WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

kometa Wirtanen

Být hvězdářem není žádná legrace. Pochopitelně se mezi hvězdáře počítat nemůžu, jelikož jsem na tom tak, že když všechno jde, jak má, tak považuju za úspěch, že poznám na noční obloze Měsíc v úplňku. Někdy se ovšem zadívám na noční scénu dýl a hledám, co už všichni ostatní znají. Například včera jsem si umanul, že najdu tu letošní vánoční hvězdu, co měla být zelaná a měla být vidět pouhým okem.
No jo, ale až do včerejšího večera bylo u nás pod mrakem a na pozorování hvězd nemohlo být ani pomyšlení. Včera se to změnilo, mraky ustoupily, kapku se ochladilo a hvězdy vykoukly. A tak jsem začal hledat.
Jelikož nejsem tím hvězdářem, musel jsem si něco přečíst. Je to kometa Wirtanen a měla být vidět mezi Orionem a Plejádami. A pak dál by měla utíkat do nadhlavníku, řekněme z našeho pohledu mírně doleva nahoru.
Orion si najdu hned, Kuřátka čili Subaru alias Plejády mám taky hned, ale tu zelenou kometu ne a ne najít. Všechny hvězdičky, co jsem je měl vidět, jsem viděl, by dokonce přes dlouhý sklo aparátu hodně dobře viděl, ale tu zelenou komentu ne a ne najít. Možná proto, že mi do toho svítil ten Měsíc, co ho poznám na první pokus.
Už jsem se těšil, že to všechno pěkně vyfotím a dám si sem do zápisu vánoční hvězdu a vono se to nepovedlo.
Inu, jak říkám: mezi hvězdáře se počítat nemůžu, jelikož každej takovej by mi určitě tu kometu ukázal na obloze prstem se slovy: no támhle přece, hned mírně vedle vpravo nad Betelgeuze …
No a já tam včera večer koukal, voči jsem si moh' vykoukat - a nic.
Tož tuhle je alespoň odkaz od těch, co vědí, kde je.