WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

černý táhne a dává mat

Mám takový nejasný dojem, že jsem si tu kdysi cosi zapsal o historickém šachovém automatu Wolfganga von Kempelena. Bylo to, myslím, v souvislosti s filmem, který jsem v mládí viděl a na který si ne a ne vzpomenout. Nu v každém případě je to tak, že film jsem stále neobjevil a automat, který nebyl automatem, ale šikovným podfukem se skříní na ukrytého šachistu, je v háji, neboť někdy v devatenáctém století shořel ve Filadelfii. Nezbývá než se ty šachy naučit sám. K tomu mě vede Matěj. A šachy po dědečkovi.
Koupil jsem k šachům velikánskou šachovnici, jelikož to jsou šachové figurky opravdu velké a občas si zahrajeme. Vůbec to neumím a Matěj mě celkem snadno poráží. Zřejmě si nacvičil nějaké ty tahy, což já jsem neudělal a tudíž je to razdva. Šup-šup a už mám mát. Šustrmat se to prý jmenuje a dá se to naučit. Příručky jsou toho plné. Já na příručky moc nejsem a tak prohrávám. A učím se hrou.
Občas mi to vyjde. Zrovna před pár dny jsem Matěje porazil. Nějak nebyl ve své kůži a já ani nevěděl, co to vlastně dělám a najednou: černý táhne a dává mat. Černej jsem já.
Tož tuhle je k tomu obrázek pro šachisty:


mat_220702


PS
film nalezen …
Díky laskavému čtenáři jsem znovu začal hledat …
. A našel jsem:
Není to ruský film, ale francouzský televizní seriál. Je z roku 1972. Jedná se o díl seriálu s názvem "Hráč v šachy / Le joueur d'échecs"
Zde odkazy:
-
csfd
-
imdb
-
dabing forum

A v diskuzích na dabing fóru jsem našel to, na co si pamatuju i já (jen se také pletou v zemi původu): .... "
Tohle mi napsal kamarád a na to si moc nepamatuju, myslím že to byl film, ale kdo ví .... To byl snad polský seriál a jmenoval se Slavné úteky. koncíl ten díl, jak ho odvážel pres hranice v tom stroji a dustojník rekl, že když je to stroj tak ho kulka nezabije a strelil mechanickému hráci kulku do prsou. A on vojáka chytil za krk a uškrtil ho. Pak kocí prásknul bicem a brycka mizí na obzoru. Je to ono." ...

Takže záhada je vyřešena, stačí jen koupit
na amazonu.