WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

překážková

Je to pořád to samý, každej je jinej a už to tak zůstane. Tedy naši kočkeni. Max se lekne kdečeho a Cyrdě je to fuk.
Na první pohled se to ovšem projevuje úplně stejně a to tím, že se oba válej. Každej z nich má k válení vlastní přístup.
Max se zašije za prolejzačku nebo za kanape a tam sebou plácne. Zatím, co Cyrda si pečlivě vybere. Jistě, důkladně nejdřív zjistí, kde je potřeba se dneska válet. A v tom se právě zásadně liší od Maxe.
To místo k válení je totiž naprosto zásadní. Pro Cyrdu. Válet se můžete prakticky kdekoliv, pokud jste kočka. Pokud jste Cyria, válení připadá v úvahu pouze na místě, kde se v daný čas bude nacházet nejrušnější komunikační uzel, takto místo, kudy bude chodit nejvíc lidí. Není to vždycky stejné místo. Ale je to vždycky pečlivě vybrané místo.
Jak na to Cyrda pokaždé přijde, to je záhada. Nikdo jí to neučil, do školy nechodila, ale naštudovaný to má jak z vysoký překážkový. Lehne si vždycky přesně. Do dveří, do kuchyně, před krb, do vchodu - prostě kamkoliv, kudy, jak správně předpokládá, bude muset v danou chvíli chodit nejvíc lidí a kde bude nejvíc překážet. Vůbec jí nevadí, že jí musí všichni překračovat, že se kvůli ní nedají otevřít dveře, že se přes ní každou chvíli někdo přerazí. Naopak. Právě toho chtěla docílit a povedlo se.
Prostě před vámi na tom nejblbějším místě leží černej chlupatej koberec. Kouká po vás, vyvaluje ty svý kukadla a nechá sebou posunovat, když to jinak nejde a těmi dveřmi prostě musíte projít. Ale sama se nehne. Prostě se rozplácne a teď si mě tu mějte.
A čím je starší, tím jí to jde líp. Kde se to učila, to vážně nevím.
Například teď odešla z pracovny, kde se válela u okna, protože bylo jasné, že během psaní nikdo nikam nepůjde.
Jen jsem přestal klapat do kláves, bylo jasné, že jdu nahoru budit děti a moumilouHaničku. Cyrda už u okna nebyla. Čekala nahoře na schodech rozplácnutá na posledním schodu tak, aby se nedalo projít. Čekala, jak si s tím poradím, aby si to zapamatovala a příště překážela zas o chlup víc.
Teda o celej pytel chlupů. Má jich nepočítaně.