WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

já taky nic nevidím

Výška - tlak - teplota - rosný bod
321 - 1018 - 7 - 6,1

Máte pocit, že tentokrát mi už opravdu konečně přeskočilo? Nikoliv, neradujte se předčasně. Ani nepřeskočilo, ani necituji úvod k semináři divadla Járy Cimrmana. Prostě jenom konstatuji, že posledních pár dní tu máme všudypřítomnou mlhu a to skoro celý den.
V pondělí se mlha nerozestoupila vůbec a měli jsme tu bílou tmu, včera se válela nad naším krajem jen ráno a pak zase večer, kdy jsem musel už jet kolem čtvrt na osm jen krokem, jelikož bylo i s mlhovkami vidět asi tak na pět metrů a autobus s rozsvícenými světly byl tak na třicet metrů rozeznatelný jen jako poletující bludičky někde nad zemí.
Kačka to komentovala tím, že se bojí, že nic nevidí.
Tož jsem jí uklidnil, že je to v pořádku, že já taky nic nevidím.
Inu letošní podzim je obzvlášť mlhavý. Vlhkost prospívá zahrádce, jen si nejsem jist, jestli to prospívání prospěje taky nám řidičům. Možná jo. Jezdíme pomaleji a opatrněji.
Tož šťastnou cestu a oči na šťopkách!

je to ňákej brouk

Už si toho všiml i jeden laskavý čtenář. Meteo se zase zbláznilo. Je to takovej evrgrýn.
Tentokrát je to opět srážkoměr, jedna ze dvou mechanických součástí meteostanice. Anemometr, ta druhá mechanická část, se porouchal jen jednou a to tehdy, když ho roztloukly kroupy. Zato dešťoměr, ten vlatně zlobí pořád. Je to taková kolíbka v krabici s trychtýřem. Když na kolíbku kápne voda, sklopí se a nastaví druhou plošku. No a když prší pořádně, kolíbe se za strany na stranu tak dlouho, dokud voda teče. Kolíbání kolíbky s magnetem zaznamenává čidlo a podle toho, kolikrát se to zhopupne, tolik napršelo. Jednoduché.
Ovšem když několikrát po sobě naprší skoro 30mm a pak dokonce 290mm, nebude něco v pořádku. Protože kdyby to tak bylo, už bychom tady u nás na kopci měli postavenou archu, jelikož by nastala potopa světa.
Jak jest lze si všimnouti, potopa nenastala. To se jen zase zbláznil ten dešťoměr.
Potíž je v tom, že se mi teď nějak v té zimě a vlhku nechce prolejzat oknem na střechu, kde mám ten srážkoměr umístěný. Takže to, prosím, vážení čtenářové ještě chvíli vydržte a dělejte, jako by měření srážek nebylo. Prostě ho ignorujte. Já, až se dostanu na střechu a opravím to, dám vědět. Počítám, že to může bejt zas nějakej hmyzák, co si tam dělá na zimu komůrku a z dlouhý chvíle se vozí na tej kolíbce. V každým případě je to ňákej brouk a já ho časem odstraním.
Teda hned, jak se dostanu na tu střechu.

první sníh

Nuže počasí je dnes toho druhu, že vede k obvyklému zápisu ve formě statistiky. Ano, o letošním podzimu nás pocukroval sněhový poprašek poprvé právě dnes nad ránem. Vlastně je to letos druhý první sníh, poněvadž tu loňskou zimu napadl poprvé až v lednu letošního roku. Tentokrát to má načasováno správně, ba docela o fous dřív, protože Martina bude teprve až zítra. Nuže, berme ten sněhový poprašek, zatím ani ne centimetrový, jako vzorek na ukázku.
A ohlášená statistika je tady - první sníh napadl v Olešku: ?.12.2005, 2.11. 2006, 12.11.2007, 12.2.2009, 17.12.2009, 28.11.2010, 17.1.2012, 27.10.2012, 26.11.2013, 2.12.2014, 4.1.2016 a 10.11.2016.

vočouzenej Měsíc

Po delší době je tu zase příležitost zapsat si něco o počasí.
Tedy až do včera bylo teplo jako v létě. Teploty stoupaly ke třiceti stupňům a voda na koupání má pořád dvaadvacet, takže se dá říct, že až do patnáctého září jsme se letos koupali. Vypadá to, že dneska to skončí. Alespoň podle předpovědi. Mělo by se zatahovat a zítra už čekáme ochlazení a místy tu a tam snad po dlouhé době zaprší a pomine akutní nebezpečí požárů.
Graf teplot z meteowoleschka zde:

temperature160915

S tím ovšem nemá nic společného Měsíc přesto, že bude večer krapet vočouzenej.
Totiž dneska má nastat jednak první posklizňový úplněk a druhak polostínové zatmění Měsíce. Mělo by to být nejlíp vidět večer kolem deváté. Takže až budete mít dnes po setmění pocit, že buď špatně vidíte, nebo že na Měsíci jsou mraky a zakrývají mu šošolku, nic z toho není pravda. To na něj jenom naše matička Země zase hází stín.
Pokud vás bude zajímat odborné vysvětlení,
tuhlec je odkaz.

PS
Měsíc jsme neviděli, protože se v pátek skutečně zatáhlo a začalo v noci pršet. Jenomže do večera bylo ještě teplo a tak koupací sezóna letos definitivně skončila až 16. září pozdě odpoledne.

jdu zatopit

Huh, včera byl teploměr ráno na šestce, dneska kolem desítky. Ve zprávách je slyšet, že na Šumavě jsou dva pod nulou. Tak já nevim, jestli je léto nebo už podzim. No jsou prázdniny, tak musí bejt srpen, ale při pohledu na teploměr to nevypadá.
Ale houby prý rostou, takže vzhůru do lesa.
No nic, je už dávno po svatý Anně a já jdu štípat polénka a zatopit v krbu.

postaví si procesor

Když člověk něco musí, obvykle se mu to moc nelíbí. Ovšem stroje jsou tu od toho, aby musely. Tedy za nás něco dělat. Kupříkladu počítač musí za nás počítat. Ten meteorologickej mám zase na to, aby vokazoval, kolik napršelo a jaký je počasí. Tedy musí zpracovat zobrazit a vysílat informace z meteostanice a kamery. No jo. Ale vono se mu dost často nechce. Chová se jako člověk. Někdy jo, někdy ne, někdy si postaví hlavu, totiž procesor.
Už roky s ním zápasím a zatím se mi ho nepodařilo přeprat. Občas to potřebuje celý restartovat, aby se to vzpamatovalo. No a to mě vzteká. Zvlášť, když u toho nemůžu přímo bejt.
Už jsem mu nastavil všechny možný automatický režimy, aby se probudil a nastartoval programy, když se něco semele. Furt to nestačí. Tak teď jsem zkusil snad to poslední, co by eště mohlo pomoct. Prostě pravidelně ho restartovat bez ohledu na to, co se děje. Uvidíme, co to udělá a jestli mu to bude po vůli.
V každém případě doufám, že nebudu muset ráno provádět resuscitaci, jako třeba zrovna dneska, kdy se zasek někdy po čtvrtý.

jak nafouknout hrášek

Nafukování balónků je stejně běžné jako nafukování čehokoliv dalšího včetně zpráv o počasí a jeho předpovídání. Teď jsem se dočetl, že v Ostravě padaly kroupy o velikosti hrášku - a je z toho téměř hlavní zpráva a senzace. No jaký jiný by u všech všudy kroupy měly bejt, než o velikosti hrášku? To jsou přeci ty nejobyčejnější. Horší je to, když padají z nebe pingpongový míčky, jako onehdá u nás. Ovšem to se nestává tak často a proto je potřeba nafouknout alespoň ten hrášek.
Já to tady u nás na zahrádce beru jinak. Už od večera jsem čekal na nějakej déšť, poněvadž ho je potřeba. Dočkali jsme se až teď, když v půl šestý ráno začalo jen tak zkusmo poprchávat a teď před sedmou už drobně a vytrvale prší. Nezbejvá, než si přát, aby to vydrželo alespoň celý dopoledne, ať ta závlaha po tom horku stojí za to. Stačí jen dobře zalejt zahrádku, o žádný senzace nestojím.
A když už jsme u toho počasí, tak letos to vypadá, že včera byl zatím nejteplejší den. Nějakých pětatřicet stupňů bylo:

temperature160711

ps
nakonec napršelo nějakých 9mm

duha 16.6.2016

Ano, od středy napršelo nějakých patnáct milimetrů a poprchává dál. V noci byla i bouřka a teď je tma jako v pytli. Už slyším všechny ty brblaly, jak hartusí na to počasí a že to není žádný pořádek, za pár dní že bude léto a takovýho deště a …
Houbeles! Konečně trochu prší a zaleje nám to zahrádku a pole. Suchý to bylo a požád ještě není vláhy dost. Tak žádný brblání.
Takhle to vypadalo včera navečer, 16.6.2016:

duha_160616

přiletěli zvonkové

Aniž bych se chtěl pouštět do historie, dá se najít spousta záznamů a obrázků z patnáctho března, kdy bylo stejné psí počasí. Jistě, není to datum nijak slavné, ba naopak. Ale z hlediska čistě meteorologického se dá napsat, že před sedmasedmdesáti lety bylo počasí úpně stejně pod psa.
Jako dneska. Teplota půl stupně nad nulou a sněží.
Před týdnem jsem tu psal o poslední sněhové peřině, což byla evidentně předčasná zpráva. Dneska zatím nasněžily tak dva centimetry a pravděpodobně to během dne roztaje, ale obrázek zasněžené krajiny tu na chvíli bude. A proč to píšu? Nu protože si dělám strejčka na obranu proti huhlalům a navrčencům, kteří si určitě začnou stěžovat na vrtochy a nepřízeň počasí.
Pročež já pravím: není nač si stěžovat. Takovýhle počasí je tady u nás úplně běžný.
A jak tak poslouchám, sýkorka i kos už se domáhají snídaně, tož konec psaní a jdu jim nasypat. Aby měli dost, když už přibyli další strávníci a do tohohle počasí přiletěli i zvonkové.

poslední sněhová peřina

Ještě musím poznamenat něco o sněhu.
Minulý týden totiž, právě když jsme si na horách trochu stěžovali na počasí a na nepříliš velkou zásobu sněhu, se u nás doma naopak sníh objevil. Meteorologové ho zřejmě očekávali a vydávali varování. My to ovšem sledovali jen z dálky, neboť ve Stubaiském údolí kousek od Insbrucku toho sněhu moc nenapadlo. Vlastně jen takový poprašek.
Tedy z pohledu lyžaře to byla spíš nepříjemnost, protože většinu dní bylo zataženo, mlhavo, sněživo, deštivo.
Zato na meteokameře na naší zahradě jsme sledovali, jak to z pondělka na úterý napadlo, jak je toho dobrých deset, patnáct centimetrů a jak nám to ohýbá stromy na zahradě. Byl to zřejmě poslední letošní příděl sněhu, ale zrovna v takovou nešikovnou chvíli, kdy jsme nemohli oklepat z větví sníh, jelikož nikdo nemáme ruku jako Saxana, která by dosáhla z Nederu až do Oleška. Naštěstí to všechno roztálo dřív, než jsme dorazili domů a tak nebýt té kamery, ani bychom nevěděli, že jsme měli na zahradě poslední letošní bílou peřinu.
Nu, ale pro pořádek v meteozáznamech je třeba tuhle událost zapsat, aby bylo jasno, jak to bylo letos s tím sněhem.

ps
… a jen jsem to dopsal a uložil na síť, začalo sněžit … takovej poprašek
zřejmě to minulý týden nebyl úplně poslední letošní sníh

Kužel v kuželi

O dešťoměru jsem tu psal poprvé v roce 2008, kdy jsem si ten první dovezl z Břežan, pak ještě nejmíň třikrát. Teď už mám třetí a to proto, že ten první roztloukly kroupy a ten druhej jsem před těmi letošními mrazy zapomněl uklidit, čímž zamrzl a praskl.
Nu, do třetice všeho dobrýho.
Zapátral jsem na síti a za šedesát korun českých dešťoměr znovu koupil. Jenomže jak jsem pátral, vypátral jsem najednou hned tři. Každej jinej.
Ten původní, ten jsem znal. Ale teď se najednou vyrojily další dva srážkoměry. Všechny tři měří srážky, to jo, ale už to nejsou jen tak obyčejný dešťoměry. Ten jeden má možnost jakéhosi zaznamenání historie pomocí otočné příruby a ten druhý má tvar kužele propíchnutého druhým kuželem od špičky. Kužel v kuželi. Prohlížel jsem si je a pak jsem si řek: a co - když do třetice, tak tři. Objednal jsem všechny tři najednou. A nastražím je každej do jinýho koutu zahrady a budu sledovat, jestli všude prší stejně.
A že jsem praštěnej?
Inu - kdo není.

střídavá zima

Po týdnu mrazivého počasí byl takový nanicovatý týden s teplotami nad nulou. Ale teď, ten první únorový, je velmi teplý. Neobvykle teplý. Na Jarově už kvetou kočičky a na několika místech padly kladné teplotní rekordy. První únorové dny bylo skoro na koupání, když noční teploty neklesly pod deset stupňů. Denní se u nás šplhají až ke třinácti a ty chladnější noci jsou ke třem, nejníž k jednomu stupni nad nulou.
Taková střídavá zima.

temperature160204

11°C pod nulou a pohled do historie

V neděli se sice opět pomátla meteostanice, ale naštěstí jsem jí rychle vzpamatoval, takže dneska se dá z ní odečíst, že tu byl v noci pěknej samec. Nějakých 11°C pod nulou. Vypadá to, že se po dvou letech zase vrátily pořádné mrazy, což značí, že je všechno v pořádku. A to je pěkná příležitost podívat se do historie, jak je to tu s těmi zimními teplotami.
Vloni to nebylo nic moc. Rok 2015 byl opravdu na zimu i vláhu skoupý, zřejmě to byl nejteplejší a nejsušší zaznamenaný rok. Jemu předcházel rok 2014 a to taky nebylo nic extra. Ale pak už je to zajímavější:
2006 … mrazy od ledna, v únoru až -16°C, bruslíme na Sázavě, pak sníh, kolem třiceti cm
2007 … teplý leden, kvetou jívy a podběl, koncem ledna napadlo 2 x 20 cm sněhu, ale rychle roztál, sněžilo ještě v březnu
2008 … mrazy, v únoru pod -11°C
2009 … běžná zima, hodně sněhu, děti lyžují na Chotouni
2010 … běžná zima, hodně sněhu, dokonce i nad půl metru, bruslíme na rybníku
2011 … začátek ledna zima, sněžení, v půlce ledna krátce teploty i nad 10°C, sněhu dostatek, ale v druhé půlce ledna roztál, koncem ledna znovu sněží a mrzne
2012 … začíná sněžit až v půlce ledna, ale sníh rychle taje, v únoru rekordní mrazy -21,1°C
2013 … sněhu málo, v lednu krátkobě nízké teploty až -16°C, teploty střídavé, koncem února napadlo 25cm sněhu
2014 … teploty se pohybují mezi nulou a + 10°C, kvete vilín a jívy
2015 … počasí připomíná více předjaří, než zimu. Sníh občas napadne, ale hned sleze. O Velikonocích padá mokrý sníh.
Nuže pro budoucí statistiku: teplota už třetí den nevystoupila nad nulu a pořád klesá. Sněhu deset centimetrů. Dva sněhuláci a jedna snowboardová rampa na zahradě. Je čas začít plnit krmítka, aby měli ti naši kosi co do zobáku.

Když už jsem s tím tady začal, zde je statistika:

16. - 17.1. … noc … -2°C
den … 0°C
17. - 18.1. … noc … -6°C
den … 0°C
18. - 19.1. … noc … -11°C
den … -2°C
19. - 20.1. … noc … -14°C
den … -2°
20. - 21.1. … noc … -7°C
den … 0°C
21. - 22.1. … noc … -14°C
den … -4°C
22. - 23.1. … noc … -14°C (a kousek)
den … od -8°C stoupá teplota strmě na +1°C… od rána sněží (celkem 10cm)
23. - 24.1. … noc … +2°C … konec mrazů

první sníh

Tuhle zimu to trvalo o něco déle, ale nedá se říct, že bychom se sněhu nedočkali. Včera začal odpoledne trochu padat a výsledkem jsou asi tak dva centimetry čerstvého sněhu. Není to žádná bohatá sněhová nadílka, ale sníh to je. Zvlášť, když už se zimní počasí umoudřilo, přestalo lámat kladné teplotní rekordy a pár dní trošku mrzne.
Výlety do okolí suchou nohou a bez sněhu jsme tedy stihli v hodině dvanácté a teď už jen na běžkách. Nebo radši ne. Na té vrstvičce by to asi moc nejelo. Stačí, že to klouže na chodníku a na silnici.
A teď už jen obvyklá statistika, jak to bylo s prvním sněhem na Olešku v letech minulých:
?.12.2005, 2.11. 2006, 12.11.2007, 12.2.2009, 17.12.2009, 28.11.2010, 17.1.2012, 27.10.2012, 26.11.2013, 2.12.2014, 4.1.2016