davům a zajet si k San Giorgio Maggiore na tamní zvonici, která je sice kapku nižší, než ta na Svatém Marku, ale zato tam chodí málokdo. Plán fungoval až do chvíle, kdy nám přímo před nosem zřízenec oznámil, že dneska z technických důvodů zavírají a kromě těch, co teď na věži jsou, se tam dneska už nikdo nedostane. Houby technický důvody. Nevěřil jsem mu ani slovo. Prej "maňana" - zejtra. Jenomže skutečný význam je "možná někdy příště". No dožrali mě neskutečně. Krásnej den, slunečno, akorát na focení a na vyhlídku, jen pár lidí u kostela - a voni si zavřou, protože maňana!
No … rozdejchal jsem to až na soukromém molu u kostela, kde nám laskavý pán sdělil, že se jedná o privátní pozemek, ale fotku mě udělat nechal. A tak jsme popojeli dvojkou na Giudeccu a prošli se po nábřeží - no vážně tam chcípnul pes, ani noha, byli jsme tam sami, ale ani přítomnost univerzitní rezidence Jana Palacha nám nedala důvod, proč tam zůstávat. A tak jsme tou dvojkou jeli zpátky na San Marco a jali se bloudit uličkami a užít si nekonečnou záplavu nedělních turistů.
Měli jsme toho dost a prokličkovali se k večeru domů, abych pak ještě s Kačkou jednou vyrazil na Piazza San Marco. Jen tak. Rozloučit se a třeba i něco vyfotit. A vono jo. Vyšlo to. Kačka si to náramně užila, fotila se s maskama a dostala růži, kterou v pondělí dovezla až do Oleška. Ještě jí má schovanou.

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_29

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_30

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_31

Pokušení sv. Antonína od žáka Hieronyma Bosche:

benatky_2018_32

Chlap v teplákách na laně pod Zvonicí na Piazza San Marco:

benatky_2018_33

Benátky z mola od San Giorgio Maggiore:

benatky_2018_34

Kačka a masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_35

Benátky, den čtvrtý

Protože jsem pořád mluvil o těch maskách, děti nedaly, než že vstanou a půjdou se v sobotu ráno taky na ty masky podívat. Tentokrát bylo ráno obzvlášť mrazivé, protože bylo jasno. Kačka za chviličku začala mít masek dost a nakonec jsem jí po přemlouvání musel dát klíče a vrátila se domů. Holt tvrdé podmínky vydrží jen masky a fotografové.
Obrázky stály za to a my se po snídani vyhnuli davu a jeli na výlet po Velkém kanále. Ona je to hezká projížďka. Trvá to jedničkou něco přes půl hodiny. Po cestě si můžete prohlídnout všechny ty paláce a kostely a věže - inu jako v Benátkách. Ale co pak? Zpátky jsme to vzali kolem nádraží a na druhý břeh do Museo di Storia Naturale. Nejdřív jsem slyšel nějaký brblání, že proč do muzea, dyž jsme v Benátkách, ale brblání ustalo a nakonec se nám to líbilo všem. Já jsem kupříkladu právě tady viděl poprvé naživo (tedy vlastně namrtvo) tsantsu - tedy sušenou lidskou hlavu. Ale dost přírody, vzhůru do dalšího muzea: parníčkem jedničkou do paláce Ca’ Rezzonico. Tam mají dole v hale před zdí zahrady takovou malou kamennou nádržku a v ní dva Holdegróny. Obrovský, přes metr dlouhý ryby - něco jako kapry, ale kapři to nejsou. Sotva se v tý kašně votočej. My se šli podívat na obrazy a když na ostatní padla únava, šli si sednout na sluníčko na tu zahradu paláce a já si dal ještě poslední patro a půdu s výhledem na Benátky.
Ze zahrádky jsem je vyzvedl za chvíli, rozloučili jsme se s rybama a putovali dál. Do Basilica dei Frari. To je druhý největší kostel hned po basilice Svatého Marka. A protože už bylo kostelů a muzejí pro dnešek až až, odvezli jsme děti jedničkou na druhý břeh a domů (trefily samy) a šli se s mouveselouHaničkou ještě projít od Santa Maria della Salute směrem kolem Akademie (harmonikář tam byl pořád) a přes most zpátky na Campo Santo Stefano, kde bylo zrovna divadelní představení, a pak už taky domů na večeři. To divadlo bylo pochopitelně italsky, takže jsme nerozuměli ani slovo, ale i tak to bylo báječný. Voni se vám tak nádherně zpěvavě hádali - inu Itálie v přímém přenosu.
Zbývá jen připsat postřeh o holubech. Oni se pod pokutou v Benátkách už nesmí krmit, jelikož ty Benátky svým bytím ničej. Přesto občas vidíte turistu, jak to nenápadně zkusí, ale nic velkýho to není. Právě v sobotu ráno jsem zahlédl slečnu, jak nastavila ruku a čekala, co se stane. No co by se stalo - holubi se slétli a sedli si jí na tu ruku. Nevím, co slečna přesně čekala, že se stane, ale rozhodně začala pištět až ječet, což jsem nechápal, jelkož, když nastavím v Benátkách ruku, sedne si mi na ní holub, tak to je. Snad jestli slečna myslela, že budou rovnou pečený … no, nevím.
A tím byl sobotní program dovršen i s historkou o holubech.

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_19

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_20

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_21

Východ slunce na Piazza San Marco:

benatky_2018_22

Chiesa di San Geremia z Velkého kanálu:

benatky_2018_23

U Ponte dell'Accademia:

benatky_2018_24

Harmonikář na Rio Terrà Foscarini je furt:

benatky_2018_25

Dóžecí palác, Bazilika a Zvonice z Fondamenta Salute:

benatky_2018_26

Basilica dei Frari:

benatky_2018_27

Tsantsa v Museo di Storia Naturale:

benatky_2018_28

Benátky, den třetí, půlka druhá

Jenomže to už bylo k polednímu a nějak nás přepadl hlad. Na náměstí Svatých Apoštolů jsou lavičky a mají tam palačinky a rychlé občerstvení, čemuž jsme dali přednost před občerstvením pomalým, jelikož času bylo málo. Slupli jsme to na lavičce, holubi sezobli, co nám upadlo, a honem k těm spirálovejm schodům. Kačka se ještě vyfotila u lva na dalším náměstí, ale tam už se jde takovou uličkou doprava, pak doleva a znovu doprava a jste tam. No tedy schovávat na takovým plácku takovou nádheru! Ale ono je v Benátkách poschovávaný kdeco. A zase jsme tam byli skoro sami. Jen jedna velmi fialová maska nám tam zapózovala před tím schodištěm, co vypadá tak trochu jako šikmá věž v Pise. Užili jsme si schodiště, Matěj spočítal, kolik má schodů (a teď si už nepamatuje, jestli jich je sto osmnáct nebo sto dvacet osm - ale osmička tam prý je … turistické prameny tvrdí, že jich je 80) a my vyrazili dál, do malé obrazárny Oratorio dei Crociferi, kam nás málem nepustili, jelikož měli polední pauzu, ale mášikovnáHanička to ukecala.
A tady jsem udělal v zápise chybu. Pořadí procházky bylo: schodiště Scala Contarini del Bovolo, pak most Rialto, potom zastávka na Campo Santi Apostoli a nakonec do Oratorio dei Crociferi. Dál už to mám dobře.
Jenomže kam dál? A jen jsme si to pomysleli, potkali jsme Ljubu, se kterou jsme se za krámkem u mostu Rialto rozloučili. A že se chystá na Burano a zrovna to jede tuhle z toho mola, co u něj právě stojíme. Tož my pojedem spolu s ní, řekli jsme si, a jak jsme řekli, tak jsme udělali. Cestou je spousta ostrůvků. První je ostrov hřbitovní, pak je Murano s majákem a pak dlouho nic a potom je ostrůvek Torcello a konečně Burano s rybářskou vesničkou jako malovanou. Mají tam krámky s barevnám sklem, s obrázky a s tapiseriemi. A mají tam děsně šikmou věž - zvonici. Eště šikmější, než ta v Pise. Jenomže ostrůvek je malinkatej, všechno je blízko a jak vyfotit šikmou věž, aby byla na obrázku opravdu šikmá tak, jak tam nakřivo stojí? No, našel jsem si jednu uličku takhle vzadu a cvaknul to. Ale pak jsem našel takovej domeček, co byl pomalovanej obrázkama a ústřením obrázkem byla ta šikmá věž. Čímž jsem měl problém se šikmou věží vyřešen. Ale to už se připozdívalo a my si řekli, že pojedem zpátky. Řekli jsme si to včas. Za osm minut nám to jelo a protože je na Buranu všechno blízko, stihli jsme to, ale byl děsnej nátřesk. Jako v Praze v metru. Akorát že tady to bylo na lodi, na vaporettu číslo 12.
Cestou od mola 12 jsme ještě potkali další náměstíčko se starobylou školou a kostelem. Obě stavby byly zajímavé. Basilica dei Santi Giovanni e Paolo tím, že u ní malí kluci hráli fotbal a stříleli mičudu hlava nehlava, freska, socha, všechno jedno (!!!) a Scuola Grande di San Marco tím, že byla nádherná a v té historické budově znovu do provozu uvedené před pěti lety jsou kdesi uvnitř ukryté sály a historické archivy. A dole mají stejnou podlahu, jako my doma terasu před domem.
A to už byla zase skoro tma a čas jít koupit večeři a vyměnit ten los za ty špagety, co je Matěj vyhrál, ale včera je neměli. Tentokrát Matěj cestu zapomněl a tak jsme domů málem bloudili.

Scala Contarini del Bovolo:

benatky_2018_13

Murano:

benatky_2018_14

Burano:

benatky_2018_15

Šikmá zvonice na Buranu:

benatky_2018_16

Obrázek šikmé zvonice na Buranu:

benatky_2018_17

Scuola Grande di San Marco:

benatky_2018_18

Benátky, půl třetího dne

V pátek už jsem vstával po půl šesté, abychom s Ljubou mohli jít dělat první ranní obrázky. Předpověď počasí slibovala, že bude od rána jasno, ale znáte ty předpovědi, je to tak na padesát procent: buď to vyjde nebo nevyjde. Nevyšlo to a byla mlha. Ale nevadilo to.
První masky už jsme potkali na náměstí Svatého Marka a na nábřeží jich bylo habaděj. A tam jsem poprvé přišel na to, že masky se neloví, ba naopak, že se masky samy nabízí k focení. Skupinky fotografů se předhánějí, kdo líp zachytí atmosféru a nastaví si lepší expozici. Většina blejská, já jsem neblejskal, jelikož to pořád neumím nastavit tak, aby mi to světlo připadalo přirozený. A tak fotím svět tak jak je, bez blesku. To je pochopitelně větší problém, protože se musí nastavovat dlouhej čas a masky se melou, takže jsou pak, na rozdíl od například zvonice, která stojí klidně, rozmazaný. Ale někdy to vyjde. No užil jsem si to. Moc mě to bavilo a další dny dny jsem s chutí vstával zas.
Dětičky s mouveselouHaničkou už byly taky vzhůru, když jsem se vrátil z lovu, a tak jsme po snídani vyrazili za spirálovým schodištěm, které mají v Benátkách schované, aby ho jen tak někdo nenašel. Naštěstí existují mapy a navigace v telefonu, čímž vzniká otázka, jak to hledali všichni ti, co tu navigaci neměli. Inu, taky to šlo. Ale teď to jde snadněji.
Cestou jsme si dali povinně most Rialto, ale tam Ljuba objevila, že hned u něj je nová terasa na bývalé staré poště. A že tam musíme jít, jelikož tam bude krásný rozhled. Byl. Sice v tom nově rekonstruovaném obchoďáku, co má na střeše tu terasu, bylo dole napsáno, že se musí návštěvníci předem někde registrovat, aby byli v určitý den a hodinu vpuštěni, ale to jsem cíleně přehlíd' a mépoctivéHaničce jsem to číst zakázal. Tudíž jsme se nahoře vmísili bez registrace do registrovaného zástupu a užili si bez čekání rozhled na Rialto. Pánové, co nás tam pouštěli, asi za čtvrt hodiny prohlásili, že atrakce končí a oni zavírají. Což učinili, když nás před tím z té terasy vymetli. A bylo zavřeno a další návštěvníci až na objednávku a s registrací někdy příště. Měli jsme štěstí i tentokrát a vydali se hledat dál.
Zatím co Ljuba s mouzvědavouHaničkou obsadily v jedné uličce jeden krámek, já šel zkoumat takovou zapadlou uličku. Nikdo tam nebyl a mně se zalíbilo jí portrétovat. Předešla mě jedna slečna, kterou jsem pak znovu potkal na konci té uličky. Ulička končila u Velkého kanálu. Já si ho fotím a tu se slečna otočí, zaječí, půl metru vyskočí a málem do té vody spadne. Nevšimla si mě a děsně se vylekala, když jsem tam najednou stál s foťákem za ní. Pak jsme se tomu zasmáli, ale k vodě už nešla.
Do uličky jsem zavedl i ostatní, když vyluxovali ten krámek. Slečna tam byla furt, ale už byla nachystaná, tudíž se žádné další vylekání nekonalo.
A konečně jsme vyrazili k tomu schodišti.
Ale to až příště - aby to dneska nebylo moc dlouhý.

První masky na náměstí Svatého Marka:

benatky_2018_09

Na nábřeží:

benatky_2018_10

Z terasy nad Rialtem:

benatky_2018_11

Rialto z uličky (bez slečny):

benatky_2018_12

Benátky, den druhý

Ve čtvrtek jsme si kápku přispali, poněvadž jsme byli po včerejším cestování maličko zmožení. Takže se vstávalo až někdy po osmé a na náměstí Svatého Marka jsme dorazili akorát před desátou, když otevírala muzea.
Všichni včetně Ljuby tvrdí, že tady jsou dycky fronty. A já tvrdím, že dycky ne, poněvadž dyž jsme přišli do Dóžecího paláce, nebyla tam skoro ani noha. Jistě, pár turistů tam volně vcházelo a stejně jako my se šli podívat do paláce. Ovšem nic jako frontu nebo dav jsme nepotkali. Tož jsme si užívali sály, obrazy, schodiště, most vzdechů i šatlavu. Stejně tak jsme zcela volně prošli bazilikou a hlavně: nahoře na ochoze baziliky Svatého Marka bylo taky jen pár lidí, takže jsme si užívali Svatého Marka shůry téměř v osamění. Pochopitelně přeháním, ale ne zas tak moc. Lidí bylo později na Marku přeci jen hodně, protože ještě než jsme vyrazili do baziliky, vyšel z brány pod Hodinovou věží masopustní průvod.
Masky v čele tančily na chůdách a za nimi celé procesí včetně jakýchsi potvor, ba dokonce i toreadoři a býk, ovšem býk nikoho na rohy nenabral byvše z papíru a nesen nad hlavami diváctva.
Ono se to takhle rychle píše, ale ty návštěvy a masopustní průvod nám zabraly skoro půlden, takže nezbylo, než jít něco nakoupit, aby bylo z čeho vařit. Zajímavé na tom nákupu bylo, že jsme vyfasovali jakési losy a Matěj vyhrál špagety (co taky jinýho v Itálii, že ano), které zrovna nebyly v regále, takže si svou výhru mohl vyzvednout až při příštím nákupu, což uvítal, neboť se mohl vrátit a spolu s Kačkou prolustrovat regály s bonbónama. To pochopitelně nevadilo a tak jsme se vydali uličkami domů, což opět vzbudilo v nás, rodičích, úžas, neboť nás Matěj vedl a nezabloudil. Prostě trefil zpátky na náměstí Svatého Marka, jelikož si pamatoval cestu, což jsme nechápali vzhledem k spletitosti uliček benátských.
Mládež vedena mouunavenouHaničkou se tedy vydala domů a já šel ještě fotit masky a vůbec. Vůbec vypadalo tak, že jsem se i projel vaporettem k Santa Maria della Salute a pěkně kolem Akademie procházkou alejí u kostela jsem se vydal kolem osamělého harmonikáře přes most a náměstí Svatého Štěpána zpátky do uliček směrem domů. Ale to už se setmělo a obrázky dostaly noční náladu s rozsvícenými pouličními lampami.
Nu, byl čas se vrátit a těšit se na zítřek.

Prázdné nádvoří Dóžecího paláce a kopule baziliky Svatého Marka:
(ten flek je tam proto, že okno, skrz které jsem to fotil, tam ten flek mělo)

benatky_2018_02

Jeden ze sálů paláce:

benatky_2018_03

Přes most vzdechů do šatlavy:

benatky_2018_04

Už jsme tam:

benatky_2018_05

Masky pod Hodinovou věží:

benatky_2018_06

U Santa Maria della Salute:

benatky_2018_07

Večer na nábřeží směrem na San Giorgio Maggiore:

benatky_2018_08

Benátky, den první

Přijeli jsme do Benátek autobsem z letiště a hned na parník, tedy vaporetto, čili místní mhd. Cesta jedničkou po Velkém kanálu trvá k náměstí Svatého Marka přes půl hodiny. Vystupovali jsme o dvě stanice dřív, protože tam byla recepce hotelu, kterému patří náš apartmán. A protože je to v Benátkách všechno kousek, byla i recepce kousek od mola na Velkém kanálu. Asi tak třicet metrů. Čímž se stalo, že jí máveseláHanička s dětmi i Ljubou hnedka přešli. Ono nebylo divu. Ulička široká sotva metr a v ní dveře a za nimi recepce. Já byl připravenej to hledat, tudíž jsem to neminul. Pan recepční už na nás čekal, dostali jsme klíče a popis cesty k našemu bytu:
"… půjdete tady rovně (ono to v té uličce ani jinak, než rovně, nešlo), pak přes náměstí šikmo doprava, pak krátkou uličkou přes mostek, hned za ním je na rohu restaurace. U ní doprava kousek podle kanálu a první uličkou po deseti metrech ještě před železným mostkem doleva. A tam, v čele té uličky těsně před zalomením, to je. Jenomže pozor! To je sice ten správnej dům, ale musíte ho tím zalomením a uličkou obejít zezadu, poněvadž vchod je z druhé strany. A tady máte ty klíče."
Koukali jsme na pana recepčního natolik vnímavě, že pochopil, že bude lépe vysvětlení ústní podpořit ještě mapou, kterou měl pro tyhle případy nachystanou. Kopii nám popsal ještě adresou domu a my vyrazili rovně tou uličkou, kterou to jinak než rovně nešlo. Já to měl nastudovaný už z počítačový mapy, takže bylo všechno snažší. Hned za mostkem doprava, pak doleva a zadní trakt domu jsem našel podle fotky okamžitě. Krásný to tam bylo. Takovej malilinkatej plácek se zídkou, zahrádkou a starejma dvoukřídlejma dveřma. Byli jsme doma. Krásnej domeček, krásnej byteček, nahoře teráska, na kterou se šlo po schůdkách přes půdičku. Inu - jako v Benátkách.
Uložili jsme se do pokojíčků a šli spát, abychom ráno měli sílu na první benátské procházky a ještě před svítáním mohli vidět, jak je to kolem hezký.

Tady doleva:

tady_doleva

Tohle je ten plácek se zídkou a zahrádkou:

placek

A tady je pohled z terásky směrem na Santa Maria della Salute:

pohled

jak uvrtat masku

Výpadek v psaní deníku nebyl způsoben ničím jiným, než, jak pravidelní čtenářové jistě již tuší, prázdninami. A to prázdninami zimními, ovšem nikoliv na sněhu, nýbrž na vodě. Na laguně. Tedy na laguně benátské. Nechali jsme se totiž přemluvit (ono to vlastně žádné přemlouvání nebylo) od Ljuby, abychom se jeli podívat do Benátek na karneval.
Vždycky jsem se tam chtěl podívat právě na ten karneval, protože masky, které jsem vídal na fotografiích, mně přišly jako z jiného světa a chtěl jsem je vidět. Nu a nebyl jsem sám. Kačka s Matějem se taky těšili i máveseláHanička se nemohla dočkat. Tož jsme vyrazili na výlet.
V Benátkách je touhle dobou spousta lidí. Ostatně ona je tam spousta lidí pořád, ovšem právě teď se tam každoročně sjíždí nadšenci Masopustu. Náš vesnický Masopust jsme tentokrát museli oželet, ale stálo to za to. Medvěda sice v Benátkách nemají, zato masopustní mumraj tam probíhá každý den od časného rána až do noci během celého karnevalu, který trvá čtrnáct dní. Je tedy na co koukat. A co fotografovat.
Vždycky mi vrtalo hlavou, jakým způsobem uvrtají ti fotografové masky do spolupráce. Hned první ráno v šest na nábřeží na svatém Markovi mi to došlo. Nikdo nikoho neuvrtává. Naopak. Masky samy tam chodí už před rozbřeskem náležitě vyzdobené a nechávají se fotit. Pózují, hledají nejlepší místo s nejlepším pozadím a pak se nakrucují, jen aby je každý mohl vyblejsknout. A že tam těch blesků je. Lecjaká hvězda mediální by jim mohla závidět.
Každé ráno jsme chodili na nábřeží a fotili a fotili, až přecházel zrak. Však bylo co fotit.
Tuhle je ochutnávka. Další obrázky až příště, jelikož jsem zatím víc nestih', poněvadž jsme přijeli domů včera v noci až ve čtvrt na jedenáct:

benatky_2018_01

Černá kočka už čeká

Občas u toho s mouvzdělanouHaničkou kroutíme hlavou.
"Ježiš hrubka! … A zase! … "
Nu, pravda, jsou titulkové sady k filmům, ke kterým bych se, být překladatelem, nehlásil. Ale znáte to: film není v naší distribuci dostupný, tak si ho seženete v zahraničí, ale ten zas nemá naše titulky a tak se poohlédnete a vezmete, co je k dispozici. Když to k dispozici je. To je ta nejlepší varianta. Ta nejhorší je, že to nikdo nepřeložil, protože to nikoho nezajímá. Varianty mezi tím jsou přepestré a je jich nepočítaně. Od titulků k úplně jinému sestřihu filmu až k nesedícímu časování. Umím to opravit obojí.
Znáte například film Dead of night (Přízraky noci)? Jak jsem ho znovu objevil
mám zapsáno tady a teď ho mám i doma a otitulkovaný. Jenomže byl to ten případ, kdy to úplně nesedělo a musel jsem titulky opravovat. To se mi povedlo a tak jsem se dal do dalšího filmu.
Taky takovej klubovej, málokdo to zná, je to starý, černobílý … no ale titulky k tomu byly k dispozici, prozože se snad film promítal v rámci nějaké filmové školy před pár lety. Jenomže: musel to bejt úplně jinej a to zásadně jinej sestřih, než mám k dispozici já. Nu a potom ten překladatel - budiž mu obrovský dík za to, že se do toho vůbec pustil a dal si s tím tu práci - to měl tak nějak na háku. Trochu mu unikaly souvislosti v dialozích, japonská jména a názvy přepisoval otrocky z angličtiny … suma sumárum, nebylo to k použití.
Jenže já ten film chtěl vidět. Onibabu totiž už dávno mám a tohle je jeho mladší bratříček Kuroneko.
Zakous' jsem se do toho a mám to hotový. Ale ta řehole! Půl dne jsem se s tím mořil. Doplnit, přeskládat, rozdělit, dopřeložit, opravit …. ufff a nakonec synchronizovat s originální sadou titulků. Práce jak na kostele.
Skláním se hluboce před těmi, kdo filmy titulkují.
Ovšem byl bych radši, kdyby to dělali pořádně. Vona ta práce kvapná bejvá furt málo platná, s tím se nic nenadělá.
Teď už zbejvá jen nechat film nějakej čas uležet, abych zapomněl na to, co jsem přečetl a viděl a pak si ho dám s celou parádou jako by novej byl.
Inu Černá kočka už čeká.

p.s.
Cyrdo, klidně spi dál, dneska to není o tobě.

správně nastavený

Jsem si řikal, že mám telefon pod kontrolou a všechno, co potřebuju, mám nastavený správně. Takže to, že mi zvoní najednou telefon a mépřekvapenéHaničce taky a naopak, tak to že není záležitost moje, ale těch ajťáků, co jí ten její telefon určitě museli nějak přenastavit. Co já vím, já se v těch jejich certifikátech nevyznám.
Nu a tím to bylo uzavřený a mě to vztekalo. Protože když jsme byli na stejní síti, nikdy nebylo jasný, kdo komu volá. A tak jsem byl radši na síti jiný, ale musel jsem si na to dávat pozor. Ale znáte to. Člověk si nevydrží dávat pozor furt a tak nám to občas oběma zvonilo současně.
Tuhle projíždím nastavení telefonu.
Svýho telefonu.
A co tam nevidím: wi-fi hovory, zapnuto.
No jasně, to jsem si onehdá zapínal, tohleto.
A pod tím: na ostatních zařízeních …
Ale to jsem si nezapínal. A je to zapnutý.
Tak! A je to tu. Já to měl zapnutý pro všechny zařízení s mým identifikátorem. A pak nemá zvonit celej barák!
Vypnul jsem to a šel se přiznat.
"Tak ty tvoje ajťáci sou nevinný. Já to měl vod voperátora nastavený na svym telefónu. Už ti to zvonit nebude."
"Vidíš," pravila mátrpěliváHanička, "já to řikala, že mi tam nikdo nic nestavoval. To jenom ty porád …"
Jo jo, to jenom já si porád myslim, že to mám správně nastavený.
A vono prd.

skoro jako na pouti

Jo, ta zima nám letos vůbec nedá šanci odhadnout, jak bude. Jen jsem si tu před pár dny posteskl, jak je ta zima mírná, už začali rosničkáři vyhrožovat, že těch patnáct, šestnáct pod nulou vážně bude. A aby to nevypadalo, jako že se s tím počasím vytahujou, poslali na nás včera ráno kapku toho sněhu. Asi jako závdavek. Ono to teda přes odpoledne převážně roztálo, ale ráno jsem to stih' vyfotit.
Nu a protože už nám od listopadu kvete ta zimní sakura, měli jsme to na zahrádce takový sladce pocukrovaný. Skoro jako na pouti.

sakura_180204

úplněk třikrát jinak

To je pořád samej superMěsíc a modrej a červenej a jednou za sto let a kdesicosi. Vlastně se ani nedivím všem těm lidovým báchorkám o tom, co všechno Měsíc zmůže. Zakrátko tu budem lejt stříbrný střely a číhat na vlkodlaky, estli to takhle pude dál.
Ale vážně.
Já si s obrovskou chutí fotím Měsíc v úplňku. Když se zadaří, jsou na okrajích Měsíce vidět nerovnosti povrchu a krátery. Líbí se mi to, ale zblbnout kvůli tomu nehodlám. Onehdá, když jsme ještě s mouveselouHaničkou dělávali pro děti příběhy o magistru Kellym, zamotal jsem do toho tenkrát i ten Měsíc. To bylo zrovna zatmění a děti měly sledovat na obloze krvavou Lunu a podle ní určit, kdy bude k nalezení poklad. I to se povedlo. Je to prostě báječná hačka, tenhleten Měsíc. Nic nás to nestojí a pořád je na co koukat.
A proč to píšu?
No protože před pár dny byl právě ten děsně adorovanej superextramodrejčervenejMěsíc a někteří vzdálení spřízněnci přes fotografování mají stejnou radost jako já, když se jim podaří tu stříbrnou placku hezky vyblejskout. Zvlášť když je k tomu taková příležitost. A díky nim teď tady můžeme porovnat, jak ten minulý úplněk před dvěma dny vypadal:

v Belgii

Belgie

na Floridě

Florida

a v Indonésii

Indonesia

jak Baťa cvičky

Pan Baťa dobře věděl, že dobrej švec může dobře vydělat, když je šikovnej. A protože pan Baťa šikovnej byl, satalo se, jak řekl. Pochopitelně se toho chytly i další společnosti a většina světa rázem přestala chodit bosa, tedy když to přeženu. Ty tam jsou doby, kdy byly v chalupě jen jedny boty a nosily se jenom do kostela. Ani dřeváky už člověk nevidí. Poslední, co já pamatuju, byly na chalupě na schodech na půdu, ale i ty někam zmizely. Než zmizely, stihnul jsem je ještě obout a ozkoušet, jak to v dřevákách klapalo. No, rozhodně bych se v nich na žádnej trek nevydával.
A tak máme boty na to či na ono, různě barevný a různě šitý. A ševci mají o živobytí postaráno. Ale trochu mi chybí Baťův přístup. Pochopitelně, jsou boty ručně šité, které švec dělá dlouho, třeba i měsíc. To jsou boty drahé a nejspíš je nebudeme nosit do lesa. A pak jsou ty boty ostatní. Ty už jsou všechny dělané na ševcovské lince a je jedno, kde ta linka zrovna stojí. Jejich cena je přibližně stejná. Tedy ta cena výrobní. Nikoliv prodejní.
A to mě včera kápku našňuplo.
Jsem si vybral jedny takový, řekněme předjarní či podzimní. Boty já nejradši zkouším někde u Bati, takže na síti je nekupuju, čili jsem si je šel zkusit do krámu. Všechno proběhlo, jak mělo a byť to nebylo u Bati, paní nosila, já zkoušel, variant bylo asi tak pět a všechno klapalo jako by to ty dřeváky byly. Botky sedly, já je koupil a jsme u tý ceny.
Na síti jsou o třetinu lacinější. Jenomže holt se na síti nedaj zkoušet a musíte podstoupit výměnu poštou a to se protáhne. Z těch cen pak jednoznačně plyne, že je úplně fuk, jestli je na botech nějaká známá značka nebo jestli jsou to vobyčejný boty. Cenu na krámě si určí obchodník. Jenomže švec za ně dostane přibližně stejně, ať jsou jakýkoliv. Vám nezbude, než kroutit hlavou nad tvorbou cen. A ševcovi jen to, že ty botky musí sekat jak Baťa cvičky. Jinak si nevydělá ani na slanou vodu.