WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

strakapoud je žluna

Tuhle jsem tu psal o strakapoudovi. Že k nám přilít vizitýrovat do krmítka. A teď si tím nejsem tak jistej. Tedy tím strakapoudem.
Ono to bylo velký, vymetlo to všechnu havěť z krmítka a mělo to nějaký červený peříčka. Jenmomže v tom frmolu jsme si nestih' přesně všimnout, kde to ty peříčka mělo červený. Tak nějak jsem si myslel, že to byly takový červený kalhoty, což ovšem byla jenom domněka. Prostě jsem si řek', že to byl asi strakapoud a protože jsem to nestih vyfotit, napsal jsem to.
No je to možný, že to strakapoud byl. Ale v sobotu volá Kačenka: "honem pojďte se podívat, už je tu zase ten strakapoud!"
Seběhli jsme se všichni, jen Matýskovi se nechtělo z postele. Dole na zahradě na magnolii seděl ten strakapoud. Stihl jsem přinést dalekohled, abychom si ho prohlídli z blízka.
"Ten je krásnej. Já si ho vyfotím!" jásala Kačenka a než jsem něco stačil namítnout, udělala snímek.
"To je, Kačko, daleko, to nebude stát za nic. Já ten foťák ani nevytahuju."
"To nevadí, já to zkusím."
Tak jsme strakapouda pozorovali a Kačka si ho i fotila. Než se dolů přišoural Matěj, strakapoud ulít'.
"Ale já jsem si ho vyfotila," chlubila se Kačka.
"Tak ukaž," vzal jsem si aparátek od Kačenky a podíval se, co se s tím dá udělat. A vono to i přes úvodní nedůvěru šlo. Samozřejmě jsem tomu obrázku musel trošku pomoct, ptáka na kmenu stromu trochu zvýraznit, ale nedalo to moc práce a musím přiznat, že se nakonec ten strakapoud Kačce poved'.
Jenomže von to není strakapoud! Jak jsme byli všichni nadšení, že máme na zahradě velkýho ptáka, drželi jsme se mé původní a jak se ukázalo, chybné teze.
Vono to ani nemá červený kalhoty, ale čepici a nemá to černý křídla jako třeba datel. Naopak spíš žlutozelený. Ano, klíč k určování ptáků, který tu máme po dědečkovi, mluví jasně:
Ten strakapoud je žluna!
Tak to je prvně, co jsem kdy žlunu viděl. Měl jsem o ní úplně jinou představu, zřejmě popletenou Karifiátovými broučky. Kdepak nějakej malej žlutej ptáček. Pěknej macek je to. Však to posuďte sami.
Tady je ten Kaččin obrázek.
Kdybychom se bývali drželi mých předsudků o možnosti pořízení kvalitního snímku, neměli bychom obrázek žádný. Ještě že tu Kačku máme. Teď díky ní víme, že tu máme žlunu.