WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Stahl Stadt

Ano, v pátek nebyl zápis a zápis o tom, že zápis nebude, taky nebyl, poněvadž jsem ho sice napsal, ale nějak se ho nepodařilo protlačit drátama na server. Tudíž až dneska je to zapsáno všechno v jednom a hned jako výletní hádanka:
Hádejte, hádačové, kde jsem to v pátek byl a kde můžete vidět tohle Ocelové město?

StahlStadt_170908_1

StahlStadt_170908_2

StahlStadt_170908_3

StahlStadt_170908_4

StahlStadt_170908_5

tyčka se kýve

Hádanka zabrala a laskaví pánové hnedle odepsali. Není vyloučené, že to budou kolegové, strojaři. Ovšem původ a účel strojku z páteční hádanky není ještě pořád docela beze zbytku objasněn. Takový úchylkoměr, což je odpověď laskavých čtenářů, má krapet jiný tvar, velikost a systém měření. Ostatně ho mám v šuplíku.
Tenhle aparátek je podstatně menší - velikost ciferníku je přibližně ve velikosti desetikoruny - a ta tyčka s kuličkou na konci se při měření nezasouvá dovnitř, ale měří úchylku vykyvováním ve směru kolmém na osu ručky ciferníku (která ovšem chybí). A to je mi právě nejasné. Navíc se asi čtyřmilimetrová tyčinka s kuličkou na konci dá vyklápět až o devadesát stupňů v obou směrech.
Mělo to celé určitě jeden velmi specializovaný měřící úkol. Ale vážně nevím jakou, v čem nebo čeho nerovnost či úchylku to měřilo.
Mohlo by to být, jak píše pan Jaroslav, na měření házivosti díry vrtané na soustruhu. Jenomže i to se řeší větším přístrojem nebo nástavcem na ten běžný. Tohle je prostě něco specializovaného.
Inu, tyčka se kýve a pátrání pokračuje.
A laskavým pánům čtenářům děkuji za zprávy. Třeba ještě nějaké přibudou.

hádanka zářijová

Ufff… není to žádnej med, vyklízet byt. Jednou se to ale udělat musí a to jednou začalo právě včera. Vůbec tady nebudu líčit, co všechno s dětmi - ano, pracujeme s Jurášem a pomáhají Kačka i Matěj - tedy co všechno s dětmi vyklízíme. Ale to holt patří k věci.
Nicméně se tu a tam najde nějakej poklad, jako třeba stará letecká buzola z druhý světový války nebo i věci, o kterých nevím, co jsou.
Takže po dlouhé, tři čtvrti roku trvající pauze tu mám jednu hádanku, ale spíš dotaz.
Víte, co to je a jak se to dá rozebrat? Evidentně tomu chybí ručička, ale protože je to zavřené, bude někde uvnitř, jenonomže nevím, jak to otevřít a jak to opravit.
Nápověda: bude to nějakej měřící přístrojek pravděpodobně na měření drobné výchylky v setinách milimetru … jenomže nevím co to je přesně a k čemu to sloužilo…
Tuhlec to je:

hadanka_170901