WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

na každej styl jiný udělátko

Není nad vlastní zkušenost, ovšem vysvětlete to těm, kteří jí nemají.
Například zrovna včera jsem se přidal k zástupu poučených s vlastní zkušeností. Připouštím, že už nějakou tu osobní zkušenost jsem během let pochytal, ale tahle mi do sbírky stále chyběla. No bodejď ne, copak já běhám na běžkách? Z něčeho takového mě jistě nepodezíráte. Takže získaná zkušenost není tak úplně moje. Je Kaččina, ale jako by moje byla.
Odvezl jsem děti totiž,
stejně jako minulé úterý, do Chuchle na běžecký ovál, aby mohly zimně trénovat. Matěj běžky nemá, jelikož jsme s tím nepočítali, takže za stovku půjčit, ale Kačka je má dlouhodobě pronajaté, takže … takže si nechala doma boty. To zjistila až v okamžiku, kdy si chtěla připnout lyže na pohorky a tak nějak to nešlo. Chtěl jsem jí vytrestat a nechat jí bez tréninku, ale nakonec jsem od trestu upustil a půjčil jí boty i běžky stejně jako Matějovi (samotné boty totiž půjčit sice šly, ale s jiným vázáním). Nu a tak běhali oba.
A teď přijde ta zkušenost.
Totiž Kačka měla objednané a půjčené běžky se šupinkami, tedy takové ty turistické choďky, co jsou určeny ke kochání se krajinou. Na nich to minule Kačce sice šlo, ale jezdila jak paní radová. Takovej ten rozvážnej styl co noha nohu sotva mine. O bruslení na sněhu nemohlo být ani řeči.
"Ono to na těchhle lyžích moc nejde," vysvětloval Tomáš.
No mně se tomu nechtělo moc věřit. Známe Kačku.
Jenomže právě včera díky zapomenutým botám jsem Kače půjčil lyže na bruslení. Bez šupinek, kratší, užší, lehčí. A ejhle! Okamžitě jí to šlo. Matěj jako už týden starej mazák na tom byl pochopitelně líp, ale Kačenka se nedala a s kamarádkou ladily styl a šlo jim to skoro jako Neumannové, taky Kateřině.
Takže je to prauda praudoucí: na šupinkových běžkách se fakt nedá bruslit, zatímco naopak ty bruslící vám při klasickém stylu budou podkluzovat. Kdesi jsem si přečetl, že to jinou konstrukcí, tuhostí a prohnutím. To už je ale pro mě vyšší dívčí.
Prostě je to tak, že holt na každej styl je jiný udělátko.
Jo a tuhlec je záznam, jak to šlo Matějovi. Půjčil jsem mu po pár zahřívacích kolech hodinky, aby to nahrál a tady to uvádím proto, aby bylo jasno, že tenhle záznam fakt není můj. To jen pro pořádek, kdyby k tomu někdo někde přišel a tvrdil mi, že běhám.

Matejuv_trenink_160131