WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

vypustit rybník!

Dneska v 17 hodin 56 minut 36 vteřin to přijde.
Jenom nedělejte, že o tom nevíte. Jarní rovnodennost je tu a s ní i jaro. Už se to nedá tutlat. Ono tedy letos je jaro už nejmíň od února. Ví se to jaksi všeobecně a jaksi se s tím i počítá.
Tuhle u rybníku v zatáčce mezi Březovou a Černíky už přes měsíc ochránci přírody stavějí a opravují žabí plůtek.
Už jsem tu o tom psal vloni, ale až v dubnu. Letos žaby drží basu s počasím a mají se k světu už teď. Legrační je na tom to, že ochránci dělají co můžou a žaby taky.
Vypadá to takhle:
Plůtek je dlouhý možná i sto metrů. Skoro denně tu teď vidím ochránce žab, jak ho všelijak opravují a procházají škarpou, estli se tam ti skokani už nezačali rojit. A opravdu, žaby už se probudily a chtějí do rybníka. Ale mají v cestě plůtek. Co s tím?
"Ale děti moje, to přece není vůbec žádnej problém," pravila by babička z Takové normální rodinky.
Žaby nejsou blbý a plůtek jednoduše obejdou. Tedy to, co vloni bylo na jednom místě přímo v záhybu silnice, je teď roztaženo podél plůtku těch sto metrů. Žáby prostě tu překážku obejdou, tedy přesněji řečeno obskákají, a šup přes cestu zase do rybníka. Zrovna včera navečer jsem pomalu objížděl nejmíň čtyři. Jeden žabák dokonce seděl uprostřed cesty a bojovně kvákal. Dával jsem pozor, abych mu nic neudělal, ale kdo ví, jak to dopadlo dál. No, snad se dostal na druhou stranu.
Já vidím jedinou možnost, jak těm jarním tragédiím zabránit: vypustit rybník! Když nebude rybník, žaby se přestěhujou jinam a nebude je potřeba chránit. Pak by eště mohli ochránci celý jaro vartovart u cesty a v případě potřeby zastavovat povozy a čekat, dokud žaba nepřeskáče. Nebo by mohli nafasovat nůše, do nich si dát putýnky a v těch putýnkách žaby přenášet přes cestu. Taky by šlo cestu buď podkopat tunelem nebo přemostit lávkou pro žaby. Případně cestu na jaře úplně zrušit. A nebo ....
Máte pocit, že mi přeskočilo? Ale kdepak. Jenom domejšlím, co asi všechno napadá ty statečné ochránce.