WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

PF 2019

PF2019

šťastné a veselé!

Vesele_Vanoce_2018

kometa Wirtanen

Být hvězdářem není žádná legrace. Pochopitelně se mezi hvězdáře počítat nemůžu, jelikož jsem na tom tak, že když všechno jde, jak má, tak považuju za úspěch, že poznám na noční obloze Měsíc v úplňku. Někdy se ovšem zadívám na noční scénu dýl a hledám, co už všichni ostatní znají. Například včera jsem si umanul, že najdu tu letošní vánoční hvězdu, co měla být zelaná a měla být vidět pouhým okem.
No jo, ale až do včerejšího večera bylo u nás pod mrakem a na pozorování hvězd nemohlo být ani pomyšlení. Včera se to změnilo, mraky ustoupily, kapku se ochladilo a hvězdy vykoukly. A tak jsem začal hledat.
Jelikož nejsem tím hvězdářem, musel jsem si něco přečíst. Je to kometa Wirtanen a měla být vidět mezi Orionem a Plejádami. A pak dál by měla utíkat do nadhlavníku, řekněme z našeho pohledu mírně doleva nahoru.
Orion si najdu hned, Kuřátka čili Subaru alias Plejády mám taky hned, ale tu zelenou kometu ne a ne najít. Všechny hvězdičky, co jsem je měl vidět, jsem viděl, by dokonce přes dlouhý sklo aparátu hodně dobře viděl, ale tu zelenou komentu ne a ne najít. Možná proto, že mi do toho svítil ten Měsíc, co ho poznám na první pokus.
Už jsem se těšil, že to všechno pěkně vyfotím a dám si sem do zápisu vánoční hvězdu a vono se to nepovedlo.
Inu, jak říkám: mezi hvězdáře se počítat nemůžu, jelikož každej takovej by mi určitě tu kometu ukázal na obloze prstem se slovy: no támhle přece, hned mírně vedle vpravo nad Betelgeuze …
No a já tam včera večer koukal, voči jsem si moh' vykoukat - a nic.
Tož tuhle je alespoň odkaz od těch, co vědí, kde je.

technicky je to bez chyby

Jednou za dlouhý čas se mi stane, že zvítězí nostalgie a já se dám do pečení. Ano, dědečkovu bábovku a maminčin perník už mám nacvičený, ty se mi povedou vždycky a dopadne to tak, že na mě málem nezbyde. To ovšem neplatí pro vánoční cukroví. Tady je led příliš tenký a já se na něj nepouštím nijak často. Nejvýš jednou .. za … no řekněme jednou za pět let. Třeba.
Letos se to nějak schumelilo a já se dostrkal k troubě. Tedy nejdřív to těsto, pak krém a marmeládu, na to polevu - jsou to takové řezy, co mi vždycky od maminky děsně chutnaly. Čekal jsem, že se mi to nepovede, poněvadž něco takovýho jsem dělal možná jednou, možná vůbec. Ale pracoval jsem pečlivě, těsto se spojilo i bez vajec, na obou plechách skutečně ztvrdlo na kámen, jak popisovala maminka v receptu, ale to jsem dokázal zvládnout dlouhým nástrojem na dorty. Kaši, vmíchat do máslového krému se mi taky podařilo bez újmy na kvalitě a i finální cukrovou polevu jsem bez problému umíchal a rozetřel tam, kam patřila. Nečekaně povedené dílo.
No jo, povedené. Jenomže já to vochutnal a povedenost byla ta tam.
Buď to je tím, že ta marmeláda není domácí, maminčina, rybízová, nebo co já vím čím, ale nějak mi to nejelo. Kačka se ušklíbla, že kdyby tam nebyl ten rum (v polevě je rumová příchuť) a Matěj se neostýchal, když jsem ho pobídl a pravil rovnou, že je to hnusný.
Objektivně je to hrozně přeslazený, marmeláda chutí převládá, ale spíš to kazí a to těsto sice přesně podle receptu změklo a je z toho všeho nejlepší, jenomže to přerazí ta cukrová chuť marmelády s polevou dohromady a tudíž ani ten krém uvnitř nijak nevynikne.
Inu cukrář ze mě takhle nebude. Tedy technicky je to téměř bez chyby, ale ta chuť, ta stojí za pendrek.

nemám páru

Nevyjímejte baterii, praví výstražný nápis na nálepce překrývající poslední šroubek.
A jak bych asi měl tu baterku vyměnit jinak, než tím, že ji vyndám, vy kašpaři, říkám si já.
No jo, ale jinou baterku nemám. Co se stane, když to bude zapojený bez baterky?
Nevim.
Inu kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tož jdu něco udělat a doufám, že to nezkazím.
Vyjmul jsem tedy akumulátor z počítače meteostanice. Mělo to závažnou příčinu. Ta baterka uvnitř počítače se totiž nafoukla a byla původem jakéhosi vyboulení počítače a nefukčnosti dotykové plošky - trackpadu. Byla to operace nenáročná, ale celkem chápu varování na nálepce. Zdá se, že jde o operaci nevratnou, jelikož baterku už nelze použít ani repasovat.
Bude to tedy fungovat bez?
A vono jo.
Jak lze vidět na meteo stránce meteowoleschko už zase vysílá. Ovšem jedna změna (tedy kromě provozu bez baterky) tu ještě je:
Ukazatel zatížení procesoru zobrazuje aktivitu na plný výkon, ba ještě víc.
Co to znamená? Že by procesor marně hledal baterku?
No nevím. V každém případě ciferník ukazuje, že Ústřední Procesorová Jednotka běží jako zběsilá. Ovšem je tu jedna taková věc: když jí v minulosti zatěžovala chyba kamery a taky běžela na plný pecky, počítač byl horkej a spustilo se chlazení. Teď se nic nechladí, větrák je v klidu a počítač je studenej.
Zřejmě se tu děje ještě něco, co nevím.
Možná by na té nálepce mělo stát: Nevyjímejte baterku, jinak se začnou dít věci, vo kerejch nemáte ani páru.
Tož tak. Stalo se. Nemám páru.

ps
Na konferencích se píše, že si počítač vyhodnotí nepřítomnost baterky a zpomalí procesor na polovinu = ukazatel rychlosti pak je zmatenej
Nuže, mám tedy pomalej počítač, ale to neva, hlavně že není nafouklej