WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

mít tak po ruce foťák

Nejsemť cestovatelem a tudíž jsem se nesetkal přímo se situací, kdy objekt zájmu odmítl fotografování, jelikož by mu fotografie vzala duši. Ovšem je to situace, domnívám se, pořád ještě reálná a může se stát kdykoliv. Mně se stává každou chvíli. Nikoliv snad, že by mi někdo odmítl postát před objektivem, poněvadž by se bál, že přijde o duši, ale prostě ho to fotografování tak nějak dožírá. Viď, Cyrdo!
Fotografování zvěře je obzvlášť náročné. Zvlášť té domácí. Když jdete vyfotit tygra nebo kance, máte před nimi respekt a víte, že to bude dlouhé a musíte se vyzbrojit trpělivostí a mít se na pozoru. Když zkoušíte vyfotografovat kočkeny, máte za to, že jsou součástí vaší rodiny a tudíž se nechají exponovat, kdy se vám zamane.
To je ale hluboké nedorozumění!
Pokud se vám totiž nepodaří kýžený snímek takříkajíc ukrást, nastává hra o vaše nervy. Chcete, aby vám Cyrda zapózovala zrovna tak, jak právě stojí, protože právě teď vám to připadá zajímavé. Jenomže než přinesete aparát, je v trapu. Přece na vás nebude čekat. Když už máte ten foťák v ruce, řeknete si, že tedy uděláte pár obrázků. Jenomže to si řeknete vy. Cyrda si naopak neřekne nic a jde něco koupat do misky.
Tyhle fotky už máte, tím pádem začnete Cyrdu lákat jinam. Přiloudá se, ale jakmile vidí sklo objektivu, otráveně uhne a jde si zalézt pod stůl. Pod stolem se vám to na fotografování nezdá dost vhodné, na rozdíl od Cyrdy, které to tam naopak velmi vyhovuje. Nastává střet vůlí a Cyria nakonec odkráčí ke škrabadlu, protože tahat se o místo pod stolem nemá zapotřebí. Figuru, kterou původně vzbudila váš zájem, rozhodně nepředvede a jde si lehnout nahoru do nejvyššího patra, kdy má rozhled. A usne. Teda dělá, že spí a svět že jí může bejt ukradenej. Podaří se vám jí probudit, ale ujede vám foťák a než ho znovu zaostříte, už je zase v limbu.
A tak to vzdáte.
Jenomže jen se otočíte,
už zvedne hlavu a sleduje, jestli jste už konečně vypad' a ona se konečně může jít protahovat, což je ta figura, co vás zaujala. A just ne! Teď zase nechci já. Tedy hlavně proto, že vím, jak by to zase dopadlo. Odložíte aparát a jdete si po svých. Cyria taky. Seskočí z pelechu a kočkením způsobem se protáhne a zívne.
Jo, teď! Teď by to byla fotka, mít tak po ruce foťák.