WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

progůlka po Práge

Jeden nemůže stihnout všechno a bejt furt fšude. Tady na Olešku bydlím a je tu spousta míst, kde už jsem dlouho nebyl. V Praze jsem taky denně, jenomže ve srovnání s Oleškem je Praha o fous větší a tudíž teprv nestíhám jí projít.
Včera jsem potřeboval cosi v Klimentské a protože bylo hezky, řekl jsem si, že zpátky na Smíchov půjdu pěšky. Je to kousek. Až do Ungeltu to šlo docela dobře. Občasný žďuchanec do turistů nepočítám, to jaksi patří ke koloritu. Pochopitelně češtinu jsem slyšel naposled v Revoluční ale i to je běžné. To překvapení mě čekalo až za Týnem.
Na Staromáku je a bylo vždycky živo. Teď tam stojí bublinář. Hned vedle dva zlatí sochové, tedy sochy a o kus dál Hus. Ale ten už je tam nějakej pátek a nemele sebou jako ti dva zlaťáci. Bublinář měl kolem sebe naděláno mydlin a tak abych neuklouz', šel jsem radši k tomu sousoší. Vyndal jsem pár drobnejch, že jim cinknu do truhličky a vyfotím si je z telefonu s Týnem. A tady to začalo.
"Padesát! Za focení je padesát!" oživnul jeden soch a mával zlatejma rukama.
Nechal jsem ho mávat a fotil jsem. Přistoupily ke mě dvě dámy. Budou se chtít zeptat na cestu, řekl jsem si a vzhlédl k nim. Začaly rusky. A jestly prej se nechci projet po Praze, že organizujou prohlídky. Mlely jedna přes druhou. Civěl jsem chvíli na ně a povídám:
"Já jsem tu doma!"
"Aha ... tak to promiňte," pravila jedna a ztratila o mě zájem. Nic ze mě nekoukalo.
Na orloji zrovna šli apoštolové, tak jsem taky šel.
Na Malým rynku stál další bublinář a soch tam byl jenom jeden. U Zlatý studny na mě mávala nějaká turistka a řvala "guden dáág!".
Na Karlově mostě se po mně vohlíd' jeden stánkař a utrousil na půl huby s despektem: "Tak už sis to vyfotil?" a ušklíb se.
Tomu jsem neřek' nic. Možná proto, že už jsem tak nějak neměl ten pocit, že by mělo smysl mu říkat, že jsem tu doma. Co je mu po tom, že. Já vím svý a tu svou Prahu znám tisíckrát líp než on nebo ty bludičky, co mě vábily na progůlku po Práge.