WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

kdyby ...

Letošní zima je obzvlášť teplá a láme kladné teplotní rekordy, ovšem dneska se ochladilo, už je jen pár desetinek nad nulou a krajinu pokryl sněhový poprašek. Nevypadá to, že by to vydrželo, ale jákés zdání zimy to vzbuzuje.
To, že není zima, není jediný problém. Letos, možná právě kvůli tomu teplu, se to u nás v kraji hemží nočními chodci a cyklisty. To by pochopitelně nevadilo, kdyby byli vidět. Jenomže to nejsou. Už jsem si říkal, že budu u každého toho trouby zastavovat a prosit je o to, aby s sebou nosili rozsvícenou baterku nebo aby měli alespoň ty odrazové pásky, které se rozdávají na kdejaké akci. Asi by si mysleli cosi o řidiči hulvátovi, kterej neumí jezdit v noci a vyhýbat se na poslední chvíli postavám nořícím se z mlhy a ze tmy.
No, úmysl zůstal úmyslem a včera přišel logický důsledek, který přijít musel. Jezdím pomalu a i včera jsem s dětmi jel pomalu na hodinu piána a flétničky. Bylo už velmi šero, skoro tma a mlha. Těsně před zbraslavským nádražím v té velmi nepřehledné zatáčce jde stejným směrem a po správné, tedy levé straně vozovky děda o berlích. On tu chodí denně. Potkávám ho. Přibrzdím a ani si nestačím říct, že by moh' bejt problém, když z té zatáčky od nádraží vyrazí první auto.
To stihlo dědu objet a udělalo přede mnou myšku. Druhý řidič už si uvědomil, že i když jedu pomalu, už tu myšku nestihne a před dědou zastavil. Třetí řidič si neuvědomil nic a do toho druhého to napálil.
Děda šel dál, jako by se nic nestalo a nechal za sebou dvě nabouraná auta. Poskytl jsem telefonní číslo pro případ svědectví a jel jsem dál s dětmi k paní profesorce. Nic jiného se dělat nedalo. Z rozbitého předku posledního auta crčely provozní tekutiny a pánové se začali rozkoukávat. Vina byla jasná. Ten poslední nepřizpůsobil jízdu povaze … atd, však to znáte.
Jenomže čistě jako pozorovatel, kterej to pozoruje celou zimu: kdyby ten děda měl na berlích baterku nebo alespoň odrazky a kdyby nešel zrovna v tý zatáčce zrovna po týhle straně, ale po tý, na kterou je vidět i zpoza ohybu, kdyby všichni jeli pomalu a předvídali, že za zatáčkou může někdo bejt ….
A takových kdyby by se ještě našlo.