WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Saturnin

Znáte Saturnina? Ale já nemyslím Saturnina, toho s těmi koblihami. Já myslím ten večerníček s tím housetem. Ono už je to je opravdu dávno, co to běželo v televizi, může to být přes čtyřicet let. Saturnin - tedy housátko Saturnin, se choval převelice statečně a kdekoho ze zvířecí říše zachraňoval. Před pár lety jsem na ten večerníček našel nějaký odkaz, ale jen na jakousi ukázku a vzpomínku podobnou té mé.
Ovšem včera jsem našel Saturnina.
Tuhle ve Zvoli u rybníka čekáváme na děti, až skončí jejich odpolední činnosti. V úterý to bývá trénink. Dali jsme se tuhle se sousedem do řeči a on hned na úvod povídá: "Ale dej pozor, tady je malý kachně. Vono šlo přes cestu a jeden pán ho zachránil a dones ho sem k rybníku a od té doby se tu kolem nás pořád motá."
A vono jo. Mrňavej chlupatej tvoreček se tam batolil kolem a děsně se čehosi dožadoval.
"Ježkovy voči, ty patříš na vodu. Tak pocem, já tě tam donesu," povídám a vzal jsem opatrně kachňátko. Vůbec se nebránilo, jenom se nadšeně uvelebilo v dlani a nechalo se odnést na rybník. Jenomže jen jsem ho dal na vodu, už chtělo na břeh. Dobrá, vylovil jsem ho a dal na břeh. A jak bylo na břehu, už běželo za mnou.
"Hele, tady bejt nemůžeš, tady tě něco přejede. A vůbec, kde máš mámu?"
"No jo, vony tu kachny nějak nejsou," povídá Martin, "teď budeš muset dělat kachnu ty. Nějak si tě voblíbil."
"Tě pic! Kam bych ho dal? Kdepak. Tady zůstaneš," a nesl jsem kachně znovu k vodě.
A ono tentokrát vylezlo samo a zase šlo trávou za mnou. Ba dokonce mi lezlo přes nohu a když jsem ho opatrně odháněl, vždycky chtělo vlézt do dlaně. Bodejď ne, v dlani je teplo a voda studí.
"Tak my jdem," povídá Martin. Zvedli se z lavičky a šli si pro synka. Já zůstal s kachnětem.
"No to je dobrý, co teď s ním?"
Tak jsem zkusil znovu nasměrovat kachně k rybníku a poodešel jsem dál. Po několika pokusech mě konečně přestalo považovat za starou kachnu a vydalo se hledat pravé rodiče směrem k vodě.
To už jsem i já šel pro Kačku, která končila ve škole cvičení. A jak to dopadlo? Nevím, ale doufám, že se nakonec našli a kachně se doma chlubilo, co má známejch lidí a jak s nima poklábosilo. Inu Saturnin.


p.s.
dobře to dopadlo, včera odpoledne už rybník brázdila celá rodinka společně